REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

Dlaczego Amerykanie inwestują w Polsce, co przyciąga firmy?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

Polska, jako jedna z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej, staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem inwestycyjnym dla Amerykanów. Kluczowymi czynnikami kształtującymi ten trend są m.in. strategiczne położenie, potencjał wzrostu na rynkach międzynarodowych oraz wysoko wykwalifikowani pracownicy.

Autopromocja

Przedsiębiorstwa amerykańskie w Polsce

Przedsiębiorstwa pochodzące ze Stanów Zjednoczonych są największymi inwestorami na świecie, a Polska stanowi dla nich jeden z ciekawszych rynków w całej Europie. Zgodnie z ubiegłorocznym raportem autorstwa SGH, wykonanego we współpracy z Amerykańską Izbą Handlową, wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld dolarów, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Firmy zza oceanu to druga, po przedsiębiorstwach niemieckich, najważniejsza grupa inwestorów zagranicznych. Ponadto w latach 2010 do 2021 dynamika napływu do Polski inwestycji amerykańskich była o 50 proc. wyższa, aniżeli napływ inwestycji zagranicznych ogółem. Poza tym w naszym kraju znajduje się ¼ wszystkich inwestycji amerykańskich ulokowanych w regionie całej Europy Środkowo-Wschodniej.

- Polska jest dynamicznie rozwijającym się centrum technologicznym w regionie. Firmy i startupy przyciągają inwestycje z USA ze względu na dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników, konkurencyjne koszty operacyjne i potencjał wzrostu na rynkach międzynarodowych. To zjawisko odzwierciedla nie tylko rosnącą rangę naszego kraju w kontekście globalnej innowacyjności, ale także potencjał dalszego rozwoju gospodarczego i kształtowania nowych trendów. Dzięki sprzyjającemu otoczeniu oraz ciągłemu rozwojowi infrastruktury technologicznej, możemy oczekiwać dalszego wzrostu i umocnienia pozycji jako ważnego gracza na arenie międzynarodowej - mówi Patryk Komisarczyk, członek zarządu Reliance New Technology INC.

Działalność związana z oprogramowaniem to blisko 140 firm z Ameryki

Według raportu SGH i AIH, wartość inwestycji amerykańskich firm w Polsce odpowiada 4,1 proc. polskiego PKB. Najwięcej miejsc pracy tworzą natomiast firmy związane z usługami, choć większość inwestycji skupia się jednak na przemyśle. Najliczniejszą pod względem liczby firm branżę stanowi działalność związana z oprogramowaniem, w której operuje blisko 140 przedsiębiorstw. Firmy w tym sektorze poszukują w Polsce przede wszystkim wysoko wykwalifikowanych pracowników. Rozwija się również skala inwestycji w sektor technologii i innowacji.

- Firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, analizą danych, czy przemysłem kosmicznym przyciągają obcokrajowców, ponieważ oferują im duży potencjał wzrostu i globalną skalowalność. Mamy wiele projektów, które obecnie urosły już do rangi międzynarodowej przede wszystkim dzięki dofinansowaniu przez kapitał zagraniczny. Przykładem jest polska spółka, która produkuje satelity wynoszone na orbitę razem z NASA - mówi Patryk Komisarczyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego Amerykanie inwestują, co przyciąga firmy?

Polska może być postrzegana jako atrakcyjny kierunek inwestycyjny dla Amerykanów przede wszystkim ze względu na stabilną gospodarkę - według raportu firmy EY “European Economic Outlook Q1 2024” nasz kraj może w niedalekiej przyszłości być pod tym względem liderem na skalę całej Unii Europejskiej. Według szacunków nasza rodzima gospodarka powinna w tym roku wzrosnąć o 3,7 proc.

- Kluczowym aspektem jest również strategiczne położenie naszego kraju, w samym sercu Europy, co czyni go dogodnym miejscem do prowadzenia biznesu na rynkach europejskich. Dostępność do szerokiego rynku konsumenckiego oraz dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa sprawiają, że możemy być bazą dla działalności handlowej i produkcyjnej na szczeblu europejskim. Warto również wspomnieć o wykwalifikowanych pracownikach. Liczba studentów wyższych uczelni oraz wysoki poziom edukacji technicznej sprawiają, że Polska jest atrakcyjnym miejscem dla firm poszukujących rzetelnych pracowników, zwłaszcza w sektorze technologicznym i inżynieryjnym - mówi Patryk Komisarczyk.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA