REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić dane osobowe przedsiębiorstwa przed cyberatakami?

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.
Jak chronić dane przedsiębiorstwa przed cyberatakami? /shutterstock.com
Jak chronić dane przedsiębiorstwa przed cyberatakami? /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Jednymi z najważniejszych danych, jakie gromadzi każda firma, są informacje osobowe jej pracowników. Ich ochrona konieczna jest nie tylko ze względu na przepisy prawa, ale również dlatego, że mogą stać się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców, a tego typu ataki są coraz częstsze. Dotykają one nie tyle duże koncerny, co przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, gdzie procedury przeciwdziałania tego typu zagrożeniom są niedopracowane lub wręcz nie istnieją. Nie powinniśmy zatem pytać „czy” ktoś zaatakuje naszą firmę, ale bardziej - „kiedy” to zrobi.

Ataki ukierunkowane i masowe

Niezwykle niebezpieczne są ataki ukierunkowane, ponieważ ich celem jest konkretna instytucja i dane, które posiada. Wymagają one jednak czasu, odpowiedniego przygotowania i konkretnego planu.

Autopromocja

Znacznie powszechniejsze są natomiast ataki masowe, przeprowadzane np. za pośrednictwem zainfekowanych wiadomości e-mail, zawierających pliki, które do złudzenia przypominają m.in. dokumenty księgowe, faktury czy też listy przewozowe przewoźników. Ich głównym celem jest zaszyfrowanie dysku zainfekowanego komputera i nie ma wtedy znaczenia do jakiej organizacji czy firmy należy sprzęt – zamiarem przestępców jest po prostu wyłudzenie okupu.

Jak chronić dane kadrowe?

Utrata tak ważnych danych, gromadzonych w organizacji przez lata, może być więc niezwykle prosta. Aby jej zapobiec, należy przede wszystkim zadbać o właściwą profilaktykę. Kluczowe będzie regularne tworzenie kopii zapasowych oraz posiadanie aktualnego oprogramowania antywirusowego. Nie zaszkodzi też sprawdzić czy filtry antyspamowe na serwerze poczty e-mail działają prawidłowo i wyłapują szkodliwe wiadomości. Przydatne okażą się również stosowne szkolenia dla pracowników w zakresie nowych rodzajów zagrożeń i sposobów im przeciwdziałania.

Aby zabezpieczyć się przed utratą danych, musimy przede wszystkim pamiętać o regularnym tworzeniu backupu danych, koniecznie w innej lokalizacji niż ta, na której mamy zainstalowany program. Na rynku istnieje wiele rozwiązań informatycznych (np. archiwizacja w chmurze), które będą robiły to automatycznie. Innego rodzaju wyzwaniem jest ochrona przed atakami i próbami kradzieży informacji. Wtedy najważniejsze są oczywiście programy antywirusowe, zapory internetowe i inne oprogramowanie chroniące infrastrukturę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak odpowiednich zabezpieczeń może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, np. w przypadku biur rachunkowych, gdzie odpowiedzialność, ze względu na przechowywanie danych klientów, jest podwójna. Wyobraźmy sobie sytuację, w której firma traci dostęp do dysku, na którym znajdują się dane dotyczące kadr i płac. Informacje te są niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa, więc jeżeli firma nie posiada żadnej kopii zapasowej, to rozwiązanie jest tylko jedno. Trzeba je odtworzyć z posiadanej dokumentacji, która przechowywana jest w papierowej formie. A co w sytuacji, kiedy pracodawca nie drukował list płac? Wtedy odtworzenie wynagrodzeń będzie niestety niemożliwe.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Jedynym efektywnym sposobem na zabezpieczenie danych, jest ich kompleksowa ochrona. Rozpoczyna się ona od odpowiedniego przetwarzania informacji, zgodnie z założonymi procedurami, które pozwalają zniwelować błędy pracowników. Kolejnym elementem powinien być backup, czyli tworzenie kopii zapasowych. Ostatnim etapem jest natomiast stosowanie narzędzi, które ochronią infrastrukturę przed zewnętrznymi, celowymi atakami cyberprzestępców. Tak skonstruowany system zapewnia największe szanse na to, że niezależnie od zagrożenia czy celu ataku, przedsiębiorstwo pozostanie bezpieczne.

Autor: RESET2 Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA