reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Korzyści z posiadania firmy w Anglii

Korzyści z posiadania firmy w Anglii

Zarówno założenie firmy w Anglii jak i jej prowadzenie jest o wiele prostsze i bardziej opłacalne niż w Polsce, dlatego coraz więcej polskich przedsiębiorców wybiera Wielką Brytanię i przenosi tam swój biznes. Przekonuje ich do tego przede wszystkim brytyjski system podatkowy, który jest znacznie bardziej przejrzysty i przyjazny niż w Polsce, jak również wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i brak uciążliwej biurokracji.

Brytyjski system skonstruowany jest w taki sposób, aby był dla przedsiębiorców zachęcający, przyjazny i ułatwiał im rozwój biznesów, gdyż samo państwo działa jak dobry przedsiębiorca. Wprowadzając ułatwienia i udogodnienia dla biznesmenów przyciąga ich do Wielkiej Brytanii, gdzie dokonując wszelkich rozliczeń wpływają na rozwój brytyjskiej gospodarki. Kraj ten ma opinię najbardziej otwartego dla inwestorów spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, a pod względem ułatwień w prowadzeniu biznesu zajmuje pierwsze miejsce.

Kwota wolna od podatku na wzór brytyjski

Przedsiębiorcy korzystają z ułatwień systemu brytyjskiego już na etapie rejestracji firmy. Ci, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą, mogą przez pierwsze trzy pierwsze miesiące działać jako firma, bez konieczności jej rejestracji. Po wspomnianych trzech miesiącach rejestracja jest już konieczna. Działalność można zarejestrować telefonicznie i sama rejestracja nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów, ani wizyt w urzędach. Równie bezproblemowe jest założenie spółki limited, będącej odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Konieczne procedury i wymagane dokumenty są zredukowane do minimum, a samo założenie firmy limited jest na Wyspach wręcz ekspresowe i trwa do 2 dni.  Ta forma działalności jest najczęściej wybierana przez Polaków przenoszących swoje biznesy do Wielkiej Brytanii ze względu na ograniczoną odpowiedzialność, prestiż, łatwe procedury i możliwość prowadzenia jej z Polski. Sprowadzona do niezbędnego minimum biurokracja sprawia, że Wielka Brytania może z powodzeniem konkurować z innymi krajami Unii, w których średni czas potrzebny na założenie biznesu wynosi 32 dni. 

Kolejnym argumentem przemawiającym za prowadzeniem firmy na Wyspach, który podają Polacy prowadzący swoje biznesy w Wielkiej Brytanii, są niskie składki na ubezpieczenie społeczne. Polski ZUS jest mało przyjazny dla osób prowadzących własną działalność, którzy muszą każdego miesiąca (niezależnie od wysokości dochodu) płacić około 1100 zł składek. Z kolei właściciele spółek z o.o. stoją przed dylematem czy zatrudniać się w swoich spółkach, czy rezygnować ze składek ZUS pozbawiając się w ten sposób możliwości uzyskania emerytury. Prowadząc działalność gospodarczą na Wyspach, przedsiębiorcy płacą mniej niż 100 zł podstawowych składek miesięcznie (większą kwotę dopłacą dopiero jeśli ich działalność odnotuje zysk i jej wysokość będzie uzależniona od wysokości zysku).  Z kolei właściciele spółek limited, nie stoją przed wyborem czy zatrudniać się we własnej spółce czy też nie, gdyż składki są na tyle niskie, że zatrudnienie się we własnej firmie i odkładanie na emeryturę po prostu się opłaca.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama