REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nauczyciel może rozliczyć przychody z udzielania korepetycji?

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Jak nauczyciel może rozliczyć przychody z udzielania korepetycji?
Jak nauczyciel może rozliczyć przychody z udzielania korepetycji?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Korepetycje bywają koniecznością nie tylko dla uczniów, którzy mają problemy z nauką, ale również dla tych, którzy chcą poszerzyć wiedzę czy dostać się na wymarzoną uczelnię. Rynek prywatnych lekcji jest dodatkowym, całkiem intratnym źródłem dochodów dla specjalistów, nauczycieli i studentów. W ślad za tym pojawiają się wątpliwości dotyczące sposobu rozliczania zarobionych dzięki nim pieniędzy. Czy prowadzenie korepetycji zawsze wiąże się z koniecznością założenia działalności gospodarczej?

Korepetycje - określenie źródła przychodów

Sposób opodatkowania przychodów uzyskiwanych dzięki korepetycjom zależy przede wszystkim od tego, do jakiego źródła zostaną zaliczone. Istnieją tu następujące możliwości:

Autopromocja

Korepetycje - działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana – może zdecydować się na nią nauczyciel, który udziela dodatkowych lekcji na małą skalę. Jego przychód z korepetycji w żadnym miesiącu nie może przekroczyć połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto. Należny podatek wyniesie 17% lub 32%. Co ważne, jeżeli przychód z działalności nierejestrowanej przekroczy w danym miesiącu próg 50% minimalnego wynagrodzenia, staje się ona działalnością gospodarczą od dnia, w którym limit został przekroczony. Wówczas w ciągu 7 dni należy złożyć w CEIDG wniosek rejestracyjny.

Korepetycje - działalność wykonywana osobiście

Działalność wykonywana osobiście[1] – od pewnego czasu organy podatkowe i sądy administracyjne uznają udzielanie korepetycji za działalność wykonywaną osobiście Tak utrwalona praktyka pozwala na zaliczenie wynagrodzenia z korepetycji do tego źródła. Jak odróżnić działalność wykonywaną osobiście od działalności gospodarczej? Z tą pierwszą mamy do czynienia, gdy nauczyciel udziela korepetycji w terminach dopasowanych do zapotrzebowania uczniów (brak ciągłości) i w miejscu przez nich wyznaczonym, podczas lekcji wykorzystuje tylko swoją wiedzę (brak zorganizowania i specjalnych materiałów dydaktycznych), nie bierze też odpowiedzialności za rezultaty swojej pracy. Zakwalifikowanie przychodów do powyższego źródła sprawia, że nauczyciel jest zobowiązany do samodzielnego opłacania w ciągu roku comiesięcznych zaliczek na podatek w wysokości 17% od uzyskanych dochodów.

Korepetycje - pozarolnicza działalność gospodarcza

Pozarolnicza działalność gospodarcza – udzielanie korepetycji zostanie zakwalifikowane do tego źródła, gdy jest prowadzone w celu osiągnięcia dochodu, w sposób ciągły i zorganizowany. Jeżeli korepetytor ma specjalnie wyznaczone pomieszczenie, odpowiednie pomoce dydaktyczne, regularnie udziela dodatkowych lekcji i nie mają one charakteru doraźnego (w którym to on dopasowuje się terminami do uczniów), może zostać to uznane za prowadzenie działalności gospodarczej. Do wyboru są wówczas cztery podstawowe formy opodatkowania: zasady ogólne (skala podatkowa – 17% lub 32% w przypadku przekroczenia progu), 19% podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dla nauczycieli w wysokości 17% oraz karta podatkowa.

Karta to jedna z najbardziej preferencyjnych i uproszczonych form opodatkowania. Można ją stosować tylko, gdy udzielanie korepetycji odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Stawka zależy głównie od liczby godzin udzielanych lekcji:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- do 48 h miesięcznie – 5,30 zł za każdą godzinę;

- powyżej 48 do 96 h miesięcznie – 254,40 zł + 11 zł za każdą godzinę po przekroczeniu 48h;

- powyżej 96 h miesięcznie – 782,40 zł.

Korzystanie z tej formy opodatkowania jest możliwe wyłącznie na wniosek podatnika, także gdy podejmuje się on prowadzenia działalności w trakcie roku podatkowego. Decyzję wydaje naczelnik urzędu skarbowego. Po jej otrzymaniu można jeszcze zrzec się opodatkowania w formie karty w ciągu 14 dni. Warto podkreślić, że wybór karty jest bardzo korzystny nie tylko z finansowego, ale również administracyjnego punktu widzenia. Nauczyciel jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ksiąg oraz składania zeznań podatkowych, z wyjątkiem PIT-16A. Musi jedynie wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury stwierdzające sprzedaż towaru lub wykonanie usługi oraz przechowywać ich kopie.

Rozliczanie korepetycji - co jeszcze warto wiedzieć?

Udzielanie korepetycji nie jest objęte ulgą 0% PIT dla młodych. Nauczyciele, którzy nie ukończyli 26 roku życia będą więc opodatkowani na takich samych zasadach jak starsi. Korepetytor nie musi ewidencjonować obrotów w kasie rejestrującej, bez względu na ich wysokość.

Nie musi także opłacać podatku VAT i może skorzystać z dwóch typów zwolnienia. Pierwsze ma charakter podmiotowy. Zgodnie z nim podmioty, których przychody nie przekraczają rocznie 200 000 zł mogą nie rejestrować się do celów podatku VAT. Obowiązkiem jest tylko prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży, która pozwala określić moment przekroczenia tej kwoty wspomnianego limitu. Drugie zwolnienie ma charakter przedmiotowy i dotyczy rodzaju wykonywanych usług. W myśl tego przepisu zwolnieniu podlegają usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli. Warto zwrócić uwagę, że dotyczy ono tylko określonej grupy zawodowej – nauczycieli. Studenci i inne grupy specjalistów udzielających korepetycji nie skorzystają z tej formy.

Agnieszka Piętak, doradca podatkowy w firmie inFakt

_______________________

[1] art. 10 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA