Rejestracja spółek w KRS - jedno okienko
REKLAMA
REKLAMA
Zasada jednego okienka
1 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa z 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zmiany mają na celu odbiurokratyzowanie procedur rejestracyjnych w Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: KRS).
REKLAMA
Podmiot podlegający wpisowi do KRS jest zobowiązany do złożenia wniosku o wpis do rejestru wraz z kompletem załączników (formularze wniosków wykorzystywanych w KRS pobrania są dostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości). Wraz ze składanym do KRS wnioskiem w formie papierowej nie ma już obowiązku załączania stosownych zgłoszeń oraz dokumentów przeznaczonych dla urzędów (obecnie nie jest przekazywana do urzędu skarbowego umowa potwierdzająca użytkowania tytuł prawny do lokalu).
Uchylono również inne obowiązki. W związku z uchyleniem art. 171 oraz 324 Kodeksu spółek handlowych nie ma obowiązku przekazywania do urzędu skarbowego poświadczonego przez zarząd odpisu umowy spółki z o.o., jak i statutu spółki akcyjnej.
Ułatwienia w zakładaniu spółek handlowych
Uproszczona procedura rejestracyjna umożliwia nowoutworzonemu podmiotowi podjąć działalność gospodarczą po dokonaniu wpisu do rejestru KRS (wpis jest dokonany z chwilą zamieszczenia danych w rejestrze).
Dane podstawowe i dane uzupełniające
REKLAMA
Dane podmiotu zawarte we wpisie do KRS to tzw. „dane podstawowe" – dane te są automatycznie przekazywane do Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników i krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (CRP-KEP). Następnie przez CRP–KEP przesyłane są do Centralnego Rejestru Płatników Składek ZUS. Automatyczne przesyłanie danych dotyczy złożenia pierwszego wniosku w KRS, jak i wszelkich aktualizacji – co jest dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców. Dane, które są składane do sądu wraz z wnioskiem o wpis do KRS, trafiają automatycznie do właściwych rejestrów urzędowych.
Nadanie NIP i numeru identyfikacyjnego REGON polega na ich automatycznym zamieszczeniu w rejestrze KRS, po przekazaniu z Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników i z krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.
Dane uzupełniające dla urzędu skarbowego (NIP-8)
Dane umieszczane w rejestrze KRS to podstawowa informacja o spółce. Dane uzupełniające to dodatkowe informacje, które nie są ujawniane w KRS (m.in. wykaz rachunków bankowych, data powstania obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, adres do korespondencji). Wpisany do KRS podmiot jest zobowiązany do ich zgłoszenia do urzędu skarbowego odrębnie.
Formularz NIP-8 spółka składa elektronicznie lub we właściwym ze względu na siedzibę urzędzie skarbowym (wersja papierowa). Zgłoszenie NIP- 8 należy złożyć w terminie 21 dni od dnia dokonania wpisu do KRS lub w ciągu 7 dni, jeżeli wnioskodawca zamierza odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne (7 dni od daty powstania stosunku prawnego uzasadniającego objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym). Dane uzupełniające z CRP-KEP są automatycznie przekazywane do rejestru REGON i do Centralnego Rejestru Płatników Składek ZUS.
W formularzu NIP-8 dla osobowych spółek osobowych (jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo- akcyjna) wpisuje się dane poszczególnych wspólników wraz z ich numerami NIP.
ZUS na podstawie otrzymanych danych podstawowych i uzupełniających tworzy automatycznie konto płatnika składek dedykowane rozliczaniu składek na poszczególne ubezpieczenia oraz sporządza dokumenty zgłoszeniowe płatnika składek, tj. ZUS ZPA – zgłoszenie/zmiana danych płatnika składek – osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, ZUS ZAA – adresy prowadzenia działalności gospodarczej przez płatnika składek), ZUS ZBA – informacja o numerach rachunków bankowych płatnika składek.
W przypadku osoby będącej wspólnikiem spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej oraz jednoosobowej spółki z o.o. – wskazane osoby, jako nowe podmioty rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej, dokonują za siebie indywidualnego zgłoszenia jako płatnik składek do ZUS.
Limit liczby kodów PKD
Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadziła także modyfikację procedury zgłaszania przez spółki przedmiotu działalności według pozycji Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o KRS, w zakresie danych dotyczących przedmiotu działalności w rejestrze przedsiębiorców, od 1 grudnia 2014 r. we wniosku o wpis w KRS możliwe jest zamieszczenie nie więcej niż dziesięciu pozycji zgodnie z PKD, w tym jednego przedmiotu przeważającej działalności na poziomie podklasy.
Jak zarejestrować spółkę od 1 grudnia 2014 r. – KRS, US, ZUS
Spółki zarejestrowane przed 1 grudnia 2014 r. na zmiany wpisu w KRS mają 5 lat od dnia wejścia w życie nowelizacji. Zmiany jednak nie wymaga wpis, jeżeli przedmiot działalności wynika z umowy spółki, aktu założycielskiego lub statutu.
Aktualizacja danych w KRS od stycznia 2015 r.
Ustawa z 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 stycznia 2015 r., ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego przez uaktualnienie danych w KRS. Dzięki nowelizacji łatwiejsze będzie niedziałających usuwanie z rejestru spółek nieprowadzących działalności.
Po zmianach, zgodnie z treścią art. 25a ustawy o KRS, sąd rejestrowy wszczyna z urzędu postępowanie o rozwiązanie podmiotu wpisanego do Rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w przypadku gdy:
- oddalając wniosek o ogłoszenie upadłości lub umarzając postępowanie upadłościowe, sąd upadłościowy stwierdzi, że zgromadzony w sprawie materiał daje podstawę do rozwiązania bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego;
- oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości lub umorzono postępowanie upadłościowe z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania;
- wydano postanowienie o odstąpieniu od postępowania przymuszającego lub jego umorzeniu;
- mimo wezwania sądu rejestrowego nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe;
- mimo dwukrotnego wezwania sądu rejestrowego nie wykonano innych obowiązków (o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy)
W toku postępowania o rozwiązanie podmiotu wpisanego do KRS bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego sąd rejestrowy bada, czy podmiot ten posiada zbywalny majątek i czy faktycznie prowadzi działalność.
Źródło: www.biznes.gov.pl
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat