REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za wady towaru

Kiedy sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za wady towaru
Kiedy sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za wady towaru

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, iż sprzedawany towar nie jest wolny od wad. W takim przypadku odpowiedzialność z tytułu ich wystąpienia ponosić będzie oczywiście sprzedawca. Niemniej jednak ustawodawca przewiduje szereg sytuacji, w których odpowiedzialność ta może być wyłączona.

Przesłanki wyłączenia odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu wad rzeczy sprzedanej określone zostały w art. 557 Kodeksu cywilnego. Przede wszystkim w sytuacji, gdy przedmiotem sprzedaży była istniejąca już rzecz oznaczona co do tożsamości, to odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi zostaje wyłączona, kiedy kupujący wiedział o tej wadzie już w chwili zawarcia umowy.

Autopromocja

W przypadku, gdy sprzedawana była zaś rzecz oznaczona co do gatunku lub rzecz mająca powstać dopiero w przyszłości, to chwilą miarodajną dla oceny odpowiedzialności sprzedawcy jest chwila wydania rzeczy.

Ustawodawca przewiduje, że w sytuacji, gdy kupujący wiedział o konkretnej wadzie, to w sposób dorozumiany zgodził się na nabycie towaru niepełnowartościowego. W konsekwencji zaś uzasadnione staje się wyłączenie odpowiedzialności sprzedawcy z tego tytułu. W miejscu tym należy pamiętać, że odpowiedzialność sprzedawcy nie zostaje wyłączona wtedy, gdy kupujący o wadzie nie wiedział, jednak mógł się o niej z łatwością dowiedzieć bądź powinien się dowiedzieć przy zachowaniu należytej staranności.

W związku z powyższym nie ma zatem znaczenia podział na wady jawne i ukryte. Kluczowe jest więc, iż sprzedawca ponosi odpowiedzialność nie tylko za wady ukryte, ale i za wady jawne, które nie były znane kupującemu, niezależnie od tego, czy o wadach tych nie wiedział z przyczyn przez siebie zawinionych, czy też nie.

Warto również pamiętać, że w przypadku umowy sprzedaży konsumenckiej kupujący chroniony jest w nieco mniejszym zakresie. Mianowicie do wyłączenia odpowiedzialności sprzedawcy dochodzi bowiem nie tylko wtedy, gdy kupujący wiedział o niezgodności towaru z umową, ale również wtedy, gdy oceniając rzecz rozsądnie, powinien był wiedzieć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Idąc dalej należy także pamiętać, że samo obniżenie ceny rzeczy przez sprzedającego nie znosi jego odpowiedzialności za wady tej rzeczy. Powyższe oznacza, że sam fakt promocyjnego zakupu takiej rzeczy nie może prowadzić do wniosku, iż kupujący o danej wadzie wiedział. Kluczowa jest więc realna wiedza kupującego, a nie możliwość powiązania faktu zaniżonej ceny rzeczy z faktem jej wadliwości.

Wiedza kupującego, o której mowa powyżej, musi być przez sprzedawcę wykazana, jeśli ma on uwolnić się od odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Ciężar dowodu spoczywa zatem na sprzedawcy. Dowód taki może polegać na wykazaniu, iż kupujący został poinformowany przez sprzedawcę o istnieniu konkretnej wady. Należy równocześnie pamiętać, że w przypadku sprzedawania nieruchomości sprzedawca nie ma obowiązku wykazania – z uwagi na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych – że kupujący wiedział, iż rzecz była obciążona wadą prawną, jeśli obciążenie to zostało w księdze wieczystej ujawnione.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Kupujący nie może bowiem zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej, w tym wpisów dotyczących obciążenia nieruchomości. Analogicznie sprawa wygląda w zakresie ruchomości obciążonych zastawem rejestrowym. W takim przypadku sprzedawca byłby również zwolniony z obowiązku wykazania, że kupujący wiedział o obciążeniu rzeczy sprzedanej zastawem rejestrowym.

Krzysztof Gładych

radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych

Autopromocja

Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  REKLAMA