Czy od każdego pełnomocnictwa jest opłata
REKLAMA
REKLAMA
TOMASZ OŚKO
REKLAMA
adwokat w Kancelarii Connexus
Nie
Od pełnomocnictwa na rzecz członka rodziny nie należy opłacać opłaty na rzecz fiskusa czy ZUS.
Instytucja pełnomocnictwa została uregulowana w kodeksie cywilnym. Pełnomocnictwo polega na udzieleniu uprawnienia osobie fizycznej lub prawnej do dokonania czynności w imieniu i na rzecz mocodawcy. Czynność prawna dokonana przez pełnomocnika pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.
REKLAMA
Udzielenie pełnomocnictwa jest jednostronną czynność prawną mocodawcy, która określa zakres uprawnień przedstawiciela. Mocodawca może ustanowić pełnomocnika, bez istnienia jakiejkolwiek dodatkowej umowy pomiędzy nim a pełnomocnikiem, z której wynikałaby potrzeba posługiwania się przedstawicielem. Pełnomocnictwo opiera się w głównej mierze na zaufaniu.
Odpowiadając na pytanie, należy stwierdzić, że udzielenie samego pełnomocnictwa członkowi rodziny nie wiąże się dla mocodawcy z ponoszeniem obciążeń na rzecz wymienionych w pytaniu instytucji. Obciążenia pojawią się natomiast w przypadku zawarcia z pełnomocnikiem umowy, np. umowy zlecenia lub podobnej. Rozważając kwestię ryzyka gospodarczego i odpowiedzialności przedsiębiorcy, warto zastanowić się, czy udzielenie pełnomocnictwa żonie jest trafnym rozwiązaniem. Należy zauważyć, że przedsiębiorstwo prowadzone przez męża stanowi składnik majątku wspólnego małżonków, którzy nie znieśli ustroju wspólności majątkowej. Żona, na mocy postanowień kodeksu rodzinnego, wspólnie z mężem może zarządzać całym majątkiem. I nie ma potrzeby dodatkowego zatrudniania żony w przedsiębiorstwie. Nie należy jednak wykluczyć, że takie zaangażowanie małżonki w sprawy firmowe, dodatkowo wzmocnione uprawnieniami wynikającymi z pełnomocnictwa, będzie stwarzało silniejsze podstawy odpowiedzialności za długi przedsiębiorstwa całym majątkiem małżonków.
Inni, poza żoną, członkowie rodziny będą mogli zarządzać i kierować przedsiębiorstwem na podstawie umowy zlecenia lub umowy o pracę.
(EM)
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 98-109 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat