reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Serwisy B2B w Chinach – przewodnik

Serwisy B2B w Chinach – przewodnik

Prowadzenie interesów z chińskimi firmami za pośrednictwem Internetu może wydawać się wielką szansą. W normalnym wypadku e-biznes jest bezpieczny, opłacalny i łatwy: możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Po więc trudzić się, gdy zamawiamy proste, masowo produkowane towary? Oczywiście istnieje pewne ryzyko, ale ktoś mógłby powiedzieć, że jeśli nasz potencjalny kontrahent posiada certyfikat „Golden Supplier”, to co może pójść nie tak? Cóż, wiele rzeczy: to nie takie proste, jak zakup książki na Amazon.com.

W naszym poradniku Przedstawiamy odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań odnośnie chińskich serwisów B2B. Według naszego doświadczenia osoby, które po raz pierwszy korzystają z chińskich źródeł zaopatrzenia, popełniają często te same błędy, które są wynikiem złego rozeznania w sytuacji: są naiwne i traktują wszystkie informacje podane na stronie dosłownie.

1. Czym jest serwis B2B? Jakie są największe serwisy B2B w Chinach?

B2B oznacza „business to business”. Jest to system sprzedaży towarów pomiędzy firmami, która odbywa się za pośrednictwem Internetu. Firma, która prowadzi taki serwis, zarabia na pobieraniu składek członkowskich oraz innych, dodatkowych opłatach (na które warto zwrócić uwagę). I oczywiście może obciążyć kosztami każdą zrealizowaną transakcję, według własnych zasad.

W Chinach istnieje kilka serwisów B2B, najbardziej znanym jest Alibaba. Swoje usługi oferuje także Makepolo, China Sourcing, Made-in-China, oraz, bardziej wiarygodny, Global Sources. Każdy z nich działa na podobnej zasadzie: sprzedawca tworzy profil swojej firmy, wystawia produkty na sprzedaż i czeka na potencjalnych kupców. Serwisy mogą oferować także dodatkowe usługi: centrum wiadomości, komunikator, a także pewnego rodzaju usługi weryfikujące dostawcę.

2.  Jakiego rodzaju firmy są obecne na chińskich serwisach B2B?

Ktoś kiedyś powiedział, że „70% tych firm to oszuści”. To stwierdzenie jest mocno przesadzone, ale musimy być świadomi, iż wiele z tych firm może działać nieuczciwie, w końcu założenie konta na platformie B2B nie stanowi żadnego problemu.

Po pierwsze, powinniśmy pamiętać, że wiele z tych firm to pośrednicy, nie producenci, którzy kupują produkty w fabrykach i następnie sprzedają je zagranicznym klientom, oczywiście naliczając przy tym marżę. Tym samym cena towaru u pośrednika jest wyższa niż u producenta. Jeśli nasze zamówienie nie jest duże, a wybrane towary są zróżnicowane i pochodzą od jednego dostawcy, korzystanie z usług dystrybutora nie stanowi problemu.

Po drugie, wiele firm podszywa się pod prawdziwe, zarejestrowane przedsiębiorstwa: skopiowanie zdjęć wszystkich produktów danej firmy i umieszczenie ich na własnej stronie jest bardzo proste (dlatego powinniśmy sprawdzać, czy fotografie posiadają znak wodny). W momencie, gdy na koncie przedsiębiorstwa zostaje zarejestrowana nasza przedpłata, firma znika całkowicie, wraz z naszymi pieniędzmi.

3. Co oznacza certyfikat „Golden Supplier”? Czy posiadająca go firma jest godna zaufania?

„Golden Supplier” w Alibabie jest płatnym członkostwem klasy Premium, oferowanym dostawcom przez portal. Istnieje także na innych platformach B2B, np. Makepolo (pod nazwą „Diamond Member”). Istotną informacją jest to, że za posiadanie takiego certyfikatu sprzedawca płaci ogromną sumę, oraz jak już pisaliśmy, że jest to jeden ze sposobów w jaki zarabiają serwisy B2B. „Golden Supplier” posiada dodatkowe funkcje na swoim profilu, a jego produkty są pozycjonowane jako pierwsze w wyszukiwarce danego serwisu: nie oznacza to jednak, że dany dostawca jest wiarygodny! Status „Golden Supplier” informuje nas tylko o jednej rzeczy – że daną firmę było stać na opłacenie składki członkowskiej (która kosztuje 3 000 USD rocznie na portalu Alibaba).

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

4. Ile firm jest obecnych na platformach B2B? Czy będę w stanie znaleźć odpowiedniego kontrahenta?

Serwis Alibaba szczyci się, że obsługuje „miliony kupujących i sprzedających”. Makepolo ma 12000 aktywnych, komercyjnych użytkowników. Pomimo tego, musimy pamiętać, że wiele chińskich firm nie używa Internetu jako głównego narzędzia  komunikacji – tradycyjnie w Chinach kontakty biznesowe nawiązywane i utrzymywane są osobiście i/lub przez telefon bądź komunikatory. Strony internetowe chińskich firm często są niezaktualizowane, technicznie przestarzałe i trudne w obsłudze. Co więcej, oszuści mogą skorzystać z okazji i przygotować idealną stronę internetową, która zwabi zagranicznych klientów do współpracy.

Z drugiej strony ograniczona obecność w Internecie, lub jej całkowity brak, również są pewnego rodzaju ostrzeżeniem. Firma, która nie posiada własnej strony internetowej, może równie dobrze sprzedawać swoje towary tylko na rynku wewnętrznym (brak licencji eksportowej).  

Powinniśmy przede wszystkim pamiętać, że w Chinach najlepsze interesy prowadzone są w tradycyjny sposób – w oparciu o bezpośrednie kontakty z chińskim kontrahentem.

5. Co mam zrobić, jeśli już popadnę w tarapaty? W jaki sposób mogę rozwiązać swój problem? 

Alibaba oferuje usługę zwaną „Centrum Sporów” (ang. „Dispute Center”), poprzez którą można złożyć skargę na nieuczciwego dostawcę. Jeśli jednak trafimy na oszusta, mamy marne szanse na odnalezienie go, nie wspominając już o odzyskaniu pieniędzy. Możemy oczywiście podać taką firmę do sądu, jednakże w przypadku, gdy nasze zamówienie nie jest wystarczająco duże, możemy stracić sporo pieniędzy na obsługę prawną, a cały wysiłek może okazać się bezowocny. Tak więc jedynym sposobem, by uniknąć kłopotów, jest wcześniejsza weryfikacja wiarygodności chińskiej firmy, zanim podejmiemy z nią jakąkolwiek współpracę.

6. Czy, znając istniejące ryzyko, powinienem mimo wszystko korzystać z serwisów B2B?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama