REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela najlepszych ofert]

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.
Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

Lokaty bankowe w maju 2024 - jakie średnie oprocentowanie?

Maj 2024 roku był mało spektakularny na rynku bankowych depozytów. Tylko sześć instytucji przygotowało zmiany w ofercie promocyjnych lokat i rachunków oszczędnościowych. Trzy z nich pogorszyły warunki, a trzy poprawiły. Mimo tego pozornego remisu średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło do trochę ponad 5,7% – wynika z danych zebranych przez HREIT. Póki co dane NBP na temat średniego oprocentowania faktycznie zakładanych lokat sugerują, że delikatna poprawa warunków depozytowych nie przekłada się jeszcze na średnie oprocentowanie faktycznie zakładanych lokat. To według najświeższych dostępnych danych wciąż w pierwszym kwartale spadało. 

REKLAMA

Autopromocja

 Wyższe oprocentowanie w nagrodę za przedstawianie innych ofert 

Na czele naszego zestawienia promocyjnych depozytów wciąż jeszcze widnieje kończąca się w maju propozycja z oprocentowaniem na poziomie 8%. Minusem jest to, że jak to w przypadku promocyjnych depozytów zazwyczaj bywa, oferty te obarczone są dodatkowymi warunkami. Klasycznymi rozwiązaniami są: limit kwoty, krótki okres korzystania z promocyjnego oprocentowania oraz kierowanie tych ofert do nowych klientów lub co najmniej osób, które przynoszą do banku nowe środki. Nierzadko warunkiem koniecznym jest też aktywne korzystanie z dodatkowych produktów (karta, konto, aplikacja mobilna).

To jednak nie wszystkie „gwiazdki”, które banki mogą zastosować przy tworzeniu promocji. Coraz częściej spotkać możemy się z tym, że wymagane będzie od nas regularne zasilanie konta, utrzymywanie minimalnego salda na rachunku i aktywne korzystanie usług płatniczych (karta lub BLIK). Coraz powszechniejszą „innowacją” jest też wymaganie od osób zakładających depozyty udzielania tzw. zgód marketingowych. To znaczy, że promocyjne oprocentowanie będzie naliczane, ale dopiero wtedy, kiedy pozwolimy pracownikom banku kontaktować się z nami w sprawach sprzedaży innych produktów lub usług.

Dla porządku musimy dodać, że w naszym zestawieniu zajmujemy się tylko „czystymi depozytami”. Pomijamy więc oferty, w ramach których ponosimy dodatkowe ryzyko inwestowania w fundusze inwestycyjne, zaciągamy kredyt na zakup auta lub w pakiecie z lokatą bierzemy kartę kredytową. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w naszym rankingu zbieramy co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach, ale też rachunkach oszczędnościowych. Skupiamy się na takich, w ramach, których powierzamy pieniądze na maksymalnie 12 miesięcy. Kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo, a więc lokata lub rachunek oszczędnościowy muszą podlegać pod gwarancję BFG (lub identycznej instytucji z innego kraju UE). I choć przyjmujemy oferty, w ramach których trzeba skorzystać z produktów dodatkowych (konta, karty, a nawet ubezpieczenia), to robimy to tylko wtedy, gdy można z nich zrezygnować lub uniknąć kosztów aktywnie korzystając z karty lub konta.

Obligacje skarbowe

I choć maj był pod względem promocji dla oszczędzających raczej nudny, to kolejne miesiące i kwartały zapowiadają się ciekawiej, choć niekoniecznie pozytywnie. 

Przecież już od czerwca spaść ma oprocentowanie części detalicznych obligacji skarbowych. Szczególnie dotyczyć ma to papierów, które z punktu widzenia oszczędzających, mogą być alternatywą dla trzymania pieniędzy w bankach. To ważne z punktu widzenia presji konkurencyjnej, którą na swoich plecach czuć mogły te instytucje. 

Szczególnie chodzi tu o obligacje roczne, dwuletnie i trzyletnie. Ich kupony mają od czerwca spaść o skromne 0,15 – 0,2 pkt. proc., ale nie wiemy czy zmiana ta jest pojedynczą, czy podobne kroki Ministerstwo Finansów planuje też w przyszłości. Bez zmian pozostaje oferta papierów trzymiesięcznych, ale one i bez tego raczej „z butów nie wyrywały” obietnicą odsetek na poziomie 3% w skali roku. 

W górę za to pójść mają dodatkowe marże zysku doliczane do inflacji w celu wyliczenia oprocentowania detalicznych papierów po pierwszym okresie odsetkowym (wzrost o od 0,25 pkt. proc. do 0,5 pkt. proc.). Dotyczy to jednak tylko papierów indeksowanych inflacją, a więc co najmniej czteroletnich.

Oferta detalicznych obligacji skarbowych

Typ obligacji

Maj 2024

Czerwiec 2024

Oprocentowanie

Oprocentowanie

Pierwszy okres

Od drugiego okresu

Pierwszy okres

Od drugiego okresu

3-miesięczna

3,00%

nie dotyczy

3,00%

nie dotyczy

Roczna

6,05%

stopa referencyjna NBP

5,95%

stopa referencyjna NBP

2-letnia

6,30%

stopa referencyjna NBP 
+ 0,5%

6,15%

stopa referencyjna NBP 
+ 0,35%

3-letnia

6,4% (stałe)

6,2% (stałe)

4-letnia

6,55%

inflacja + 1,25%

6,55%

inflacja + 1,50%

6-letnia

6,75%

inflacja + 1,75%

6,75%

inflacja + 2,00%

10-letnia

6,80%

inflacja + 1,5%

6,80%

inflacja + 2,00%

12-letnia

7,05%

inflacja + 2%

7,05%

inflacja + 2,50%

Opracowanie HREIT na podstawie obligacjeskarbowe.pl

W sumie nie wiemy co leży u podstaw takiej zmiany oferty detalicznych papierów. Albo rząd chce po prostu ograniczyć koszty odsetkowe, albo widząc perspektywę spadku stóp procentowych nie chce już płacić stałych odsetek na poziomie 6,4% przez kolejne trzy lata, a może ostatnie zmiany w ofercie to sposób na to, aby skusić nas do powierzania oszczędności rządowi na dłużej (wzrost marż przy papierach co najmniej czteroletnich). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największe zmiany dopiero po decyzjach RPP

Oczekiwanie niższych stóp procentowych póki RPP daje raczej sygnały, że „cięcia stóp - owszem, ale jeszcze nie teraz” jest trochę jak dzielenie skóry na niedźwiedziu. Oczywiście mógłby ktoś powiedzieć, że spośród 20 banków centralnych na świecie, które w ostatnim czasie zmieniały stopy procentowe aż 16 dokonało cięć (dane CBRates). Można też do tego dodać, że zaskoczeniem byłby brak cięć stóp przez EBC na posiedzeniu 6 czerwca. Podobnie na ścieżkę łagodzenia polityki monetarnej w bieżącym roku wrócić ma według prognoz amerykański FED i to prawdopodobnie przed wyborami w tym kraju. Póki jednak to się nie stanie, to mówimy jedynie o przewidywaniach. Te mogą się sprawdzić, ale nie muszą.

Co więcej, to, że stopy tną Czesi, Węgrzy, Szwajcarzy, Ukraińcy czy Szwedzi, a zacząć cięcia może też EBC i FED nie znaczy, że takie same działania podejmie RPP. Gdyby jednak spojrzeć na notowania kontraktów terminowych na nasz rodzimy WIBOR 3M, to te dają szansę na powrót RPP na ścieżkę cięcia stóp procentowych jeszcze w bieżącym roku. Warto jednak dodać, że oczekiwania te są już bardzo wstrzemięźliwe. Jeszcze niedawno, rynek dyskontował możliwość nawet kilku cięć stóp procentowych w 2024 roku. To najlepszy dowód na to, że przewidywania te potrafią się szybko zmieniać pod wpływem bieżących danych, wydarzeń geopolitycznych czy po prostu ewolucji nastrojów rynkowych. 

Oprocentowanie pieniędzy w bankach. Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe

Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe

Nazwa banku

Nazwa produktu

Oprocen- towanie w skali roku

Max kwota z danym oprocen- towaniem

Okres lokaty lub promocyjnego oprocentowania

Oferta dla nowych klientów lub środków?

Wymagane produkty dodatkowe

Credit Agricole

Lokata powitalna

8,00%**

40 tys. zł

180 dni

tak

konto**

Nest Bank

Lokata Witaj

7,10%**

25 tys. zł

6 miesięcy

tak

konto

Nest Bank

Nest Konto Oszczędnościowe

7,10%**

100 tys. zł

90 dni

tak

konto

VeloBank

Lokata Mobilna Na Start

7,00%*

50 tys. zł

2 miesiące

tak

aplikacja mobilna

VeloBank

Elastyczne Konto Oszczędnościowe

7,00%*

100 tys. zł

3 miesiące

tak

-

Bank Pekao

Konto oszczędnościowe

7,00%

100 tys. zł

152 dni

nie

konto**

Alior Bank

Konto Mega Oszczędnościowe

7,00%**

100 tys. zł

4 miesiące

tak

konto, karta

**

Citi Bank Handlowy

Oszczędzaj z kontem Citigold

6,80%**

200 tys. zł

6 miesięcy

tak

konto**

mBank

Starter oszczędnościowy

6,50%**

50 tys. zł

3 miesiące

nie

konto 

Toyota Bank PL

Lokata Plus 

6,50%

10x100 tys. zł

9 miesięcy

nie

konto**

Bank Pocztowy

Konto Oszczędnościowe

6,50%**

20 tys. zł

3 miesiące

tak 

Konto, karta**

Toyota Bank PL

Lokata Plus 

6,30%

10x100 tys. zł

6 miesięcy

nie

konto**

Bank Millennium

Oszczędnościowe Profit

6,00%**

100 tys. zł

90 dni

tak

konto**

Santander Bank Polska

Konto Multioszczędnościowe

6,00%

100 tys. zł

do 29.06.2024

tak

konto**

Aion Bank

Konto oszczędnościowe 

5,60%

bez limitu

od 1.02 do 31.05.2024

nie

aplikacja mobilna**

BNP Paribas

Lokata Tenisowa

5,50%

50 tys. zł

3 miesięcy

tak

konto**

Citi Bank Handlowy

Twoja Lokata

5,50%

20 tys. zł

3 miesiące

nie

konto**

Inbank

Lokata standardowa

5,50%

1 mln zł

6 miesięcy

nie

-

Inbank

Lokata Na Start

5,45%

50 tys. zł

3 miesiące

tak

-

BFF

Lokata Facto

5,25%

bez limitu

3 miesiące

nie

-

ING Bank Śląski

OKO (bonus)

5,25%

200 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

ING Bank Śląski

OKO (bonus na start)

5,25%

200 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

BOŚ

Lokata na Nowe Środki (BOŚBank24 i aplikacja mobilna)

5,05%

bez limitu

3 miesięcy

tak

konto

PKO BP

Rachunek Oszczędnościowy Plus

5,00%

250 tys. zł

90 dni

tak

konto

Santander Consumer Bank

Rachunek oszczędnościowy 

5,00%

50 tys. zł

do 24.07.2024

nie

-

BNP Paribas

Konto Lokacyjne

5,00%

200 tys. zł

do 31.07.2024

tak

konto**

BFF

Lokata Facto

5,00%

bez limitu

6 miesięcy

nie

-

Alior Bank

Lokata mobilna

5,00%*

50 tys. zł

100 dni

nie

konto, aplikacja mobilna

Santander Consumer Bank

Online Nowe Środki 

5,00%

400 tys. zł

3/4/6 miesięcy

nie

-

Bank Millennium

Lokata Horyzont Zysku

4,80%

bez limitu

6 miesięcy

tak

konto**

Credit Agricole

Lokata na nowe pieniądze

4,75%

100 tys. zł

90 dni

tak

konto**

BOŚ

Lokata na Nowe Środki

(w placówkach)

4,55%

500 tys. zł

3/6/12 miesięcy

tak

konto

Santander Bank Polska

Oszczędnościowe Konto Select

4,50%**

100 tys. zł

do 29.06.2024

nie

konto**

PKO BP

Lokata mobilna

4,25%

50 tys. zł

3 miesiące

nie

konto**

aplikacja mobilna

Bank Pekao

Lokata standardowa

4,00%

bez limitu

12 miesięcy

nie

konto**

Bank Pocztowy

Lokata Zysk w Porządku

progresywne 1,5-4,5%

bez limitu

36 miesięcy***

nie 

konto

 

 

 

 

 

 

 

 

*Należy wyrazić zgody marketingowe

**Wymagania dla wyższego oprocentowania lub uniknięcia kosztów (np. wpływy, transakcje płatnicze, minimalne saldo, korzystanie z aplikacji, zgody marketingowe)

*** lokata progresywna na 36 miesięcy, ale uwzględniamy ją w zestawieniu, bo utrzymanie jej przez pełne okresy miesięczne daje prawo do zachowania dotychczas naliczonych odsetek. Po 12 miesiącach średnio 1,75%.

Opracowanie HREIT na podstawie ankiet (termin nadsyłania informacji 27.05.2024) i stron internetowych banków

            

 

Bartosz Turek, główny analityk HREIT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: HRE Investments

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatnicy poszkodowani w powodzi zapłacą tegoroczne podatki w 2025 roku [projekt rozporządzenia Ministra Finansów]

W dniu 18 września 2024 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku ze stanem klęski żywiołowej. Rozporządzenie to ma pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym we wrześniu br. powodzią na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego - poprzez odroczenie terminów zapłaty podatków i zaliczek na podatki. 

Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

REKLAMA

Pies w kosztach firmy. Fiskus zmienił zdanie, bo nie znalazł związku pomiędzy wydatkami a przychodem

Fiskus zmienił zdanie w sprawie kosztów firmowych dotyczących psa. Chodziło o możliwość zaliczenia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na zakup i utrzymanie psa, który służył jako reklama promująca ofertę spółki.

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? Zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem. Konfederacja Lewiatan postuluje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uproszczenie sposobu jej opłacania poprzez wprowadzenie zryczałtowanych stawek

MF: od 1 października przez infolinię KAS podatnik dostanie indywidualną informację o swoich sprawach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak do te pory podatnicy uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Istotną nowością będzie możliwość uzyskania na tej infolinii informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

REKLAMA

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

Minimalne wynagrodzenie zaczyna przewyższać możliwości firm. „4666 zł to obiektywnie wysoka płaca minimalna”

Wysoki i niekonsultowany z przedsiębiorcami – taki jest wzrost płacy minimalnej według członków Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Po kaskadowych wzrostach płacy minimalnej liczyliśmy na zmianę standardów dyskusji o tym, jaka powinna ona być, kiedy rosnąć i jakie wartości są możliwe do agregacji przez przedsiębiorców. Obecnie wzrost znów będzie powodować, że sektory działające na niższych marżach jak np. usługi, handel czy turystyka będą zmuszone do podnoszenia cen lub optymalizacji w miejscach pracy. To zła wiadomość także dla samorządów, bo rozwarstwienie w siatce płac będzie nadal rosnąć – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

REKLAMA