Nomenklatura scalona 2015
REKLAMA
REKLAMA
Nomenklatura scalona jest kluczowym dokumentem zawierającym klasyfikację towarową dla potrzeb celnych, (ale również w innych celach) stosowaną przez Unię Europejską. Dokument ten obejmuje również stawki celne stosowane do importowanych towarów. Prawidłowa klasyfikacja towarowa do odpowiedniego kodu CN ma więc kluczowe znaczenie dla ustalenia właściwej stawki celnej i ewentualnie innych środków taryfowych dla importowanego towaru.
REKLAMA
Jak co roku opublikowanie nowej wersji CN wiąże się z wprowadzeniem zmian w stosunku do poprzedniej wersji nomenklatury. W stosunku do obecnie obowiązującej wersji CN w ramach zmian zostały wprowadzone nowe kody CN dla niektórych towarów a w stosunku do niektórych kodów zmieniono ich dotychczasowy zakres lub opis.
Zmiany dotyczą między innymi przedsiębiorców z branży spożywczej, winiarskiej oraz chemicznej, importujących towary klasyfikowane obecnie w ramach następujących pozycji i podpozycji CN:
- CN 0406 Ser i twaróg
- CN 1604 14 Tuńczyki, latający bonito i pelamida (Sarda spp.)
- CN 2204 21 Pozostałe wina; moszcz gronowy z fermentacją nierozpoczętą lub zatrzymaną przez dodanie alkoholu – – W pojemnikach o objętości 2 litry lub mniejszej
- CN 2204 29 Pozostałe wina; moszcz gronowy z fermentacją nierozpoczętą lub zatrzymaną przez dodanie alkoholu – – Pozostałe
- CN 2931 Pozostałe związki organiczno-nieorganiczne
- CN 3824 90 Gotowe spoiwa do form odlewniczych lub rdzeni; produkty chemiczne i preparaty przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych (włączając te składające się z mieszanin produktów naturalnych), gdzie indziej niewymienione ani niewłączone – Pozostałe
Zmiany CN mają praktyczne konsekwencje. Począwszy od 1 stycznia 2015r. w zgłoszeniach celnych trzeba będzie używać kodów CN wynikających z uaktualnionej wersji nomenklatury scalonej. Warto więc z wyprzedzeniem sprawdzić, czy nowa CN wprowadzi zmiany w stosowanych przez Państwa kodach taryfowych lub stawkach celnych, jak również czy może mieć wpływ na posiadane przez Państwa Wiążące Informacje Taryfowe, w szczególności, czy zmiana nie spowoduje utraty ich mocy wiążącej.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Pragniemy również zwrócić uwagę, iż zmianie, w tym m.in. wycofaniu, mogą ulec kody taryfy celnej TARIC (kody na poziomie 10 cyfrowym).
Jeśli mieliby Państwo jakiekolwiek pytania na temat wpływu zmian w nomenklaturze scalonej i taryfowej na Państwa towary, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Deloitte.
Rafał Zajączkowski
Starszy Menadżer w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte, Warszawa
rzajaczkowski@deloitteCE.com
Tomasz Tochowicz
Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte, Warszawa
ttochowicz@deloitteCE.com
Zobacz także:
Webcast: Aktualizacja opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste nieruchomości – jak bronić się przed podwyżką?
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat