| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zasady bezpieczeństwa danych w chmurze obliczeniowej

Zasady bezpieczeństwa danych w chmurze obliczeniowej

Korzystanie z usług chmurowych może wiązać się z ryzykiem i obawą o bezpieczeństwo przechowywanych w chmurze danych. Najlepszych praktyk w zakresie przetwarzania danych w chmurze dostarczały dotychczas standardy takie jak Cloud Security Alliance Security Guidance (Wytyczne bezpieczeństwa dla krytycznych obszarów w Cloud Computing), Cloud Control Matrix (CCM) czy choćby tzw. „Dekalog Chmuroluba”.

Historia ISO/IEC 27018:2014

Prace nad zbiorem standardów i zaleceń dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania w chmurze obliczeniowej danych osobowych (Personally Identifiable Information – PII, dosł.: „informacje umożliwiające identyfikację osoby”) prowadziły również Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) i Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna (IEC). Efektem tych działań jest opublikowana w lipcu 2014 roku norma ISO/IEC 27018:2014 Code of practice for protection of personally identifiable information (PII) in public clouds acting as PII processors).

Norma ta bazuje na dorobku prawnym różnych systemów, w tym państw członkowskich UE. Jej celem jest zapewnienie jakości i jednolitości standardów w zakresie ochrony danych stosowanych przez globalnych dostawców usług w chmurze działających transgranicznie. Standard rozszerza normę ISO 27001 dotyczącą zarządzania bezpieczeństwem informacji i jako pierwsza opisuje zasady bezpieczeństwa PII w chmurze publicznej.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Standardy przewidziane w ISO/IEC 27018:2014


Do podstawowych założeń przyjętych w normie należą transparentność usługi z punktu widzenia użytkownika, ustalenie jasnych standardów w zakresie praw i obowiązków dostawcy usług i użytkownika oraz wdrożenie podstawowych zasad umożliwiających przetwarzanie danych przy zapewnieniu zgodności z głównymi wymogami prawnymi wynikającymi z różnych jurysdykcji.


Dostawcy, którzy chcieliby wdrożyć normę ISO/IEC 27018:2014, powinni przede wszystkim zapewnić użytkownikom kontrolę nad przetwarzaniem ich danych, w tym:
•    zapewnić możliwość dostępu, poprawiania i usunięcia danych;
•    zapewnić, aby dane użytkowników przetwarzane były zgodnie z ich instrukcjami i wskazanym celem.

Do obowiązków dostawców należy również zapewnienie ograniczeń w ujawnianiu i dostępie do danych ze strony podmiotów trzecich np. podwykonawców (w tym obowiązek zapewniania poufności i obowiązek ujawnienia podwykonawców użytkownikom).

Ponadto dostawca musi powiadamiać o każdym przypadku uzyskania dostępu do informacji przez nieuprawniony do tego podmiot. Norma narzuca także ograniczenia co do przesyłania danych w  sieciach publicznych i przechowywania ich na nośnikach przenośnych. Wprowadza też obowiązek zapewnienia odpowiedniego szkolenia zespołowi mogącemu mieć kontakt z danymi klientów oraz podpisanie z pracownikami stosownych umów o zachowaniu poufności.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »