REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?
Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Sprzedaż przez internet: opłata za przesyłkę może nie być przychodem sprzedawcy

Kluczowego znaczenia w tej kwestii nabiera sposób ułożenia przez strony transakcji tego stosunku cywilnoprawnego jakim jest umowa sprzedaży. Naczelną zasadą prawa zobowiązań cywilnych jest bowiem zasada swobody umów. W praktyce sprzedaży internetowej swoboda ta doznaje ograniczenia na skutek stosowania przez sprzedających określonych regulaminów sklepów internetowych czy też ogólnych warunków sprzedaży. Modelowo rozróżnić zatem należy co najmniej dwie następujące sytuacje:

1) Sprzedawca we własnym imieniu zawiera umowę przewozu towaru z podmiotem trzecim

Jeśli sprzedawca na własny koszt organizuje transport towarów, to może zakwalifikować te wydatki jako koszty podatkowe. Nie stoi temu na przeszkodzie fakt, iż kupujący spełniają w tym samym czasie na jego rzecz dodatkowe świadczenia na pokrycie tych kosztów. Jednakże równocześnie owe wpłaty ze strony kupujących na poczet kosztów przesyłek muszą zostać rozpoznane przez sprzedawcę jako jego przychód.

2) Sprzedawca pełni jedynie rolę pełnomocnika kupującego w celu zawarcia w jego imieniu umowy przewozu towaru przez podmiot trzeci

Kupujący może zgodnie z regulaminem sprzedaży upoważnić sprzedawcę do zawarcia umowy przewozu towaru w jego imieniu oraz przekazać sprzedawcy w tym celu odpowiednią kwotę pieniężną. Sprzedawca staje się wówczas jedynie pośrednikiem, który nie tylko nie zalicza kosztu dostawy do swoich kosztów podatkowych, ale również nie kwalifikuje wpłat kupujących jako przychodu ze swojej działalności. 

REKLAMA

Autopromocja

Prawidłowość stanowiska podatników o możliwości niekwalifikowania wpłat kupujących na poczet kosztów dostawy jako przychodu sprzedawcy potwierdzają przykładowe indywidualne interpretacje podatkowe:

a) pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) z dnia 26 marca 2020 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.108.2020.4.MD:
Działalność gospodarcza czynnego podatnika VAT w zakresie sprzedaży detalicznej towarów przez Internet za pośrednictwem portali internetowych, opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Sprzedawane towary są wysyłane kupującym za pośrednictwem dostawców. Wnioskodawca zajmuje się wyłącznie sprzedażą towarów i nie świadczy usług dostawy towarów. W regulaminie sklepu internetowego zawarty jest zapis: "Dokonując zakupu, Kupujący automatycznie udziela Sprzedającemu pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów na nadanie przesyłki w imieniu i na koszt kupującego. Kwota przekazana przez Kupującego, jako opłata za transport jest kwotą zwrotu opłaty przewozowej, a nie wynagrodzeniem za usługi transportowe".

b) pismo DKIS z dnia 28 grudnia 2021 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.1016.2021.1.AD:
Jednoosobowa działalność gospodarcza w branży usług poligraficzno-grawerskich. Sprzedaż usług na odległość (przez Internet) - za pomocą portali sprzedażowych oraz strony internetowej. Rozliczenie na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, brak rejestracji do VAT. W regulaminie portali internetowych został umieszczony zapis "Dokonując zakupu, Kupujący automatycznie udziela Sprzedającemu pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów na nadanie przesyłki w imieniu i na koszt kupującego".

c) pismo DKIS z dnia 21 listopada 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.798.2022.2.MGR:
Działalność gospodarcza opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sprzedaży detalicznej suplementów diety wysyłkowo przez Internet. Wnioskodawca ma zamiar umieścić w regulaminie sklepu, jak i w formularzu zamówieniowym informację dla klienta, na którą zgadzając się wyraża zgodę, że: "Dokonując zakupu, Kupujący automatycznie udziela Sprzedającemu pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów na nadanie przesyłki w imieniu i na koszt kupującego. Kwota przekazana przez Kupującego, jako opłata za transport jest kwotą zwrotu opłaty przewozowej, a nie wynagrodzeniem za usługi transportowe.” Każdy kupujący w celu sfinansowania transakcji zakupu ma obowiązek zaakceptować zapisy regulaminu. Stała umowa z firmą kurierską. Klienci dokonują zapłaty za towar i przesyłkę w momencie odbioru paczki. Są to paczki tzw. pobraniowe. Pieniądze (za towar i przesyłkę) trafiają na konto firmy kurierskiej, a ta po kilku dniach przelewa całość na konto sprzedawcy. Firma kurierska pobiera opłatę za dostarczenie paczki z góry, tj. w momencie zamówienia kuriera po odbiór paczki. Za zakupione artykuły klient dokonuje opłaty za towar i za przesyłkę towaru (jest to jedna łączna kwota).

d) pismo DKIS z dnia 30 listopada 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.783.2022.2.MGR:
Jednoosobowa działalność gospodarcza polegająca na prowadzeniu sklepu wielobranżowego. Opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym wraz z rejestracją do VAT. Oprócz sprzedaży stacjonarnej również sprzedaż przez Internet za pośrednictwem platformy sprzedażowej. Zgodnie z regulaminem wysyłkowej sprzedaży towarów kupujący udziela sprzedającemu w chwili zakupu pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą kurierską/pocztową, która realizuje odpłatną dostawę zamówionych towarów na nadanie przesyłki w imieniu i na rzecz kupującego.

e) pismo DKIS z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.702.2023.4.HJ:
Jednoosobowa działalność gospodarcza w zakresie produkcji obuwia sprzedawanego wyłącznie przez Internet, opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym i zwolniona podmiotowo z VAT. W regulaminie prowadzonej sprzedaży (wysyłkowej) towarów zostanie wyraźnie zastrzeżone, że kupujący automatycznie udziela podatnikowi pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą kurierską realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów, na nadanie przesyłki w imieniu i na rzecz kupującego. W treści ogłoszenia/oferty, w zakładce - "o sprzedającym" umieszczona jest informacja na temat jednorazowego zawarcia umowy dotyczącej odpłatnej dostawy zakupionego towaru. Treść informacji brzmi: “Kupujący po zakupie automatycznie udziela sprzedającemu (...) pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą kurierską realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów, na nadanie przesyłki w imieniu i na rzecz kupującego.”

f) pismo DKIS z dnia 28 marca 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.27.2024.2.HJ:
Działalność gospodarcza, opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie sprzedaży detalicznej towarów przez Internet za pośrednictwem portali internetowych. Zwolnienie podmiotowe z VAT. Sprzedawane towary są wysyłane kupującym za pośrednictwem dostawców. Działalność polega wyłącznie na sprzedaży towarów, wysyłka odbywa się za pośrednictwem firm kurierskich. Po zakupie klient uiszcza na firmowy rachunek bankowy zapłatę za towar powiększoną o koszty przesyłki należne dostawcy. W regulaminie sklepu internetowego będzie zawarty zapis: "Dokonując zakupu, Kupujący automatycznie udziela Sprzedającemu pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów na nadanie przesyłki w imieniu i na koszt kupującego. Kwota przekazana przez Kupującego, jako opłata za transport jest kwotą zwrotu opłaty przewozowej, a nie wynagrodzeniem za usługi transportowe". Każdy kupujący w celu sfinansowania transakcji zakupu będzie miał obowiązek zaakceptować zapisy regulaminu.

Istotne limity przychodów

Warto zwrócić uwagę, że w niektórych sytuacjach sprzedawcy może wcale nie zależeć - wbrew pierwotnej intuicji - na wykazywaniu jak najwyższego przychodu z działalności. Wówczas powinien on ułożyć umowę sprzedaży w taki sposób, by pełnić jedynie rolę pełnomocnika kupującego w celu zawarcia w jego imieniu umowy przewozu towaru przez podmiot trzeci. Przykładowo w przypadku:

  1. działalności nierejestrowanej limitem dopuszczalności jej prowadzenia jest uzyskiwanie w każdym miesiącu przychodów nie wyższych niż 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przekroczenie tego limitu w którymkolwiek miesiącu powodowałoby obowiązek rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG;
  2. opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych:
  3. po pierwsze, kwota wpłacona przez kupującego i wydatkowana na koszt dostawy nie przekłada się na realny zysk sprzedawcy, a nie ma on możliwości uwzględnienia kosztu podatkowego dla zmniejszenia wysokości podatku dochodowego;
  4. po drugie, nieprzekroczenie określonych limitów kwotowych przychodów warunkuje w ogóle dopuszczalność skorzystania z tej formy opodatkowania (2 mln euro w poprzednim roku podatkowym) bądź opłacania ryczałtu kwartalnie (200 tys. euro w poprzednim roku podatkowym).

Oddzielna ewidencja dla potrzeb podatku VAT

Aby zapłata uzyskana przez sprzedawcę od nabywcy tytułem kosztu dostawy nie stanowiła podstawy opodatkowania podatkiem VAT potrzebne jest nie tylko zawarcie przez sprzedawcę na podstawie posiadanego pełnomocnictwa umowy z firmą obsługującą przesyłki w imieniu i na rzecz nabywcy. Drugim niezbędnym warunkiem jest bowiem prowadzenie przez sprzedawcę oddzielnej ewidencji wysokości środków przeznaczanych na pokrycie kosztów wysyłki dla potrzeb podatku VAT. Stanowisko takie wynika z interpretacji indywidualnej zawartej w piśmie DKIS z dnia 22 sierpnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.344.2023.4.KP. Generalną bowiem zasadą w podatku VAT jest, iż podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży. W szczególności podstawa opodatkowania VAT obejmuje koszty dodatkowe, takie jak koszty transportu pobierane przez dokonującego dostawy od nabywcy. Jednakże z podstawy tej wyłączone są koszty transportu otrzymane od nabywcy jako zwrot wydatków pod warunkiem:
1) udokumentowania poniesienia owych wydatków w imieniu i na rzecz nabywcy na podstawie udzielonego przez niego pełnomocnictwa oraz
2) ujmowania ich przejściowo przez sprzedawcę w prowadzonej przez niego na potrzeby podatku oddzielnej ewidencji.

Potwierdzeniem niniejszego jest np. interpretacja z 12 lipca 2023 r., sygn. akt 0112-KDIL3.4012.320.2023.2.MC.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto na gruncie podatku VAT istotnego znaczenia nabiera ustawowy limit zwolnienia podmiotowego sprzedaży dokonywanej przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł. Zgodnie z pismem DKIS z dnia 14 grudnia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.679.2023.3.RG pod warunkiem spełnienia powyższych wymogów (tj. co do udokumentowania wydatków na koszty transportu w imieniu i na rzecz nabywcy jako jego pełnomocnik oraz prowadzenia oddzielnej ewidencji w tym zakresie) środki pieniężne na opłacenie w imieniu kupującego kosztów przesyłki nabytego towaru w kwocie przeznaczonej na pokrycie kosztów przesyłki zakupionych towarów i usług nie powinny być uwzględniane przy obliczaniu limitu zwolnienia podmiotowego od podatku VAT.

Ważne

Końcowo należy podkreślić, że ewentualne nadwyżki środków pieniężnych pozostałe po pokryciu rzeczywistych kosztów przesyłki zapłaconych podmiotowi świadczącemu usługę doręczania towarów, podlegają opodatkowaniu zarówno podatkiem dochodowym jak i VAT.

Podstawa prawna:
- art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- art. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców,
- art. 6 i 21 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
- art. 29a i 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedałeś 30 rzeczy w sieci przez rok? Twoje dane ma już urząd skarbowy. MF i KAS walczą z szarą strefą w handlu internetowym i unikaniem płacenia podatków

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wdrożyły unijną dyrektywę (DAC7), która nakłada na operatorów platform handlu internetowego obowiązki sprawozdawcze. Dyrektywa jest kolejnym elementem uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich UE. Dyrektywa nie wprowadza nowych podatków. Do 31 stycznia 2025 r. operatorzy platform mieli obowiązek składać raporty do Szefa KAS za lata 2023 i 2024. 82 operatorów platform przekazało za ten okres informacje o ponad 177 tys. unikalnych osobach fizycznych oraz ponad 115 tys. unikalnych podmiotach.

2 miliony firm czeka na podpis prezydenta. Stawką jest niższa składka zdrowotna

To może być przełom dla mikroprzedsiębiorców: Rada Przedsiębiorców apeluje do Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy, która ulży milionom firm dotkniętym Polskim Ładem. "To test, czy naprawdę zależy nam na polskich firmach" – mówią organizatorzy pikiety zaplanowanej na 6 maja.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowych nie obejmuje skutków błędów w deklaracjach podatkowych. Ochrona dopiero po wykupieniu rozszerzonej polisy OC

Księgowi w biurach rachunkowych mają coraz mniej czasu na złożenie deklaracji podatkowych swoich klientów – termin składania m.in. PIT-36, PIT-37 i PIT-28 mija 30 kwietnia. Pod presją czasu księgowym zdarzają się pomyłki, np. błędne rozliczenie ulg, nieuwzględnienie wszystkich przychodów czy pomyłki w zaliczkach na podatek. W jednej z takich spraw nieprawidłowe wykazanie zaliczek w PIT-36L zakończyło się naliczonymi przez Urząd Skarbowy odsetkami w wysokości ponad 7000 zł. Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowych nie obejmuje błędów w deklaracjach podatkowych – ochronę zapewnia dopiero wykupienie rozszerzonej polisy.

Rewolucja płacowa w całej UE od 2026 roku. Pracodawcy będą musieli ujawniać kwoty wynagrodzenia pracownikom i kandydatom do pracy

Wynagrodzenia przestaną być tematem tabu. Od czerwca 2026 roku pracodawcy będą mieli obowiązek ujawniania informacji o płacach, zarówno kandydatom do pracy, jak i zatrudnionym pracownikom. Czy to koniec nierówności i początek nowego rozdania na rynku pracy?

REKLAMA

Firmy ignorują KSeF? Tylko 5 tys. podmiotów gotowych na rewolucję e-fakturowania

Choć obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur wejdzie w życie za 9 miesięcy, zaledwie 5230 firm zdecydowało się na dobrowolne wdrożenie systemu. Eksperci biją na alarm – to ostatni moment na przygotowania. Firmy nie tylko ryzykują chaos, ale też muszą zmierzyć się z brakiem środowiska testowego, napiętym harmonogramem i rosnącą liczbą innych zmian w przepisach.

Spółka komandytowa bez VAT od dywidendy – ważna interpretacja skarbówki

Dywidenda wypłacana komplementariuszowi nie podlega VAT – potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Oznacza to, że spółki komandytowe, w których wspólnicy prowadzą sprawy spółki bez wynagrodzenia, nie muszą obawiać się dodatkowego obciążenia podatkowego. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców poszukujących efektywnych i bezpiecznych rozwiązań podatkowych.

Fiskus wlepi kary za niezapłacony podatek od sprzedaży ubrań i zabawek w internecie? MF analizuje informacje o 300 tys. osób i podmiotów handlujących na platformach internetowych

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali MF dane ponad 177 tys. osób fizycznych i 115 tys. podmiotów – poinformowała PAP rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Katastrofa fakturowa w 2026 roku? Kto odważy się wdrożyć obowiązek stosowania KSeF i faktur ustrukturyzowanych?

Niedawno opublikowano kolejną wersję projektu „nowelizacji nowelizacji” ustaw na temat faktur ustrukturyzowanych i KSeF, które mają być niezwłocznie uchwalone. Ich jakość woła o pomstę do nieba. Co prawda zaproponowane zmiany świadczą o tym, że twórcy przepisów chcą pozostawić tym, którzy połapią się w tych zawiłościach, jakieś możliwości unikania tej katastrofy, zachowując fakturowanie w dotychczasowej formie przynajmniej do końca 2026 r. Pytanie, tylko po co to całe zamieszanie i dezorganizacja obrotu gospodarczego – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Jak nie zbankrutować na IT: inteligentne monitorowanie i optymalizacja kosztowa środowiska informatycznego. Praktyczny przewodnik po narzędziach i strategiach monitorowania

W dzisiejszej erze cyfrowej, środowisko IT stało się krwiobiegiem każdej nowoczesnej organizacji. Od prostych sieci biurowych po rozbudowane infrastruktury chmurowe, złożoność systemów informatycznych stale rośnie. Zarządzanie tak rozległym i dynamicznym ekosystemem to nie lada wyzwanie, wymagające nie tylko dogłębnej wiedzy technicznej, ale przede wszystkim strategicznego podejścia i dostępu do odpowiednich narzędzi. Wyobraźcie sobie ciągłą potrzebę monitorowania wydajności kluczowych aplikacji, dbałości o bezpieczeństwo wrażliwych danych, sprawnego rozwiązywania problemów zgłaszanych przez użytkowników, a jednocześnie planowania przyszłych inwestycji i optymalizacji kosztów. To tylko wierzchołek góry lodowej codziennych obowiązków zespołów IT i kadry managerskiej. W obliczu tej złożoności, poleganie wyłącznie na intuicji czy reaktywnym podejściu do problemów staje się niewystarczające. Kluczem do sukcesu jest proaktywne zarządzanie, oparte na solidnych danych i inteligentnych systemach, które nie tylko informują o bieżącym stanie, ale również pomagają przewidywać przyszłe wyzwania i podejmować mądre decyzje.

Wojna celna USA - Chiny. Jak może się bronić Państwo Środka: 2 scenariusze. Świat (też Stany Zjednoczone) nie może się obejść bez chińskiej produkcji

Chiny mogą przekierować towary nadal objęte nowymi, wysokimi cłami USA przez gospodarki i porty azjatyckie lub (a raczej równolegle) przekierować sprzedaż dotychczas kierowaną do USA na inne rynki - prognozują eksperci Allianz Trade. Bardziej prawdopodobna jest przewaga drugiego scenariusza – tak było podczas pierwszej wojny handlowej prezydenta Trumpa, co obecnie oznaczać będzie m.in. 6% rokroczny wzrost importu z Chin do UE (ale też do innych krajów) w ciągu trzech najbliższych lat. Branża, która nie korzysta z żadnych wyłączeń w wojnie celnej – odzież i tekstylia może odczuć ją w największym stopniu na swoich marżach.

REKLAMA