reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Programy sektorowe na realizację przedsięwzięć B+R

Programy sektorowe na realizację przedsięwzięć B+R

Na mapie środków Wspólnotowych, dostępnych w perspektywie finansowej 2014-2020, praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. Począwszy od krajowych i regionalnych programów operacyjnych, w których zakres i wymagania formułowane są dość ogólnie, a konkurencja jest przez to większa, aż po programy dedykowane dla konkretnych sektorów gospodarki, gdzie zakres tematyczny jest zdecydowanie zawężony. Mają one jednak tę istotną przewagę, że przy stosunkowo wysokich budżetach, sięgających 100, a nawet 200 mln zł, konkurencja jest zdecydowanie mniejsza. Warto zatem docenić programy sektorowe i przyjrzeć się im bliżej, gdyż premiowanych branż, a wraz z tym możliwości pozyskania dofinansowania, jest wiele.

Programy sektorowe to programy finansowania prac B+R w przedsiębiorstwach, utworzone jako odpowiedź na potrzeby przedstawicieli środowiska przedsiębiorstw prowadzących działalność w danej branży. Podmioty chcące ustanowić program sektorowy dla swojej branży przygotowywały studia wykonalności, które były oceniane w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. W wyniku tej oceny wyłoniono do uruchomienia programy sektorowe m.in. dla branży: tekstylnej, gier komputerowych, stalowej, taboru kolejowego czy systemów bezzałogowych.

Wnioski o dofinansowanie mogą składać przedsiębiorstwa (duże oraz MŚP), a także konsorcja złożone z przedsiębiorstw. Poziom dofinansowania na jaki mogą liczyć potencjalni beneficjenci zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz zakresu prac przewidzianych w projekcie:

  • od 25% do 60% kosztów kwalifikowanych na prace rozwojowe,
  • od 50% do 80% kosztów kwalifikowanych na badania przemysłowe.

Poszczególne programy sektorowe są w chwili obecnej w różnych stadiach przygotowania, niektóre konkursy, np. z programu INNOCHEM już się zakończyły, natomiast my zachęcamy do zapoznania się z tymi, których uruchomienie planowane jest w 2016 roku.

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)

Najszybciej, bo już 15 marca 2016 r. zostanie ogłoszony konkurs w programie INNOTEXTIL. Jego celem jest zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora włókienniczego, poprzez wspieranie innowacji produktowych i technologicznych w obszarach: zrównoważonego rynku surowców dla przemysłu włókienniczego, proekologicznych technologii włókienniczych, kompozytów opartych na włóknach i wyrobach włókienniczych, wyrobów tekstronicznych. Na dofinansowanie będą mogły także liczyć projekty rozwoju nowoczesnych systemów informatycznych dla celów projektowania, produkcji i dystrybucji wyrobów włókienniczych. Nabór w tym konkursie potrwa od 15 kwietnia do 16 maja 2016 r.

Program INNOSBZ, którego ogłoszenie planowane jest 9 maja 2016 r., zaś sam nabór potrwa od 10 czerwca do 11 lipca 2016 r., jest dedykowany branży systemów bezzałogowych. Jego grupą inicjatywną są przedsiębiorstwa zrzeszone w Polskiej Platformie Technologicznej Systemów Bezzałogowych. W ramach programu, wsparcie będzie przeznaczone na rozwój i produkcję systemów awioniki, łączności bezprzewodowej, sensorów awionicznych i obserwacyjnych, a także platform bezzałogowych, napędów dla nich oraz systemów logistyki i wsparcia technicznego.

Łatwiejszy dostęp do przetargów dla małych i średnich firm

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Programy sektorowe na realizację przedsięwzięć B+R w latach 2014-2020
Programy sektorowe na realizację przedsięwzięć B+R w latach 2014-2020

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama