REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Programy sektorowe na realizację przedsięwzięć B+R

Programy sektorowe na realizację przedsięwzięć B+R w latach 2014-2020
Programy sektorowe na realizację przedsięwzięć B+R w latach 2014-2020
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na mapie środków Wspólnotowych, dostępnych w perspektywie finansowej 2014-2020, praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. Począwszy od krajowych i regionalnych programów operacyjnych, w których zakres i wymagania formułowane są dość ogólnie, a konkurencja jest przez to większa, aż po programy dedykowane dla konkretnych sektorów gospodarki, gdzie zakres tematyczny jest zdecydowanie zawężony. Mają one jednak tę istotną przewagę, że przy stosunkowo wysokich budżetach, sięgających 100, a nawet 200 mln zł, konkurencja jest zdecydowanie mniejsza. Warto zatem docenić programy sektorowe i przyjrzeć się im bliżej, gdyż premiowanych branż, a wraz z tym możliwości pozyskania dofinansowania, jest wiele.

Autopromocja

Programy sektorowe to programy finansowania prac B+R w przedsiębiorstwach, utworzone jako odpowiedź na potrzeby przedstawicieli środowiska przedsiębiorstw prowadzących działalność w danej branży. Podmioty chcące ustanowić program sektorowy dla swojej branży przygotowywały studia wykonalności, które były oceniane w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. W wyniku tej oceny wyłoniono do uruchomienia programy sektorowe m.in. dla branży: tekstylnej, gier komputerowych, stalowej, taboru kolejowego czy systemów bezzałogowych.

Wnioski o dofinansowanie mogą składać przedsiębiorstwa (duże oraz MŚP), a także konsorcja złożone z przedsiębiorstw. Poziom dofinansowania na jaki mogą liczyć potencjalni beneficjenci zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz zakresu prac przewidzianych w projekcie:

 • od 25% do 60% kosztów kwalifikowanych na prace rozwojowe,
 • od 50% do 80% kosztów kwalifikowanych na badania przemysłowe.

Poszczególne programy sektorowe są w chwili obecnej w różnych stadiach przygotowania, niektóre konkursy, np. z programu INNOCHEM już się zakończyły, natomiast my zachęcamy do zapoznania się z tymi, których uruchomienie planowane jest w 2016 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)

Najszybciej, bo już 15 marca 2016 r. zostanie ogłoszony konkurs w programie INNOTEXTIL. Jego celem jest zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora włókienniczego, poprzez wspieranie innowacji produktowych i technologicznych w obszarach: zrównoważonego rynku surowców dla przemysłu włókienniczego, proekologicznych technologii włókienniczych, kompozytów opartych na włóknach i wyrobach włókienniczych, wyrobów tekstronicznych. Na dofinansowanie będą mogły także liczyć projekty rozwoju nowoczesnych systemów informatycznych dla celów projektowania, produkcji i dystrybucji wyrobów włókienniczych. Nabór w tym konkursie potrwa od 15 kwietnia do 16 maja 2016 r.

Program INNOSBZ, którego ogłoszenie planowane jest 9 maja 2016 r., zaś sam nabór potrwa od 10 czerwca do 11 lipca 2016 r., jest dedykowany branży systemów bezzałogowych. Jego grupą inicjatywną są przedsiębiorstwa zrzeszone w Polskiej Platformie Technologicznej Systemów Bezzałogowych. W ramach programu, wsparcie będzie przeznaczone na rozwój i produkcję systemów awioniki, łączności bezprzewodowej, sensorów awionicznych i obserwacyjnych, a także platform bezzałogowych, napędów dla nich oraz systemów logistyki i wsparcia technicznego.

Łatwiejszy dostęp do przetargów dla małych i średnich firm


Także prężnie rozwijający się w Polsce sektor gier video będzie realizował swój własny program pod nazwą GameINN. Ogłoszenie tego konkursu nastąpi pod koniec kwietnia 2016 r., zaś nabór potrwa od 1 do 29 czerwca 2016 r. Obszary tematyczne, na których skupiać się będą działania programu będą dotyczyć projektowania i wzornictwa w zakresie gier wideo, a także narzędzi i wiedzy wspierającej  proces tworzenia gier w tym platform, silników oraz techniki przetwarzania, zastosowania Sztucznej Inteligencji i nowych narzędzi i mechanizmów interakcji. Do przedsięwzięć mogących liczyć na wsparcie zalicza się również cyfrowa dystrybucja i wieloosobowe rozgrywki online, a także rozszerzenie zastosowań technologii i narzędzi na inne dziedziny.

Ponadto, w drugiej połowie roku uruchamiane będą także inne programy, w tym:

 • INNOSTAL - dedykowany sektorowi produkcji i obróbki stali,
 • INNOTABOR - dedykowany badaniom nad innowacyjnym taborem szynowym do przewozów pasażerskich, towarowych i specjalizowanych,
 • INNOMOTO - dedykowany producentom samochodów, oraz części i podzespołów do pojazdów.

Przedsiębiorcy niechętnie biorą kredyty

Do skorzystania z programów sektorowych skłonić może również szeroki katalog kosztów, które mogą zostać sfinansowane w ramach programów tj.:

 • wynagrodzenia osób zaangażowanych w prace B+R;
 • podwykonawstwa (zlecenie części prac merytorycznych projektu jednostce naukowej);
 • aparatury oraz wartości niematerialnych i prawnych;
 • budynków i gruntów (np. amortyzacja budynków, dzierżawa lub wieczyste użytkowanie gruntów);
 • koszty operacyjne i pośrednie.

Zachęcamy Państwa zatem, by przy wsparciu Accreo skorzystać z możliwości jakie dają programy sektorowe i rozwijać innowacyjne produkty i usługi, z wykorzystaniem unijnego współfinansowania.

Autorzy:

Aurelia Pankiewicz – Manager

Michał Hackiewicz – Konsultant

Zespół Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA