System rekompensat KDPW – jaka ochrona dla inwestora
REKLAMA
REKLAMA
Inwestycje finansowe – sprawdź firmę inwestycyjną
Powierzając swoje środki firmie inwestycyjnej, a nierzadko są to oszczędności naszego życia, chcemy mieć gwarancję, że są one bezpieczne. Instytucje finansowe powinny być podmiotami największego zaufania społecznego, jednak liczne afery, w których klienci stracili całe majątki powodują, że podchodzimy do nich ze wzmożoną ostrożnością – i słusznie! Jest ogromna grupa inwestorów, którzy stracili swoje środki współpracując z firmami bez licencji, bądź z licencją zagraniczną. O tej grupie wiemy niewiele, gdyż ci ludzie nawet nie mają podstaw, by do kogoś w tej sprawie zwrócić się o pomoc.
REKLAMA
Nadzór KNF
Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz sektorem kas spółdzielczych. Do jej kompetencji należy kontrola kapitału założycielskiego, sposobu przechowywania i zabezpieczania aktywów, a także procedur obowiązujących we wszystkich obszarach działalności. Sprawdzana jest nawet zgodność przekazów marketingowych ze stanem faktycznym.
Czy firma inwestycyjna ma zezwolenia na działalność w Polsce? Licencja KNF
Przed rozpoczęciem inwestowania należy sprawdzić, czy dany podmiot posiada wymagane w Polsce zezwolenia, a następnie reagować na ewentualne ostrzeżenia KNF – w przypadku większych firm o takich przestrogach zazwyczaj jest głośno w mediach. Licencja KNF oznacza, że firma jest nie tylko wnikliwie sprawdzana, ale również – w razie niewypłacalności – podlega systemowi rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW).
System rekompensat KDPW – ochrona przed upadłością firmy inwestycyjnej
KDPW chroni środki pieniężne oraz aktywa powierzone przez inwestorów wyłącznie podmiotom uczestniczącym w systemie rekompensat, a więc licencjonowanym – posiadającym zezwolenie KNF na prowadzenie działalności maklerskiej. System ten nie chroni inwestorów przed ryzykiem inwestycyjnym i nie obejmuje szkód wynikających z wadliwego doradztwa inwestycyjnego.
Wysokość rekompensaty zależy od wartości środków pieniężnych zapisanych na rachunku inwestora i należnych mu z tytułu świadczonych usług maklerskich oraz utraconych maklerskich instrumentów finansowych, a także od poziomu górnej granicy środków objętych ochroną systemu rekompensat.
Wszczęcie procedury wypłaty rekompensat jest uzależnione od zaistnienia jednego z trzech zdarzeń: ogłoszenia upadłości domu maklerskiego, prawomocnego oddalenia przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości domu maklerskiego, że względu na to, że jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub stwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego stanu niewypłacalności domu maklerskiego.
Podstawę do ustalenia wysokości przysługującej rekompensaty stanowi suma należności inwestora, pomniejszona o prowizję domu maklerskiego z tytułu świadczonych usług. Wysokość aktywów inwestora podlegających ochronie systemu rekompensat ustalana jest na podstawie ksiąg domu maklerskiego.
Inwestorzy domu maklerskiego z dniem ogłoszenia upadłości mają roszczenie o wypłatę należnych im środków z masy upadłości oraz wydanie zapisanych na ich rachunku maklerskich instrumentów finansowych. W przypadku utraty tych instrumentów przez dom maklerski, wartość utraconych instrumentów maklerskich według ich ceny z dnia ogłoszenia upadłości zwiększa należność inwestora. Jeżeli masa upadłości nie posiada wystarczających środków na wypłatę inwestorom należnych im kwot, pokrywane są one, do wskazanych w ustawie wysokości, z systemu rekompensat. W części niepokrytej rekompensatą inwestor zachowuje prawo dochodzenia roszczenia od masy upadłości.
Fragmenty tekstu powstały na podstawie materiałów edukacyjnych Komisji Nadzoru Finansowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat