REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić dane osobowe przedsiębiorstwa przed cyberatakami?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.
Jak chronić dane przedsiębiorstwa przed cyberatakami? /shutterstock.com
Jak chronić dane przedsiębiorstwa przed cyberatakami? /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Jednymi z najważniejszych danych, jakie gromadzi każda firma, są informacje osobowe jej pracowników. Ich ochrona konieczna jest nie tylko ze względu na przepisy prawa, ale również dlatego, że mogą stać się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców, a tego typu ataki są coraz częstsze. Dotykają one nie tyle duże koncerny, co przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, gdzie procedury przeciwdziałania tego typu zagrożeniom są niedopracowane lub wręcz nie istnieją. Nie powinniśmy zatem pytać „czy” ktoś zaatakuje naszą firmę, ale bardziej - „kiedy” to zrobi.

Ataki ukierunkowane i masowe

Niezwykle niebezpieczne są ataki ukierunkowane, ponieważ ich celem jest konkretna instytucja i dane, które posiada. Wymagają one jednak czasu, odpowiedniego przygotowania i konkretnego planu.

REKLAMA

Znacznie powszechniejsze są natomiast ataki masowe, przeprowadzane np. za pośrednictwem zainfekowanych wiadomości e-mail, zawierających pliki, które do złudzenia przypominają m.in. dokumenty księgowe, faktury czy też listy przewozowe przewoźników. Ich głównym celem jest zaszyfrowanie dysku zainfekowanego komputera i nie ma wtedy znaczenia do jakiej organizacji czy firmy należy sprzęt – zamiarem przestępców jest po prostu wyłudzenie okupu.

Jak chronić dane kadrowe?

Utrata tak ważnych danych, gromadzonych w organizacji przez lata, może być więc niezwykle prosta. Aby jej zapobiec, należy przede wszystkim zadbać o właściwą profilaktykę. Kluczowe będzie regularne tworzenie kopii zapasowych oraz posiadanie aktualnego oprogramowania antywirusowego. Nie zaszkodzi też sprawdzić czy filtry antyspamowe na serwerze poczty e-mail działają prawidłowo i wyłapują szkodliwe wiadomości. Przydatne okażą się również stosowne szkolenia dla pracowników w zakresie nowych rodzajów zagrożeń i sposobów im przeciwdziałania.

REKLAMA

Aby zabezpieczyć się przed utratą danych, musimy przede wszystkim pamiętać o regularnym tworzeniu backupu danych, koniecznie w innej lokalizacji niż ta, na której mamy zainstalowany program. Na rynku istnieje wiele rozwiązań informatycznych (np. archiwizacja w chmurze), które będą robiły to automatycznie. Innego rodzaju wyzwaniem jest ochrona przed atakami i próbami kradzieży informacji. Wtedy najważniejsze są oczywiście programy antywirusowe, zapory internetowe i inne oprogramowanie chroniące infrastrukturę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak odpowiednich zabezpieczeń może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, np. w przypadku biur rachunkowych, gdzie odpowiedzialność, ze względu na przechowywanie danych klientów, jest podwójna. Wyobraźmy sobie sytuację, w której firma traci dostęp do dysku, na którym znajdują się dane dotyczące kadr i płac. Informacje te są niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa, więc jeżeli firma nie posiada żadnej kopii zapasowej, to rozwiązanie jest tylko jedno. Trzeba je odtworzyć z posiadanej dokumentacji, która przechowywana jest w papierowej formie. A co w sytuacji, kiedy pracodawca nie drukował list płac? Wtedy odtworzenie wynagrodzeń będzie niestety niemożliwe.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Jedynym efektywnym sposobem na zabezpieczenie danych, jest ich kompleksowa ochrona. Rozpoczyna się ona od odpowiedniego przetwarzania informacji, zgodnie z założonymi procedurami, które pozwalają zniwelować błędy pracowników. Kolejnym elementem powinien być backup, czyli tworzenie kopii zapasowych. Ostatnim etapem jest natomiast stosowanie narzędzi, które ochronią infrastrukturę przed zewnętrznymi, celowymi atakami cyberprzestępców. Tak skonstruowany system zapewnia największe szanse na to, że niezależnie od zagrożenia czy celu ataku, przedsiębiorstwo pozostanie bezpieczne.

Autor: RESET2 Sp. z o.o.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

REKLAMA

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

REKLAMA

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

REKLAMA