REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla MŚP na inwestycje polegające na wdrożeniu wyników prac B+R

Dotacje dla MŚP na inwestycje polegające na wdrożeniu wyników prac B+R
Dotacje dla MŚP na inwestycje polegające na wdrożeniu wyników prac B+R
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na drodze od pomysłu, do gotowego produktu lub usługi, etap wdrożenia jest jednym z najbardziej newralgicznych i istotnych. Pokazuje bowiem w jakim stopniu nasze założenia, obliczenia i plany przystają do realiów rynku. Nie powinno zatem dziwić, że dofinansowanie przeznaczone na realizację projektów dotyczących wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych (B+R), można pozyskać nie z jednego, a z kilku źródeł.

Badania na rynek

Najbardziej znanym, cieszącym się dużą popularnością wśród przedsiębiorców i który jednocześnie dysponuje dużym, bo opiewającym na 1 miliard złotych budżetem, jest konkurs z poddziałania 3.2.1 Badania na rynek, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Start jego kolejnej edycji zostanie ogłoszony już w kwietniu 2016 r., zaś etap składania wniosków potrwa od 1 czerwca do 31 sierpnia 2016 roku. Wnioski mogą składać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, zaś przedmiotem dofinansowania w ramach projektów mogą być wydatki inwestycyjne, usługi doradcze lub eksperymentalne prace rozwojowe. Poziom dofinansowania, zależy od lokalizacji oraz charakteru projektu i wynosi:

REKLAMA

Autopromocja

Na prace rozwojowe:

Na część inwestycyjną – zgodnie z mapą pomocy regionalnej:

- dla mikro i małego przedsiębiorstwa - 45%

- dla średniego przedsiębiorstwa - 35%

- dla dużego przedsiębiorstwa - 25%

- dla mikro i małego przedsiębiorstwa 35% - 70%

- dla średniego przedsiębiorstwa 25% - 60%

- dla dużego przedsiębiorcy 15% - 50%

Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu wynosi 10 mln zł.

Warto zwrócić szczególną uwagę, że w najbliższym konkursie istotnej zmianie ulega regulamin konkursu 3.2.1 Badania na rynek. Na posiedzeniu w dniu 21 marca 2016 roku Komitet Monitorujący POIR zatwierdził bowiem zmienione zasady wyboru projektów wprowadzając dwa nowe kryteria formalne specyficzne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. W myśl pierwszego z nich Wnioskodawca przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym (trwającym przynajmniej 12 miesięcy) w okresie 3 lat poprzedzających rok, w którym złożył wniosek o udzielenie wsparcia, osiągnął przychody ze sprzedaży nie mniejsze niż 1 mln PLN.
  2. Wymogiem drugiego jest, by projekt, będący przedmiotem wniosku, polegał na wdrożeniu wyników prac B+R chronionych patentem lub zgłoszonych do ochrony patentowej lub dotyczących zgłoszonego wzoru użytkowego.

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)

W związku z wprowadzeniem drugiego z ww. kryteriów, przedsiębiorcy będą zobowiązani do złożenia wraz z wnioskiem o dofinansowanie kopii sprawozdania o stanie techniki (w przypadku, gdy projekt będzie polegał na wdrożeniu wyników prac B+R zgłoszonych do ochrony patentowej lub dotyczących zgłoszonego wzoru użytkowego). Uzyskanie sprawozdania o stanie techniki to proces, który potrwać może nawet do pół roku, dlatego przedsiębiorców zainteresowanych składaniem wniosków w najbliższym konkursie „Badanie na rynek” zachęcamy do bliższego przyjrzenia się tym wymaganiom już dziś i rozpoczęcia procedury złożenia w Urzędzie Patentowym RP wszystkich niezbędnych dokumentów.

Kredyt na innowacje technologiczne

Kolejną szansą dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na pozyskanie współfinansowania dla wdrożenia innowacji technologicznych jest poddziałanie 3.2.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, tzw. „Kredyt na innowacje technologiczne”. Kolejna edycja tego organizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego konkursu zostanie ogłoszona 1 czerwca i będzie trwała od lipca do września 2016 roku. Wzorem poprzednich edycji, na wsparcie mogą liczyć projekty polegające na wdrożeniu innowacji technologicznych – własnych lub nabytych wyników prac badawczo-rozwojowych.

O dofinansowanie ubiegać się mogą projekty finansowane kredytem na innowacje technologiczne, który przyznawany jest na zasadach komercyjnych przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przy udziale własnym kredytobiorcy.

Dofinansowanie w formie premii technologicznej w wysokości do 6 mln zł, otrzymuje się celem spłaty części kredytu technologicznego zaciągniętego w banku komercyjnym. Dofinansowaniu podlegają wydatki kwalifikowalne przeznaczone na inwestycję technologiczną oraz na zrealizowane przez podmioty zewnętrzne ekspertyzy, studia, koncepcje i projekty związane z inwestycją.

Skomplikowane prawo główną przeszkodą w rozwoju małych i średnich firm


Regionalne Programy Operacyjne

REKLAMA

Dużą pulą środków na dofinansowanie dysponują również samorządy województw, które coraz dynamiczniej wkraczają w nową perspektywę ogłaszając kolejne konkursy. Wśród zbliżających się konkursów należy wspomnieć o RPO Województwa Mazowieckiego w którym w ramach działania 3.3 Innowacje w MŚP będzie można starać się o dofinansowanie inwestycji zmierzających do wdrożenia innowacji produktowych, procesowych, organizacyjnych i marketingowych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Planowany termin naborów w tym konkursie to III kwartał 2016 roku, zaś maksymalny poziom dofinansowania to dla małych przedsiębiorstw 55%, zaś dla średnich 45%. Trzeba przy tym pamiętać, że w mieście Warszawa i podregionie warszawskim zachodnim jest on niższy i wynosi odpowiednio 35% dla małych 25% dla średnich (Warszawa) oraz 40% dla małych i 30% dla średnich (Warszawski Zachodni).

Także Samorząd Województwa Lubuskiego planuje w najbliższym czasie rozdysponować wśród małych, średnich i dużych przedsiębiorców znaczną pulę środków. W konkursie z działania 1.1 Badania i innowacje, w terminie od 31 marca do 1 lipca 2016, można ubiegać się o dofinasowanie na projekty B+R, a także inwestycje przedsiębiorstw w infrastrukturę B+R. Z kolei w ramach działania 1.5 Rozwój sektora MŚP dofinansować można działania wdrożeniowe w tym: wdrożenia własnych lub nabytych wyników prac B+R oraz zastosowania w przedsiębiorstwie nowych rozwiązań technologicznych.

Poziom dofinansowania w obu konkursach na działania inwestycyjne jest stały i wynosi 35%, 45% i 55%, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.

Małe i średnie firmy nieprzygotowane na niepłacących klientów

Atrakcyjną pomoc na wdrożenia oferuje RPO Województwa Lubelskiego. W konkursie z działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP, wsparciem objęte zostaną inwestycje małych i średnich przedsiębiorstw dotyczące m.in.:

  • inwestycji w aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane ze zwiększeniem zdolności produkcyjnej oraz usługowej,
  • dywersyfikacji działalności przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych produktów/usług,
  • stworzenia lub wyposażenie infrastruktury przedsiębiorstw,
  • działań inwestycyjnych, związanych z rozszerzeniem działalności eksportowej,
  • wdrażania w przedsiębiorstwach wyników badań naukowych i rozwojowych oraz innowacyjnych rozwiązań.

Intensywność pomocy, zgodnie z mapą pomocy regionalnej, to 70% kosztów kwalifikowanych dla małych i 60% kosztów kwalifikowanych dla średnich przedsiębiorców. Konkurs zostanie ogłoszony w maju 2016r., zaś nabór wniosków rozpocznie się w czerwcu 2016r.

W większości pozostałych regionów prace nad uruchomieniem konkursów są w toku i będą sukcesywnie ogłaszane w drugiej połowie 2016r.

Horyzont 2020

Oprócz wymienionych konkursów, w których zarówno budżet, jak i co za tym idzie, konkurencja, są wysokie, warto wspomnieć o flagowych przedsięwzięciach finansowanych bezpośrednio z budżetu Wspólnoty. Wsparcie na projekty badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe dla międzynarodowych konsorcjów różnorodnych przedsiębiorstw i instytucji oferuje Program Horyzont 2020. Osobną pulę środków z przeznaczeniem na przetestowanie w praktyce planowanego rozwiązania/produktu/usługi aż do momentu, kiedy będzie ono gotowe do komercjalizacji, program kieruje do MŚP. Przewiduje on współfinansowanie takich działań jak: skalowanie, demonstracja, miniaturyzacja, replikacja oraz powielanie rynkowe, w wysokości 70% ich wartości. Wnioski można składać kilka razy do roku zwiększając tym samym swoją szansę na sukces. Najbliższe terminy na przygotowanie dokumentów upływają 15 czerwca i 13 października 2016 roku.

Autorzy:

Aurelia Pankiewicz – Manager w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

Michał Hackiewicz – Młodszy Konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA