REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla MŚP na inwestycje polegające na wdrożeniu wyników prac B+R

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dotacje dla MŚP na inwestycje polegające na wdrożeniu wyników prac B+R
Dotacje dla MŚP na inwestycje polegające na wdrożeniu wyników prac B+R
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na drodze od pomysłu, do gotowego produktu lub usługi, etap wdrożenia jest jednym z najbardziej newralgicznych i istotnych. Pokazuje bowiem w jakim stopniu nasze założenia, obliczenia i plany przystają do realiów rynku. Nie powinno zatem dziwić, że dofinansowanie przeznaczone na realizację projektów dotyczących wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych (B+R), można pozyskać nie z jednego, a z kilku źródeł.

Badania na rynek

Najbardziej znanym, cieszącym się dużą popularnością wśród przedsiębiorców i który jednocześnie dysponuje dużym, bo opiewającym na 1 miliard złotych budżetem, jest konkurs z poddziałania 3.2.1 Badania na rynek, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Start jego kolejnej edycji zostanie ogłoszony już w kwietniu 2016 r., zaś etap składania wniosków potrwa od 1 czerwca do 31 sierpnia 2016 roku. Wnioski mogą składać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, zaś przedmiotem dofinansowania w ramach projektów mogą być wydatki inwestycyjne, usługi doradcze lub eksperymentalne prace rozwojowe. Poziom dofinansowania, zależy od lokalizacji oraz charakteru projektu i wynosi:

REKLAMA

Na prace rozwojowe:

Na część inwestycyjną – zgodnie z mapą pomocy regionalnej:

- dla mikro i małego przedsiębiorstwa - 45%

- dla średniego przedsiębiorstwa - 35%

- dla dużego przedsiębiorstwa - 25%

- dla mikro i małego przedsiębiorstwa 35% - 70%

- dla średniego przedsiębiorstwa 25% - 60%

- dla dużego przedsiębiorcy 15% - 50%

Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu wynosi 10 mln zł.

Warto zwrócić szczególną uwagę, że w najbliższym konkursie istotnej zmianie ulega regulamin konkursu 3.2.1 Badania na rynek. Na posiedzeniu w dniu 21 marca 2016 roku Komitet Monitorujący POIR zatwierdził bowiem zmienione zasady wyboru projektów wprowadzając dwa nowe kryteria formalne specyficzne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. W myśl pierwszego z nich Wnioskodawca przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym (trwającym przynajmniej 12 miesięcy) w okresie 3 lat poprzedzających rok, w którym złożył wniosek o udzielenie wsparcia, osiągnął przychody ze sprzedaży nie mniejsze niż 1 mln PLN.
  2. Wymogiem drugiego jest, by projekt, będący przedmiotem wniosku, polegał na wdrożeniu wyników prac B+R chronionych patentem lub zgłoszonych do ochrony patentowej lub dotyczących zgłoszonego wzoru użytkowego.

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)

W związku z wprowadzeniem drugiego z ww. kryteriów, przedsiębiorcy będą zobowiązani do złożenia wraz z wnioskiem o dofinansowanie kopii sprawozdania o stanie techniki (w przypadku, gdy projekt będzie polegał na wdrożeniu wyników prac B+R zgłoszonych do ochrony patentowej lub dotyczących zgłoszonego wzoru użytkowego). Uzyskanie sprawozdania o stanie techniki to proces, który potrwać może nawet do pół roku, dlatego przedsiębiorców zainteresowanych składaniem wniosków w najbliższym konkursie „Badanie na rynek” zachęcamy do bliższego przyjrzenia się tym wymaganiom już dziś i rozpoczęcia procedury złożenia w Urzędzie Patentowym RP wszystkich niezbędnych dokumentów.

Kredyt na innowacje technologiczne

REKLAMA

Kolejną szansą dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na pozyskanie współfinansowania dla wdrożenia innowacji technologicznych jest poddziałanie 3.2.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, tzw. „Kredyt na innowacje technologiczne”. Kolejna edycja tego organizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego konkursu zostanie ogłoszona 1 czerwca i będzie trwała od lipca do września 2016 roku. Wzorem poprzednich edycji, na wsparcie mogą liczyć projekty polegające na wdrożeniu innowacji technologicznych – własnych lub nabytych wyników prac badawczo-rozwojowych.

O dofinansowanie ubiegać się mogą projekty finansowane kredytem na innowacje technologiczne, który przyznawany jest na zasadach komercyjnych przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przy udziale własnym kredytobiorcy.

Dofinansowanie w formie premii technologicznej w wysokości do 6 mln zł, otrzymuje się celem spłaty części kredytu technologicznego zaciągniętego w banku komercyjnym. Dofinansowaniu podlegają wydatki kwalifikowalne przeznaczone na inwestycję technologiczną oraz na zrealizowane przez podmioty zewnętrzne ekspertyzy, studia, koncepcje i projekty związane z inwestycją.

Skomplikowane prawo główną przeszkodą w rozwoju małych i średnich firm


Regionalne Programy Operacyjne

REKLAMA

Dużą pulą środków na dofinansowanie dysponują również samorządy województw, które coraz dynamiczniej wkraczają w nową perspektywę ogłaszając kolejne konkursy. Wśród zbliżających się konkursów należy wspomnieć o RPO Województwa Mazowieckiego w którym w ramach działania 3.3 Innowacje w MŚP będzie można starać się o dofinansowanie inwestycji zmierzających do wdrożenia innowacji produktowych, procesowych, organizacyjnych i marketingowych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Planowany termin naborów w tym konkursie to III kwartał 2016 roku, zaś maksymalny poziom dofinansowania to dla małych przedsiębiorstw 55%, zaś dla średnich 45%. Trzeba przy tym pamiętać, że w mieście Warszawa i podregionie warszawskim zachodnim jest on niższy i wynosi odpowiednio 35% dla małych 25% dla średnich (Warszawa) oraz 40% dla małych i 30% dla średnich (Warszawski Zachodni).

Także Samorząd Województwa Lubuskiego planuje w najbliższym czasie rozdysponować wśród małych, średnich i dużych przedsiębiorców znaczną pulę środków. W konkursie z działania 1.1 Badania i innowacje, w terminie od 31 marca do 1 lipca 2016, można ubiegać się o dofinasowanie na projekty B+R, a także inwestycje przedsiębiorstw w infrastrukturę B+R. Z kolei w ramach działania 1.5 Rozwój sektora MŚP dofinansować można działania wdrożeniowe w tym: wdrożenia własnych lub nabytych wyników prac B+R oraz zastosowania w przedsiębiorstwie nowych rozwiązań technologicznych.

Poziom dofinansowania w obu konkursach na działania inwestycyjne jest stały i wynosi 35%, 45% i 55%, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.

Małe i średnie firmy nieprzygotowane na niepłacących klientów

Atrakcyjną pomoc na wdrożenia oferuje RPO Województwa Lubelskiego. W konkursie z działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP, wsparciem objęte zostaną inwestycje małych i średnich przedsiębiorstw dotyczące m.in.:

  • inwestycji w aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane ze zwiększeniem zdolności produkcyjnej oraz usługowej,
  • dywersyfikacji działalności przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych produktów/usług,
  • stworzenia lub wyposażenie infrastruktury przedsiębiorstw,
  • działań inwestycyjnych, związanych z rozszerzeniem działalności eksportowej,
  • wdrażania w przedsiębiorstwach wyników badań naukowych i rozwojowych oraz innowacyjnych rozwiązań.

Intensywność pomocy, zgodnie z mapą pomocy regionalnej, to 70% kosztów kwalifikowanych dla małych i 60% kosztów kwalifikowanych dla średnich przedsiębiorców. Konkurs zostanie ogłoszony w maju 2016r., zaś nabór wniosków rozpocznie się w czerwcu 2016r.

W większości pozostałych regionów prace nad uruchomieniem konkursów są w toku i będą sukcesywnie ogłaszane w drugiej połowie 2016r.

Horyzont 2020

Oprócz wymienionych konkursów, w których zarówno budżet, jak i co za tym idzie, konkurencja, są wysokie, warto wspomnieć o flagowych przedsięwzięciach finansowanych bezpośrednio z budżetu Wspólnoty. Wsparcie na projekty badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe dla międzynarodowych konsorcjów różnorodnych przedsiębiorstw i instytucji oferuje Program Horyzont 2020. Osobną pulę środków z przeznaczeniem na przetestowanie w praktyce planowanego rozwiązania/produktu/usługi aż do momentu, kiedy będzie ono gotowe do komercjalizacji, program kieruje do MŚP. Przewiduje on współfinansowanie takich działań jak: skalowanie, demonstracja, miniaturyzacja, replikacja oraz powielanie rynkowe, w wysokości 70% ich wartości. Wnioski można składać kilka razy do roku zwiększając tym samym swoją szansę na sukces. Najbliższe terminy na przygotowanie dokumentów upływają 15 czerwca i 13 października 2016 roku.

Autorzy:

Aurelia Pankiewicz – Manager w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

Michał Hackiewicz – Młodszy Konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

Kredyt EKOlogiczny 2025 – bezzwrotna dotacja dla firm na modernizację energetyczną. Jakie warunki trzeba spełnić?

Już od października 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Kredytu EKOlogicznego – dotacji realizowanej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG 3.01).

Obowiązkowy KSeF: kogo obejmie, jak fakturować w czasie awarii? Co czeka podatników VAT w 2026 roku?

Ponad pół rok dzieli przedsiębiorców od dnia, w którym elektroniczne fakturowanie stanie się w Polsce obowiązkowe. W zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku, firmy będą musiały dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku. Od tego momentu korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT czynnych. Firmy mają już niewiele czasu, by dostosować swoje systemy, procedury i zespoły do nowych wymogów.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna i zwolnienie z podatku dochodowego (PIT) dla osób realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Najnowsze objaśnienia Ministra Finansów z 2025 r.

W dniu 30 czerwca 2025 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe odnośnie form wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Objaśnienie te dotyczą rozwiązań podatkowych (ulga termomodernizacyjna i zwolnienie podatkowe), które wspierają przedsięwzięcie termomodernizacyjne na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa PIT”), oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej „ustawa o ryczałcie”). Objaśnienia zawierają ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego oraz uwzględniają stan prawny obowiązujący na dzień 1 stycznia 2025 r. Objaśnienia podatkowe są wydawane przez ministra finansów na podstawie art. 14a § 1 pkt 2 ustawy – Ordynacja podatkowa z urzędu w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe. Warto w szczególności zwrócić uwagę na zmieniony wykaz wydatków uprawniających do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Walorem tych objaśnień są także liczne przykłady wyjaśniające treść przepisów. Publikujemy poniżej pełną treść tych objaśnień.

Nowe tachografy nie aż tak inteligentne jak zakładano. Na jakie błędy muszą uważać kierowcy i firmy transportowe?

Od 19 sierpnia 2025 roku w przewozach międzynarodowych w UE wymagane będą już wyłącznie najnowsze tachografy inteligentne często oznaczane jako tachografy G2V2, czyli druga wersja tachografów inteligentnych. Obecnie w transporcie międzynarodowym stanowią one już większość tachografów. Choć nowe urządzenia rejestrujące miały za zadanie ułatwiać pracę firmom transportowym, to jednak są zawodne i mogą powodować wiele trudności przy rozliczaniu i kontroli czasu pracy kierowców. Na jakie błędy nowych smart tachografów trzeba uważać i jak skutecznie sobie z nimi radzić?

Patologiczna prywatyzacja majątku firm? Rada Przedsiębiorców wzywa rząd do pilnych zmian w prawie

Rada Przedsiębiorców alarmuje: niekontrolowane postępowania upadłościowe sprzyjają nadużyciom i grabieży majątku firm. W liście do premiera Donalda Tuska organizacja apeluje o zmiany legislacyjne, które mają zakończyć nieformalny system patologicznej prywatyzacji i chronić interes publiczny.

Jak korzystać w praktyce z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

REKLAMA

Stawka VAT 0%: Jak poprawnie udokumentować dostawę wewnątrz UE, by nie stracić na podatku?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) może być opodatkowana stawką VAT 0%, ale tylko pod warunkiem spełnienia określonych wymogów formalnych. Sprawdź, czym dokładnie jest WDT, jakie dokumenty są niezbędne, by transakcja była zgodna z przepisami i jak uniknąć pułapek, które mogą skutkować dodatkowymi kosztami podatkowymi.

Urlop na samozatrudnieniu (kontrakt B2B) - komu przysługuje i co trzeba wiedzieć?

Zmęczenie i potrzeba oddechu od maili, telefonów i projektów to uczucia, które dobrze zna nie tylko pracownik etatowy. Coraz więcej samozatrudnionych prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze przyznaje wprost: chcieliby odpocząć, ale mają wątpliwości, co będzie się działo z ich firmą podczas dłuższej nieobecności. Często nie wiedzą nawet, jakie prawa do odpoczynku im przysługują. Wyjaśniamy, jakie mechanizmy prawne, podatkowe oraz organizacyjne mogą pomóc przedsiębiorcy złapać oddech.

REKLAMA