Towary podwójnego zastosowania - kontrola i zezwolenia
REKLAMA
REKLAMA
Towary podwójnego zastosowania to takie, które mogą być użyte zarówno do celów cywilnych jak i wojskowych. Podlegają one kontroli w obrocie, m.in. na ich wywóz poza terytorium Unii Europejskiej konieczne jest stosowne zezwolenie.
REKLAMA
Kontrola obrotu towarami podwójnego zastosowania
Ze względu na swoją specyfikę i możliwe wykorzystanie, poszczególne państwa chcą sprawować kontrolę nad tym gdzie ww. towary znajdują się w danym momencie i jakie jest ich wykorzystanie przez użytkownika końcowego. W konsekwencji, zostały wprowadzone regulacje ograniczające obrót takimi towarami. Do takich ograniczeń należy m.in. konieczność uzyskania stosownego zezwolenia na wywóz tych towarów z kraju czy też obowiązek informowania odpowiednich organów państwowych o zamiarze przywozu tych towarów do kraju.
Naruszenie tych regulacji (m.in. wywóz towarów bez stosownego zezwolenia) rodzi ryzyko nałożenia sankcji finansowych na spółkę oraz finansowych i karnych na osobę w spółce, która zostanie uznana za dopuszczającą się naruszenia.
Poniżej przedstawiamy przykłady towarów, które mogą podlegać kontroli obrotu, chociaż zdecydowanie nie kojarzą się bezpośrednio z zastosowaniem militarnym.
Samochód w firmie 2015 – multipakiet
Urządzenia z funkcją szyfrowania danych
Niektóre urządzenia ze względu na swoje funkcje szyfrowania danych mogą m.in. podlegać kontroli w przywozie. W konsekwencji, w odniesieniu do tych urządzeń może powstać obowiązek zgłaszania zamiaru ich przywozu na terytorium Polski do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nie każdy jest tego świadomy, ale ww. wskazane funkcje szyfrowania danych mogą posiadać urządzenia z których często korzystamy, a więc karty sim, routery czy sprzęt telekonferencyjny.
Procesory
Oprócz ww. urządzeń kontroli w obrocie mogą podlegać inne urządzenia elektroniczne np. określone układy mikroprocesorowe, czy układy scalone. Kontrola polega m.in. na obowiązku uzyskania zezwolenia właściwych organów państwa na wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej.
Kamery filmowe i aparaty fotograficzny
Specjalne zezwolenie na wywóz może być również wymagane w odniesieniu do niektórych zaawansowanych kamer i aparatów fotograficznych. W szczególności, kontrolowane są bardzo szybkie kamery, pozwalające na rejestracje obrazów z szybkościami kilkunastu tysięcy klatek na sekundę oraz aparaty fotograficzne z przeznaczeniem do zastosowania pod wodą na dużych głębokościach. Tej samej kontroli mogą podlegać także instalacje oświetleniowe z przeznaczeniem do zastosowania pod wodą.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Obrabiarki
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że obrabiarki też mogą podlegać kontroli w obrocie – kontrolowany jest ich wywóz poza terytorium Unii Europejskiej. Podobnie jak w przypadku procesorów, kamer telewizyjnych czy aparatów fotograficznych kontrola polega na obowiązku uzyskania zezwolenia właściwych organów na wywóz obrabiarek poza terytorium Unii Europejskiej. Kontrola dotyczy w szczególności, obrabiarek wyposażonych w urządzenia elektroniczne do „sterowania numerycznego.
Płyny i materiały smarne
Kolejnym przykładem towarów, które mają powszechne zastosowanie natomiast mogą podlegać kontroli w obrocie stanowią płyny i materiały smarne, w tym płyny hydrauliczne i chłodzące. Kontrola dotyczy płynów o określonych parametrach m.in. o określonej temperaturze zapłonu i krzepnięcia i ponownie polega na obowiązku uzyskania stosownego zezwolenia na wywóz tych towarów.
Mając na uwadze fakt, że jak wynika z powyższego kontroli w obrocie może podlegać szereg towarów, które nie są od razu kojarzone z zastosowaniem militarnym, warto dokonać analizy portfolio towarów, którymi Państwo obracają celem potwierdzenia czy nie ma wśród nich takich, z którymi związane są ograniczenia w obrocie. Naruszenie przepisów kontroli obrotu, w tym przede wszystkim wywóz towarów bez wymaganego zezwolenia rodzi ryzyko nałożenia sankcji karnych i finansowych na Spółkę oraz osobę, która uznana zostanie za dopuszczającą się naruszenia.
Kontakt:
Agnieszka Radzikowska, Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego
Nadchodzą przełomowe zmiany w akcyzie – przygotuj się i weź udział w webcastach Deloitte
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat