REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System rekompensat KDPW – jaka ochrona dla inwestora

System rekompensat KDPW – jaka ochrona dla inwestora
System rekompensat KDPW – jaka ochrona dla inwestora
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki zezwoleniom KNF i poprzez podleganie systemowi rekompensat, polscy inwestorzy lokujący swoje środki w rodzimych aplikacjach do inwestowania takich jak WealthSeed mogą czuć się bezpieczniej, niż w przypadku instytucji zagranicznych, gdzie w razie upadłości może zajść konieczność ubiegania się o swoje środki poprzez organy znajdujące się w innych krajach. Dlaczego system rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. (KDPW) jest tak ważny dla bezpieczeństwa naszych środków oraz jak funkcjonuje – wyjaśnia Filip Lachowski, CEO WealthSeed.

Inwestycje finansowe – sprawdź firmę inwestycyjną

Powierzając swoje środki firmie inwestycyjnej, a nierzadko są to oszczędności naszego życia, chcemy mieć gwarancję, że są one bezpieczne. Instytucje finansowe powinny być podmiotami największego zaufania społecznego, jednak liczne afery, w których klienci stracili całe majątki powodują, że podchodzimy do nich ze wzmożoną ostrożnością – i słusznie! Jest ogromna grupa inwestorów, którzy stracili swoje środki współpracując z firmami bez licencji, bądź z licencją zagraniczną. O tej grupie wiemy niewiele, gdyż ci ludzie nawet nie mają podstaw, by do kogoś w tej sprawie zwrócić się o pomoc.

REKLAMA

Autopromocja

Nadzór KNF

Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz sektorem kas spółdzielczych. Do jej kompetencji należy kontrola kapitału założycielskiego, sposobu przechowywania i zabezpieczania aktywów, a także procedur obowiązujących we wszystkich obszarach działalności. Sprawdzana jest nawet zgodność przekazów marketingowych ze stanem faktycznym.

Czy firma inwestycyjna ma zezwolenia na działalność w Polsce? Licencja KNF

Przed rozpoczęciem inwestowania należy sprawdzić, czy dany podmiot posiada wymagane w Polsce zezwolenia, a następnie reagować na ewentualne ostrzeżenia KNF – w przypadku większych firm o takich przestrogach zazwyczaj jest głośno w mediach. Licencja KNF oznacza, że firma jest nie tylko wnikliwie sprawdzana, ale również – w razie niewypłacalności – podlega systemowi rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW).

System rekompensat KDPW – ochrona przed upadłością firmy inwestycyjnej

KDPW chroni środki pieniężne oraz aktywa powierzone przez inwestorów wyłącznie podmiotom uczestniczącym w systemie rekompensat, a więc licencjonowanym – posiadającym zezwolenie KNF na prowadzenie działalności maklerskiej. System ten nie chroni inwestorów przed ryzykiem inwestycyjnym i nie obejmuje szkód wynikających z wadliwego doradztwa inwestycyjnego.

Wysokość rekompensaty zależy od wartości środków pieniężnych zapisanych na rachunku inwestora i należnych mu z tytułu świadczonych usług maklerskich oraz utraconych maklerskich instrumentów finansowych, a także od poziomu górnej granicy środków objętych ochroną systemu rekompensat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszczęcie procedury wypłaty rekompensat jest uzależnione od zaistnienia jednego z trzech zdarzeń: ogłoszenia upadłości domu maklerskiego, prawomocnego oddalenia przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości domu maklerskiego, że względu na to, że jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub stwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego stanu niewypłacalności domu maklerskiego.

Podstawę do ustalenia wysokości przysługującej rekompensaty stanowi suma należności inwestora, pomniejszona o prowizję domu maklerskiego z tytułu świadczonych usług. Wysokość aktywów inwestora podlegających ochronie systemu rekompensat ustalana jest na podstawie ksiąg domu maklerskiego.

Inwestorzy domu maklerskiego z dniem ogłoszenia upadłości mają roszczenie o wypłatę należnych im środków z masy upadłości oraz wydanie zapisanych na ich rachunku maklerskich instrumentów finansowych. W przypadku utraty tych instrumentów przez dom maklerski, wartość utraconych instrumentów maklerskich według ich ceny z dnia ogłoszenia upadłości zwiększa należność inwestora. Jeżeli masa upadłości nie posiada wystarczających środków na wypłatę inwestorom należnych im kwot, pokrywane są one, do wskazanych w ustawie wysokości, z systemu rekompensat. W części niepokrytej rekompensatą inwestor zachowuje prawo dochodzenia roszczenia od masy upadłości.

Fragmenty tekstu powstały na podstawie materiałów edukacyjnych Komisji Nadzoru Finansowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: Kasowy PIT 2025

Praktyczny webinar „Kasowy PIT 2025” poprowadzi Monika Brzostowska, doradca podatkowy, ekspert INFORAKADEMII. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi. Podczas webinaru omówione zostaną zasady rozliczania kasowego PIT wchodzące od 2025 r.

Czy większość nabywców towarów i usług, na których wystawiane będą obowiązkowo faktury ustrukturyzowane, zrezygnuje z posiadania tych dokumentów?

Dla większości adresatów czynności wykonanych przez podatników VAT czynnych faktura ustrukturyzowana jako dokument będzie czymś nieznanym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora faktura ustrukturyzowana nie jest obiektywnie jakimkolwiek dokumentem księgowym, bo brak jest jej „doręczenia” dłużnikowi. W drodze wyjątku faktury te można uznać za „doręczone” innym podatnikom VAT czynnym, ale owo podatkowe „doręczenie” nie wywołuje ex lege skutków cywilnoprawnych. 

Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

REKLAMA

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Do jakiej kwoty darowizna bez podatku w 2025 roku?

Jak nie zapłacić podatku od darowizn w 2025 roku? Kiedy darowizna będzie zwolniona z podatku? Jakie grypy podatkowe zostały określone przez ustawodawcę? Jakie kwoty wolne w przyszłym roku, a także, jakie stawki podatku od darowizn?

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

REKLAMA

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA