REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze Europejskie 2023 - konkursy i nabory wniosków trwające w maju

Fundusze Europejskie 2023 - konkursy i nabory wniosków trwające w maju
Fundusze Europejskie 2023 - konkursy i nabory wniosków trwające w maju
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co proponują Fundusze Europejskie w maju 2023 r.? Oferta obejmuje łącznie 75 konkursów: 20 z programów krajowych, 35 z programów regionalnych oraz 20 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.  

Ścieżka SMART

To nowa, innowacyjna oferta dla wszystkich przedsiębiorców, realizowana z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Duże firmy oraz MŚP, mogą ubiegać się o dotacje na realizację inwestycji. 

Ścieżka SMART zakłada nowatorską formułę realizacji tzw. projektów modułowych. Przedsiębiorca wybiera moduł obowiązkowy, mogą to być prace B+R lub wdrożenie ich wyników oraz dodatkowo dobiera dowolną liczbę modułów fakultatywnych takich jak: cyfryzacja, zazielenienie, internacjonalizacja, rozwój kompetencji, infrastruktura B+R. 

Moduły dają przedsiębiorcy dużą elastyczność w doborze elementów projektu w ramach jednego wniosku. Możliwe korzyści to:

REKLAMA

Autopromocja
  • realizacja różnych etapów rozwoju innowacji,
  • samodzielne, logiczne ułożenie modułów tak, aby odpowiadały potrzebom firmy,
  • realizacja inicjatyw od koncepcji i prac B+R przez wdrożenie aż po komercjalizację. 

Informacje o konkursie:

Inwestycje w technologię

Nadal można skorzystać z dobrze znanego przedsiębiorcom, kredytu technologicznego. 

Ten instrument łączy dwa rodzaje finansowania: kredytowe z udziałem banków komercyjnych oraz bezzwrotne w formie dotacji zwanej „premią technologiczną”. Wsparcie oferowane w „Kredycie technologicznym”, to po prostu refundacja części kapitałowej kredytu, zaciągniętego przez przedsiębiorcę na realizację innowacyjnego projektu. 

Jest on przeznaczony dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrażają innowacyjną technologię i uruchamiają na jej podstawie wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów czy usług. 

Przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie, z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, składając wnioski do 31 maja 2023 roku. 

Więcej informacji o konkursie na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego

Dobrze zaprojektowane

Co może sprawić, że produkt czy usługa wyróżnia się na rynku spośród tysiąca innych podobnych ofert? Oczywiście Design!  

Zmiany, polegające na unowocześnieniu wzornictwa, przynoszą przedsiębiorcom istotne korzyści. Dzięki nim, produkty czy usługi  stają się nie tylko bardziej efektywne, funkcjonalne, estetyczne, skrojone na miarę potrzeb. Przede wszystkim znacząco podnoszą konkurencyjność rynkową firmy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie, MŚP z makroregionu Polski Wschodniej, będą miały możliwość przeprowadzenia audytu oraz stworzenia strategii wzorniczej. Na jej podstawie, przez wykorzystanie procesu projektowania wzorniczego w przedsiębiorstwie zostanie wdrożona innowacja podnosząca atrakcyjność oferowanych przez nie produktów lub usług.

Szczegółowe informacje o konkursie na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Nowe Platformy Startowe w Polsce Wschodniej

Platformy startowe to sprawdzone i efektywne wsparcie dla startupów. Pomagają rozwinąć, w indywidualnym procesie inkubacji, pomysł biznesowy w rentowną firmę. Dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Są tworzone przez partnerstwa ośrodków innowacyjnych, doświadczonych w inkubacji, akceleracji biznesu i szeroko rozumianym wsparciu MŚP, m.in. z uczelniami, funduszami VC/aniołami biznesu, przedsiębiorcami.

Obecnie, w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, ruszył konkurs, który wyłoni nowe Platformy Startowe. Będą one pomagały przyszłym startupom z sukcesem funkcjonować na rynku.

Szczegóły konkursu na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Na zdrowie

W maju, w województwie kujawsko-pomorskim, będzie trwał nabór w konkursie, w którym podmioty wykonujące działalność leczniczą, mogą otrzymać wsparcie, między innymi na wyposażenie w sprzęt medyczny, oraz inwestycje w zakresie dostosowania infrastruktury do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Kto może składać wnioski?

  • samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej dla których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego, z wyłączeniem Państwowego Ratownictwa Medycznego,
  • przedsiębiorstwa.

Szczegóły konkursu dostępne na stronie Programu Regionalnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Kompetencje cyfrowe

Od trudnego czasu pandemii, utrzymuje się w wielu firmach tendencja  poszukiwania nowych ścieżek  komunikacji, sprzedaży i obsługi klientów, zmiany form działania oraz modeli biznesowych, a także zarządzanie zespołami pracującymi w trybie zdalnym.

Z tego względu znajomość narzędzi cyfrowych w biznesie jest  niezbędna do skutecznego zarządzania firmą.

Nadal na wsparcie szkoleniowe i doradcze dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorców w zakresie rozwijania kompetencji cyfrowych kadry menadżerskiej, można otrzymać dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

O tym, gdzie i jak składać wnioski przeczytasz na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Więcej informacji o Funduszach Europejskich i konkursach trwających w maju 2023 r.

To niektóre, wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających w maju naborach znajdziesz poniżej:

Te dane dostępne są również na portalu Funduszy Europejskich, w zakładce „Zobacz ogłoszenia o naborach wniosków”. 
W znalezieniu oferty odpowiedniej dla Twoich potrzeb pomoże także Wyszukiwarka Dotacji

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA