REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbliża się Chiński Nowy Rok 2024. Importerzy muszą liczyć się z dłuższym czasem dostaw

AC Porath
Agencja celna
Zbliża się Chiński Nowy Rok 2024. Importerzy muszą liczyć się z dłuższym czasem dostaw
Zbliża się Chiński Nowy Rok 2024. Importerzy muszą liczyć się z dłuższym czasem dostaw
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chiński Nowy rok w 2024 r. zaczyna się 10 lutego, ale już teraz trwa gorący okres ostatnich zamówień przed prawie czterotygodniowym zastojem. Importerzy muszą się liczyć nie tylko z przeładowaniem terminali i wzrostem stawek za fracht, ale też z dłuższym czasem dostaw. 
  • Obchody Chińskiego Nowego Roku trwają ok. 2 tygodni, ale przestój w zakładach produkcyjnych może przedłużyć się do 4 tygodni;
  • Importerzy muszą liczyć się z przeładowaniem terminali i wzrostem stawek za fracht;
  • Sytuacja geopolityczna sprawiła, że armatorzy rezygnują z przepraw przez Kanał Sueski, a to powoduje wydłużenie czasu dostaw.

Chiński Nowy Rok 2024

Chiński Nowy Rok to jedno z najważniejszych świąt w Państwie Środka. Ustawowo wolny od pracy jest tydzień (9-15 lutego 2024), ale tradycyjne ceremonie i obrzędy trwają aż do 24 lutego, kiedy to przypada Święto Latarni. W związku z tym importerzy muszą liczyć z wieloma utrudnieniami, związanymi nie tylko z produkcją w fabrykach i zakładach produkcyjnych, ale też transportem czy odprawą towaru w portach. 

Do tego dochodzi niepewna sytuacja geopolityczna: po duńskiej firmie transportowej Maersk, niemieckiej Hapag-Lloyd, francuskiej CMA CGM, ostatnio również grupa żeglugowa Mediterranean Shipping Company ogłosiła, że kieruje swoje statki z dala od Morza Czerwonego. Powodem takich decyzji były ataki jemeńskich rebeliantów na statki płynące do Izraela. W konsekwencji wydłuży się czas dostaw do Europy.

REKLAMA

Autopromocja

Przeładowane terminale i polityka „cut and run”

Przestój w chińskich fabrykach trwa zwykle trzy, a nawet cztery tygodnie, ze względu na urlopy pracowników i czas, jaki potrzeba na wznowienie procesu produkcyjnego. Ostatni fracht z Chin wypływa zwykle na początku lutego.

Koniec grudnia to ostateczny termin dla polskich importerów na złożenie zamówień, jeśli realizują transporty z Chin. Towar musi wyjść z magazynu i zostać załadowany na statek z odpowiednim czasowym wyprzedzeniem, w przeciwnym razie trzeba się liczyć ze znacznymi opóźnieniami lub ładunki w ogóle nie opuszczą portu aż do zakończenia okresu świątecznego – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Chiny nadal uważane są za „fabrykę świata”, dlatego okres przed Chińskim Nowym Rokiem zawsze jest intensywny. Ze względu na wzmożoną ilość zamówień nie tylko rosną ceny frachtu, ale dochodzi też do przeładowania terminali. Może zdarzyć się, że nie będą one nadążały z obsługą ładunków, które czekają na wyjście z portu.

Dodatkowo statki mogą stosować politykę „cut and run”, czyli wyładowują tylko towar importowy i nie zabierają tego przeznaczonego do eksportu bądź biorą tylko wysokopłatne ładunki. Do tego może mieć miejsce transshipment, czyli przeładunek w porcie pośrednim i kontener stoi na terminalu czekając na następny statek – dodaje Joanna Porath.

Zwróć uwagę na dokumentację towaru

Przed Chińskim Nowym Rokiem należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie dokumentacji towaru. Ponieważ chińskie fabryki realizują zwiększoną ilość wysyłek, mają zdecydowanie mniej czasu i sił przerobowych na pilnowanie kwestii związanej ze specyfikacją techniczną towaru i kontrolą jakości.

– Dokumentację towaru najlepiej przygotować dużo wcześniej, zarówno w przypadku odprawy eksportowej z Chin, jak i importowej, gdy towar dotrze już do polskich portów. Zaleca się też wzmożone przeprowadzanie kontroli jakości na miejscu. By mieć na to wszystko czas najlepiej planować łańcuchy dostaw z wyprzedzeniem, uwzględniając ograniczenia chińskich dostawców, które wynikają ze specyfiki ich okresu świątecznego – dodaje Joanna Porath.

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA