| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Jakie obowiązki sprawozdawcze wobec NBP mają przedsiębiorcy

Jakie obowiązki sprawozdawcze wobec NBP mają przedsiębiorcy

Rezydenci dokonujący obrotu dewizowego oraz przedsiębiorcy wykonujący działalność kantorową mają obowiązek przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu (NBP) danych o obrocie dewizowym. Zakres i sposób realizacji tego obowiązku określa rozporządzenie Ministra Finansów z 17 września 2007 r.


Składane przez przedsiębiorców dane o obrocie dewizowym można podzielić na:

• informacje o zdarzeniu - składane w określonym czasie po zajściu jakiejś okoliczności,

• informacje miesięczne, kwartalne i roczne - składane po upływie określonego okresu rozliczeniowego.

W następnym numerze Mk przedstawimy, jakie obowiązki sprawozdawcze są związane z upływem kwartału i roku oraz jakie mogą być konsekwencje niezłożenia sprawozdań.

Do składania opisanych w tabeli informacji zobowiązani są rezydenci, czyli:

a) osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w kraju oraz osoby prawne mające siedzibę w kraju, a także inne podmioty mające siedzibę w kraju, posiadające zdolność zaciągania zobowiązań i nabywania praw we własnym imieniu; rezydentami są również znajdujące się w kraju oddziały, przedstawicielstwa i przedsiębiorstwa utworzone przez nierezydentów,

b) polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i inne polskie przedstawicielstwa oraz misje specjalne, korzystające z immunitetów i przywilejów dyplomatycznych lub konsularnych (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy - Prawo dewizowe).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Szczególnie często, bo miesięcznie, muszą składać do NBP sprawozdania firmy inwestycyjne prowadzące rachunki papierów wartościowych. Są one obowiązane do przekazywania NBP miesięcznych sprawozdań o liczbie i wartości wyemitowanych przez rezydentów innych niż Skarb Państwa:

a) papierów wartościowych zarejestrowanych w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. (KDPW), na podstawie umów, o których mowa w art. 5 ust. 3 i 4 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi,

b) instrumentów rynku pieniężnego niebędących papierami wartościowymi w myśl ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, zarejestrowanych w KDPW na podstawie umów, o których mowa w art. 5 ust. 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Obowiązek dotyczy jedynie papierów i instrumentów znajdujących się w posiadaniu nierezydentów i zapisanych na prowadzonych rachunkach papierów wartościowych. Dane należy przekazać na formularzu ZIP-MP w terminie do 10 dni po zakończeniu miesiąca.

Formularze, na których składa się sprawozdania, można znaleźć na stronie www.nbp.gov.pl w zakładce Sprawozdawczość.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 17 września 2007 r. w sprawie sposobu, zakresu i terminów wykonywania przez rezydentów dokonujących obrotu dewizowego oraz przedsiębiorców wykonywających działalność kantorową obowiązku przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej - Dz.U. z 2007 r. Nr 183, poz. 1308

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »