REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drogi transport z Chin – do kiedy utrzymają się wysokie ceny?

ShipHub
Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego
Drogi transport z Chin – do kiedy utrzymają się wysokie ceny?
Drogi transport z Chin – do kiedy utrzymają się wysokie ceny?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Drogi transport z Chin. Od ponad roku widzimy bezprecedensowy wzrost cen frachtu. Pomimo że sytuacja pandemiczna już się stabilizuje, to wciąż pojawia się wiele utrudnień w transporcie towarów, a stawki frachtu są wysokie i stale rosną. Czym jest to spowodowane?

Wzrost cen transportu międzynarodowego związany z pandemią

Chiny słyną z eksportu towarów na cały świat, ale pandemia prowadząca do niestabilnej sytuacji międzynarodowej znacznie przeszkodziła w międzykrajowym przepływie ładunków. Wraz z zawieszeniem działalności fabryk oraz brakiem pracowników, wysyłki w wielu miejscach zostały zawieszone bądź w znacznej mierze ograniczone. Do tego pojawiły się kolejne trudności dla importerów.

REKLAMA

Autopromocja

Najpopularniejszą do tej pory, a zarazem najtańszą formą transportu z Chin do Polski był transport drogą morską. Jednakże pandemia COVID-19 sprawiła, że od jej początku do 2021 roku ceny kontenerów wzrosły dziesięciokrotnie. Zwiększony popyt na towar skutkuje zwiększonym wykorzystaniem kontenerów, których w pewnym momencie zaczęło brakować, w konsekwencji czego były duże opóźnienia w wysyłce produktów. Oprócz tego wystąpiły różnego rodzaju nieprzewidziane wydarzenia jak zakłócenia pracy w portach w Ningbo i Yantian, czy też zablokowanie kanału Sueskiego przez kontenerowiec.

Również transport lotniczy bardzo ucierpiał, ponieważ ze względu na lockdown i obostrzenia, wiele lotów zostało odwołanych, więc i w tym przypadku wystąpiły opóźnienia. W konsekwencji tego ceny frachtu lotniczego urosły, a jak wiadomo ze wszystkich rodzajów transportu, jest on i tak najdroższy.

Najlepiej radził sobie transport kolejowy, jednakże i w tej sytuacji nie obyło się bez problemów. Przez zmniejszoną ilość lotów oraz brak kontenerów, duża część eksportowanych z Chin towarów została przekierowana na Kolejowy Nowy Jedwabny Szlak, co go zdecydowanie obciążyło. Wystąpiły też utrudnienia w porcie przeładunkowym w Małaszewiczach, który zwyczajnie nie dawał sobie rady z przeładunkiem towaru. 

Opisane problemy spowodowały, że rozwinęła się nowa alternatywa transportu z Chin - fracht drogowy. Projekty pilotażowe dowiodły, że przejazd ciężarówki z Chin do Polski zajmuje niecałe dwa tygodnie, czyli o wiele mniej niż w przypadku transportu morskiego i w podobnym czasie do transportu kolejowego. Coraz więcej firm przewozowych zaczęło otwierać się na tę alternatywę, gdyż okazała się bardzo opłacalna i atrakcyjna pod wieloma względami. Importerzy również dostrzegli potencjał transportu drogowego, szczególnie że koszt jak na tak krótki czas dostawy jest o wiele tańszy niż jaki oferują linie lotnicze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny transportu a Chiński Nowy Rok (Festiwal Wiosny)

Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto dla wszystkich Chińczyków. Przygotowania do niego zaczynają się już kilkanaście dni przed samymi obchodami.  Jest to czas, w którym wszyscy obywatele wracają do swoich domów rodzinnych, aby wraz z całą rodziną rozpocząć celebrację. Z racji tego, że wiele osób musi pokonać bardzo długą drogę, potrzebują dużo czasu, żeby móc tam dotrzeć. Z tego powodu większość sklepów, firm i fabryk zamyka się, aby każdy miał szansę zdążyć na rodzinne obchody.
Oznacza to, że przed Chińskim Nowym Rokiem importerzy składają więcej zamówień, by zrobić zapas potrzebnych produktów. Presja spowodowana o wiele większą ilością towaru do wyprodukowania oraz wysłania, prowadzi do przeciążenia firm transportowych, w konsekwencji czego w okresie poprzedzającym Chiński Nowy Rok ceny ich usług znacznie rosną, ale wraz z zakończeniem świętowania z powrotem maleją. Tymczasem przez wybuch pandemii, możliwości obciążonych podczas Festiwalu Wiosny sieci transportowych dodatkowo znacznie zmalały, przez co ceny jeszcze bardziej wzrosły. Do tej pory sytuacja nie zdążyła się poprawić na tyle, żeby można było mówić o ustabilizowaniu się cen. W tym wypadku trzeba być przygotowanym, że również w okresie nadchodzącego Chińskiego Nowego Roku w lutym 2022, stawki dalej będą się podnosić i przez długi czas nie wracać do normy.

Jak radzić sobie z drogim transportem z Chin?

REKLAMA

Oferty firm spedycyjnych są nierzadko krótkoterminowe, a znalezienie odpowiedniej potrafi być czasochłonne. Dodatkowym problemem są dynamiczne zmiany stawek oraz przeciążenie sieci transportowych, dlatego bardzo ważne jest sprawdzanie i porównywanie ofert na bieżąco. Jeżeli interesuje Cię znalezienie właściwego spedytora, ale nie wiesz jak się zabrać za jego szukanie, pomocna może okazać się dla Ciebie platforma ShipHub. Serwis przedstawi Ci różne oferty na różne rodzaje transportu, dopasowane indywidualnie do Twoich potrzeb, zawierające ceny, a także czas dostawy. Warto również porównywać oferty na różnych warunkach Incoterms.

Na ten moment nie jest jeszcze wiadomo do kiedy dokładnie utrzymają się wzrosty cen, ponieważ pojawia się wiele nieprzewidzianych okoliczności, które negatywnie wpływają, bądź w znacznym stopniu utrudniają import towarów. Każda taka sytuacja sprawia, że stawki rosną, co zakłóca ustabilizowanie się cen.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski: Dlaczego wdrożenie obowiązkowego KSeF skończy się fiaskiem; nie usunięto zasadniczych błędów faktur ustrukturyzowanych

Opublikowano wreszcie nowelizację nowelizacji przepisów dotyczących faktur ustrukturyzowanych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministra Finansów (które podatnicy przyjęli z ulgą i zadowoleniem), nie usunięto zasadniczych błędów tej koncepcji, a proponowane zmiany mają charakter wręcz kosmetyczny. Czyli dalej forsowany jest absurdalny, kosztowny, szkodliwy politycznie i w sumie niewdrażalny projekt niewiadomego autorstwa, który doprowadzi do całkowitej destrukcji systemu rozliczeń i dokumentowania sprzedaży i zakupów w obrocie gospodarczym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych. 

Prof. Modzelewski: Dlaczego wdrożenie obowiązkowego KSeF skończy się fiaskiem; nie usunięto zasadniczych błędów faktur ustrukturyzowanych

Opublikowano wreszcie nowelizację nowelizacji przepisów dotyczących faktur ustrukturyzowanych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministra Finansów (które podatnicy przyjęli z ulgą i zadowoleniem), nie usunięto zasadniczych błędów tej koncepcji, a proponowane zmiany mają charakter wręcz kosmetyczny. Czyli dalej forsowany jest absurdalny, kosztowny, szkodliwy politycznie i w sumie niewdrażalny projekt niewiadomego autorstwa, który doprowadzi do całkowitej destrukcji systemu rozliczeń i dokumentowania sprzedaży i zakupów w obrocie gospodarczym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych. 

Wdrażanie ustawy o sygnalistach. Ważna data dla firm: 1 stycznia 2025 r.

Ustawa o sygnalistach weszła w życie 25 września 2024 r. Na jej mocy wiele firm ma obowiązek wyznaczenia osoby, która będzie przyjmowała zgłoszenia wewnętrzne od pracowników. Stan zatrudnienia należy pierwszy raz ustalić na dzień 1 stycznia 2025 r. i również na ten dzień trzeba mieć przygotowaną procedurę zgłoszeń wewnętrznych chroniącą sygnalistów. Dotyczy to tych podmiotów, których dotyczą przepisy ustawy o ochronie sygnalistów z uwagi na zatrudnienie co najmniej 50 osób.

Czy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika i zastąpić go sztuczną inteligencją? Adwokat: nie ma specjalnych przepisów ale etat może być zlikwidowany, gdy firma wprowadza automatyzację

Czy pracodawca ma prawo zwolnić pracowników i zastąpić ich przez sztuczną inteligencję? Jak mówi adwokat Marek Jarosiewicz, wspólnik w kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski sytuacja jest delikatna, bo sztuczna inteligencja, szczególnie w kontekście rynku pracy, wymaga jeszcze dużego doprecyzowania. – Przedsiębiorca ma prawo unowocześniać procesy w swojej firmie. Z etycznego punktu widzenia jednak powoływanie się na sztuczną inteligencję przy redukcji etatów może być wątpliwe – przyznaje mecenas Jarosiewicz. 

REKLAMA

Koniec realnych zysków z lokat bankowych. W 2025 r. inflacja będzie spadała szybciej niż stopy procentowe?

Zanotowane we wrześniu 2024 r. przyspieszenie inflacji to zła informacja dla oszczędzających na lokatach bankowych. Osoby posiadające przeciętne lokaty w bankach znowu zaczynają realnie tracić, czyli przegrywać z inflacją. Oprocentowanie depozytów przestaje bowiem chronić siłę nabywczą zaoszczędzonych pieniędzy przed zgubnym działaniem inflacji. Dalsze przyspieszenie inflacji i spodziewane obniżki stóp procentowych to scenariusz, który działa na niekorzyść bankowych ciułaczy.

Jak działa ulga na zabytki? Można odliczyć 50% wydatków w rozliczeniu PIT, ale trzeba spełnić wszystkie warunki

Ulga na zabytki to forma preferencji podatkowej dostępna dla podatników PIT, którzy rozliczają się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu. Aby móc z niej skorzystać, konieczne jest posiadanie statusu właściciela lub współwłaściciela zabytkowej nieruchomości. Ulga obejmuje 50% odliczenia wydatków m.in. na prace konserwatorskie.

Z dużej chmury mały deszcz – system do obsługi zgłoszeń celnych wywozowych AES działa

Z dniem 31 października 2024 odłączono działający do tej pory system do obsługi zgłoszeń celnych wywozowych AES/ECS i zastąpiono go systemem AES Plus. Jest to ogólnounijny program do walidacji i weryfikacji zgłoszeń celnych w procedurze wywozu.

Podatek PIT - część 3
Zapraszamy do rozwiązania quizu o podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to trzeci quiz dotyczący tej problematyki, który zawiera dziesięć pytań a tylko jedna odpowiedź jest właściwa.

REKLAMA

Podatek PIT - część 2
Oto quiz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to drugi quiz dotyczący tej problematyki. Składa się z dziewięciu pytań i tylko jedna odpowiedź jest poprawna.
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – czy warto korzystać. Wnioski w 2024 r. tylko do końca listopada by uzyskać zwolnienie ze składek w grudniu

Coraz więcej przedsiębiorców poszukuje elastycznych rozwiązań, które pozwolą im na optymalizację kosztów prowadzenia działalności. Jednym z takich narzędzi są tzw. wakacje składkowe – możliwość zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS w jednym wybranym miesiącu w roku. W 2024 roku wnioski można składać w listopadzie, by móc skorzystać z tego zwolnienia w grudniu br. To przede wszystkim pierwsza tego typu pomoc dla mikroprzedsiębiorców, których finansowo dotknęły skutki reformy zwanej „Polskim Ładem”. Katarzyna Siwiec, radca prawny i doradca podatkowy komentuje zalety i wady związane z tym rozwiązaniem.

REKLAMA