REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszczędzanie się opłaca – ale jak to robić skutecznie

Oszczędzanie się opłaca – ale jak to robić skutecznie
Oszczędzanie się opłaca – ale jak to robić skutecznie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób wciąż snuje plany na przyszłość lub żyje marzeniami o ciekawszym życiu, zastanawiając się przy tym, skąd wziąć na to pieniądze. Mało kto uświadamia sobie jednak, że najprostszym sposobem na rozpoczęcie nowego rozdziału w swoim życiu jest po prostu oszczędzanie. Warto, zwłaszcza w przededniu Światowego Dnia Oszczędzania (31 października), wskazać konkretne pomysły na oszczędzanie.

Każdy człowiek jest inny, do tego na każdym etapie życia ma różne potrzeby i ograniczenia. To powoduje ogromne trudności w znalezieniu uniwersalnej recepty na skuteczne odkładanie pieniędzy. Niezależnie od tego, co chcemy w życiu osiągnąć, zawsze powinniśmy zrobić ten pierwszy krok. W przypadku mądrego oszczędzania jest to wybór dobrego planu oszczędzania, a potem już tylko jego konsekwentna realizacja.  

Autopromocja

Uwierz w siebie

Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. Ta zasada odnosi się praktycznie do każdej dziedziny naszego życia. W większości przypadków, zanim się za coś zabierzemy, sami najpierw we własnej głowie komplikujemy sobie niepotrzebnie życie, wyobrażamy sobie trudności czy podświadomie nakładamy ograniczenia. To powoduje, że już na starcie zniechęcamy się do realizacji celu i szukamy wymówek, żeby się za bardzo nie wysilać.  Warto jednak uświadomić sobie, że nasz los leży w naszych rękach i to właśnie nam powinno najbardziej zależeć na tym, aby polepszać swoje życie czy samopoczucie.

Od czego zacząć?

Przy oszczędzaniu istnieje kilka stereotypów, które mogą zniechęcić nas do koniecznego wysiłku. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że oszczędzanie wcale nie oznacza konieczności zrezygnowania z wydawania pieniędzy. Chodzi jedynie o to, aby zakupy robić z głową, nie ulegając chwilowym zachciankom czy sprzedażowym trickom. Nie zawsze hasło „2 za 1” to dla nas atrakcyjna oferta. Zakupy nadal mają sprawiać nie tylko przyjemność, ale skutecznie zabezpieczać potrzeby nasze lub naszych rodzin. O dziwo, jedno i drugie nie musi stać w sprzeczności, a może przynieść wiele korzyści zarówno nam, jak i naszym bliskim.

Pierwsze zwątpienie

Nie stać mnie na oszczędzanie – to kolejny mit i zarazem najczęstsza i najwygodniejsza wymówka. W zdecydowanej większości przypadków jednak nieprawdziwa. Być może nie stać nas dziś jeszcze na zakup wymarzonych rzeczy, prezentów dla rodziny czy remont mieszkania przed nadchodzącymi świętami, ale na oszczędzanie stać nas na pewno. Łatwo się można o tym przekonać. Wystarczy przeanalizować swoje codzienne wydatki z ostatnich miesięcy. Potem zrobić spis rzeczy, z których możemy zrezygnować z niewielkim żalem oraz rzeczy, które szkodzą naszemu zdrowiu. W krótkim czasie przekonamy się, że wcale nie musimy robić rewolucji, a także, że nie wszystkie przyjemności muszą być dla nas szkodliwe. Szybko za to odkryjemy, że i w naszym życiu było sporo grzeszków, które popełniamy jedynie z przyzwyczajenia a nie realnej potrzeby. 

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zmobilizuj się

Oszczędzanie nie jest i nie musi być katorgą. To jedynie prosty środek w dążeniu do konkretnego celu. W końcu oszczędza się po coś. Warto więc zacząć od małych kroków, codziennych drobiazgów, których często nawet nie zauważamy. Zacznijmy szukać okazji na wsparcie domowego budżetu poprzez eliminowanie zbędnych wydatków, a zobaczymy, że oszczędzenie na zakup małej bądź dużej przyjemności w dłuższej perspektywie czasowej, jest możliwe. Na pewno nie będzie łatwo, ale 40 proc. osób, które zdecydowały się podjąć podobne wyzwanie twierdzi, że oszczędzanie po 2 miesiącach przestaje sprawiać kłopot i zostaje z tym pożądanym nawykiem na zawsze. Im więcej członków rodziny włączy się do akcji oszczędzania, tym szybciej uda się odłożyć dużo większe pieniądze na wymarzony cel. A nic tak nie motywuje do dalszego działania, jak już zrealizowany, upragniony wcześniej cel.

Nagroda czeka

By oszczędzanie było skuteczne, musimy być świadomi celu, w jakim to robimy. Nawet najlepszy plan pozostanie jedynie planem, jeśli nie będziemy wiedzieli, po co mamy się wysilać. A każdy wysiłek zasługuje na nagrodę, bo inaczej nasze działanie jest bezcelowe. Postępujmy więc jak sportowcy, którzy dobrze przygotowani do czekającego ich wysiłku doskonale wiedzą skąd startują i dokąd zmierzają. Nagroda, która czeka na mecie, na pewno jest tego warta. I nie ma znaczenia czy gromadzimy kapitał na przyszłe wakacje, planujemy za kilka lat kupić mieszkanie dziecku, czy po prostu chcemy spłacić długi. Każdy z nas ma swój cel i musi włożyć odpowiednio duży wysiłek, więc nie ma co się oglądać na innych, tylko zakasać rękawy i działać.    

Trzymaj się planu

Oszczędzanie nie może być przypadkowe i realizowane od święta. Takie spontaniczne zrywy tutaj nie wystarczą. Największe efekty osiągniesz wówczas, gdy będziesz odkładać pieniądze systematycznie, w sposób wcześniej zaplanowany. To Ty decydujesz, ile chcesz zaoszczędzić i ile możesz odłożyć, aby zrealizować swój wymarzony cel w określonym czasie. Nie zapominaj, że oszczędzanie nie ma na celu obniżanie standardu Twojego życia a poprawianie Twojego samopoczucia i realizację ważnych celów. Mądrego oszczędzania trzeba się nauczyć. Warto więc najpierw wyznaczyć cel i pożądany termin jego realizacji, a następnie wybrać odpowiedni plan.

Aby ułatwić sobie to zadanie, skorzystaj z planów oszczędzania opracowanych przez ekspertów Idea Expert. Szacunkowe wyliczenia opracowane w oparciu o analizę codziennych zwyczajów Polaków wskazują obszary, w których można szukać największych oszczędności. Okazuje się, że nawet przy wyborze zaledwie kilku, najwygodniejszych dla siebie sposobów, oszczędności mogą sięgnąć od kilkuset złotych w ciągu jednego miesiąca do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.

Oszczędzanie to nie wszystko

Może się zdarzyć, że Twoje cele są tak kosztowne, że ich realizacja przewyższa możliwości Twojego portfela w danej chwili. I w takim momencie nie warto rezygnować czy się zrażać. Powinniśmy pamiętać, że oszczędzanie skraca dystans do realizacji zamierzeń, a rozsądne nawyki, które wyrobimy w sobie podczas realizacji planu oszczędzania, z pewnością zaprocentują także w innych dziedzinach życia. Umiejętność dogłębnej analizy przed podjęciem działania przydaje się zawsze. Oszczędza nam nie tylko kosztów, ale przede wszystkim późniejszych kłopotów. Taka analiza bardzo przyda się w momencie, kiedy będziemy musieli podjąć decyzję o wyborze dodatkowego sposobu finansowania swoich celów. 

Kredyt na karcie

Jednym z najprostszych sposobów na sfinansowanie większych wydatków jest wykorzystanie limitu na karcie kredytowej. Można ją otrzymać praktycznie w każdym banku na bardzo przystępnych warunkach. Obecnie dostępna jest dla każdej osoby, której miesięczne dochody przekraczają 500 zł. Jest to interesująca propozycja szczególnie dla osób, które są w stanie spłacić zaciągniętą pożyczkę w ciągu miesiąca. Umiejętność oszczędzania może okazać się tu szczególnie przydatna, bo przedterminowa spłata zobowiązania powoduje, że bank nie naliczy nam żadnych odsetek.

Kredyt gotówkowy

To opcja warta rozważenia, w przypadku, gdy potrzebujemy jeszcze większej sumy. Jest to interesująca propozycja dla osób, którym zależy bądź zmuszone są do jednorazowych dużych wydatków, np. remont mieszkania, zakup sprzętu do domu lub kurs językowy, które umieścimy np. na swojej liście postanowień noworocznych. Zaletą kredytu gotówkowego jest to, że pozwala nam na zastrzyk dużej gotówki, a jego spłata rozłożona jest na długi okres czasu, od 3 do 150 miesięcy. Jest to o tyle ważne, że pozwala na elastyczne dopasowanie spłat do naszych możliwości budżetowych. Warto wiedzieć, że kredyt gotówkowy oferuje również możliwość zaciągnięcia niewielkiej sumy na bieżące potrzeby (około 10 tys. zł netto) na tzw. „oświadczenie", czyli bez wymogu okazywania jakichkolwiek dokumentów finansowych. Taka możliwość jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym bardzo zależy na czasie.

Kredyt hipoteczny

Praktycznie wszystkie banki oferują możliwości sfinansowania zakupu mieszkania. Wiele z nich zachęca potencjalnych klientów ciekawymi ofertami czy promocjami. Ważne, by umieć je porównać i wybrać produkt najlepszy dla siebie. Z racji wielkości i długości zobowiązania, umiejętność rozważnego analizowania zakupów jest tu wręcz konieczna. Zdecydowani na zakup mieszkania powinni złożyć wniosek kredytowy jeszcze w tym roku, kiedy zgodnie z zaleceniami KNF obowiązuje jeszcze 5 proc. wkład własny. Od nowego roku banki będą wymagały wkładu własnego na poziomie min 10 proc. Z kolei rodziny wielodzietne, które posiadają co najmniej trójkę dzieci, powinny jeszcze zaczekać. Od stycznia 2015 r. zacznie obowiązywać znowelizowany program rządowego wsparcia „MDM”, który ma wspierać takie rodziny wyższymi dopłatami.

Autopromocja

Umiejętność oszczędzania to ogromna zaleta. Daje gwarancję nie tylko odpowiedzialnego korzystania z szeroko dostępnych produktów finansowych, ale także poprawia komfort życia. Cele, które jest się w stanie dzięki temu zrealizować, są najlepszym przykładem, że warto podjąć ten trud. Jeśli jednak masz wątpliwości, skorzystaj z pomocy wyspecjalizowanego doradcy z dziedziny finansów (np. Idea Expert), który dysponując odpowiednim doświadczeniem i wiedzą chętnie pomoże Ci znaleźć optymalny plan.

Plany oszczędzania dla osób 20+, 30+ i 40+

Szacunkowe plany oszczędnościowe, opracowane przez doradców Idea Expert pod kątem określonych grup wiekowych oraz potrzeb najczęściej związanych z ich stylem życia, pokazują, że oszczędzać może każdy. Najważniejsze to nauczyć się rozsądnie zarządzać portfelem. Sprawdź, jak wiele można zaoszczędzić, zmieniając tylko proste nawyki w codziennym życiu. W dalszej części artykułu publikujemy konkretne zalecenia oszczędnościowe dla dwudziestolatków, trzydziestolatków i osób po czterdziestce.


Konkretne wskazówki oszczędnościowe dla dwudziestolatków

                                           PLAN OSZCZĘDZANIA DLA OSÓB 20+

Jeśli jesteś osobą młodą, dynamiczną, otwartą na świat i ludzi oszczędności możesz szukać w bardzo wielu miejscach - w domu, na uczelni, w czasie wolnym.

Sposoby skutecznego oszczędzania

Oszczędności
– miesięcznie

Oszczędności
– rocznie

Zasada nr 1 - zrób listę rzeczy, które negatywnie wpływają na zdrowie i pochłaniają Twoje pieniądze. Od dziś mów im NIE!

#ZrezygnujZNiezdrowychNapojów – zastąp słodkie i gazowane butelką wody

20 zł

- 4 duże butelki napoju

240 zł

#ZrezygnujZCodziennejKawyWSieciówce – jeśli musisz pić kawę, samodzielnie przygotuj ją w domu lub biurze

200 zł


- 20 kaw

2400 zł

#PalenieJestPasse - nie przeznaczaj pieniędzy na to, by Twoja uroda uciekała wraz z dymem

40 - 80 zł

- 4/8 paczek papierosów

480 – 960 zł

Zasada nr 2 - zrób listę rzeczy, które generują wydatki, a, które możesz zmienić lub nawet wyeliminować bez żalu

#SpontaniczneZakupyTuITeraz – wiadomo, że najlepiej jest produkt zobaczyć, dotknąć,
a potem kupić. Ale te same towary zakupione
w sklepie internetowym lub w outlecie mogą być nawet o 50 proc. tańsze. Warto szukać okazji

50 – 150 zł

Upatrzony kosmetyk, buty lub drobny sprzęt AGD
w sklepie internetowym

600 – 1800 zł

#DługieRozmowyTelefoniczne – są osoby, które bardzo je lubią. Ale czy nie lepiej
i wygodniej zaplanować wspólny spacer lub wieczór na rozmowę zamiast płacić za każdą minutę połączenia telefonicznego?

30 – 50 zł

Tańszy abonament telefoniczny

360 – 600 zł

#KsiążkaPachnącaFarbą – to jeden
z magnesów, który przyciąga nas do zakupów
w księgarni. Jednak książki z biblioteki też mają swój urok, do tego wybór jest ogromny
a biblioteki są dostępne na każdym osiedlu

30 – 50 zł

Książka wypożyczona zamiast kupionej

360 – 600 zł

Zasada nr 3 – zrób listę rzeczy, które pomogą Ci podreperować budżet. Od dziś mów im TAK!

#PlanujPodróżeIRezerwujBiletyWcześniej –  kupuj bilety z wyprzedzeniem, w ten sposób możesz zaoszczędzić nawet 50 proc. ceny. Szukaj możliwości wspólnych przejazdów – oszczędzisz pieniądze i zyskasz nowe znajomosci

20 - 40 zł

1-2 tańsze przejazdy

240 – 480 zł

# ĆwiczeniaNaŚwieżymPowietrzu – bez względu na pogodę ruszaj się na świeżym powietrzu, poszukaj siłowni pod chmurką lub grup, które ćwiczą w parkach razem jogę czy zumbę. Jeśli jest z tym problem biegaj sama

100 zł

Karnet na siłownię

1200 zł

#ZakupyGrupowe – uważnie przeglądaj oferty, możesz sporo zyskać, ale i także nabawić się kłopotów

100 - 600 zł

Sylwester we dwoje - rabat 50 proc.

1200 zł

Zasada nr 4 – szukaj nowych przestrzeni do oszczędzania w codziennym życiu. Daj się wciągnąć
i gromadź pieniądze na realizację marzeń!

#PoszukajWyprzedażyGarażowych - wymian ubrań, targów rupiecicoraz więcej osób wyprzedaje całkiem nowe rzeczy, nietrafione prezenty. Okazji szukaj w Internecie i na pchlim targu, kupuj za grosze i sprzedawaj wszystko to, czego nie używałaś/eś przez 12 miesięcy

30 – 50 zł

Oryginalna lampa
z wyprzedaży garażowej

360 – 600 zł

#WymieniajUmiejętności – języków ucz się
w grupie znajomych. Jeśli masz wiedzę to przekazuj ją innym np. udzielając korepetycji.  Szukaj popularnych giełd wymiany usług – skill trade club: Ty nauczysz kogoś grać na gitarze, a ktoś w zamian Ciebie hiszpańskiego, w dodatku poznasz nowych ludzi

160 – 200 zł

Cztery „wymienione” lekcje

1920 – 2400 zł

Zasada nr 5 - regularnie podliczaj oszczędności, ciesz się sukcesem i wyznaczaj kolejne cele!

>780 zł

>9 000 zł

Konkretne wskazówki oszczędnościowe dla trzydziestolatków

                                          PLAN OSZCZĘDZANIA DLA OSÓB 30+

Jeśli jesteś osobą nastawioną na rozwój i budowanie swojej kariery, a dodatkowo skoncentrowaną na swojej rodzinie oszczędności możesz szukać wszędzie - w domu, w pracy, w czasie wolnym.

Sposoby skutecznego oszczędzania

Oszczędności
– miesięcznie

Oszczędności
– rocznie

Zasada nr 1 - zrób listę rzeczy, które negatywnie wpływają na zdrowie i pochłaniają Twoje pieniądze. Od dziś mów im NIE!

#ZrezygnujZGotowychDań  - „na wynos”
i przetworzonych półproduktów – przerzuć się na warzywa, chude mięso i nowoczesne przepisy kulinarne

40 – 60 zł

- cztery gotowe dania „na wynos”

480 – 720 zł

#ZrezygnujZSiedzącegoTrybuŻycia – samochodem do pracy, na zakupy a do tego 8 godzin dziennie przed komputerem. Czas przestawić się na komunikację miejską
i spacery, kiedy tylko się da

200 zł

- 40 litrów paliwa

2400 zł

#NieKupujBatoników -  chipsów i gorących kubków, które mają Ci pomóc dotrwać do normalnego posiłku w domu. Lepiej weź do pracy coś, co zostało Ci z kolacji lub postaw na świeże owoce lub warzywa – zaoszczędzisz nie tylko na zdrowiu

12 zł

- 12 batoników

144 zł

Zasada nr 2 - zrób listę rzeczy, które generują wydatki, a, które możesz zmienić lub nawet wyeliminować bez żalu

#ZadajSobieSzczerePytanie – czy na pewno potrzebna Ci 100 para butów lub płaszcz
w jeszcze jednym kolorze. Zacznij szukać dodatków, które pozwolą Ci stworzyć wiele ciekawych i zgodnych z trendami stylizacji, bez konieczności rujnowania domowego budżetu

200 – 300 zł

- jedna para butów

2400 – 3600 zł

#OgraniczZakupyDomoweBezPlanu – przygotowuj tygodniowe menu oraz listę koniecznych zakupów

40 – 60 zł

- jeden niepotrzebny płyn do mycia, 2 kg mąki
w szafce, zielenina, której nie zdążysz zjeść zanim się zepsuje x 4 wyjścia do sklepu

480 – 720 zł

#OszczędzajEnergię – wyłączając światło
i listwy, które chronią sprzęt i pozwalają łatwo wyłączać go z systemu stand by, wyjmując ładowarkę z kontaktu. Dodatkowo dowiedz się wszystkiego o swoim planie taryfowym – pralkę włączaj np. wieczorem, kiedy energia jest tańsza

10 – 15 zł

120 – 180 zł

Zasada nr 3 – zrób listę rzeczy, które pomogą Ci podreperować budżet. Od dziś mów im TAK!

#BezpłatneZajęciaEdukacyjneIRekreacyjneDla Rodziny – znajdziesz w Internecie. Szukaj serwisów, które informują o ciekawych imprezach, bezpłatnych warsztatach czy otwartych piknikach rodzinnych

20 - 100 zł

1-2 bezpłatne wydarzenia

240 – 1200 zł

#ĆwiczeniaNaŚwieżymPowietrzu – bez względu na pogodę ruszaj się na świeżym powietrzu, poszukaj ogrodu jordanowskiego, placu zabaw, toru dla rolkarzy lub siłowni pod chmurką, w których możesz spędzić czas aktywnie, z rodziną

100 zł

- karnet na siłownię

1200 zł

#ZakupyNaWyprzedażach - lub w outleciekażdy w rodzinie potrzebuje nowych ubrań, butów, czy akcesoriów. Jednak nie trzeba kupować tych rzeczy spontanicznie, bez wcześniejszego porównania cen w różnych miejscach. Są sklepy, gdzie te same rzeczy mogą być nawet o kilkadziesiąt procent tańsze. Warto ich szukać

200 zł

Jedna rzecz dla każdego z 4 osobowej rodziny

z rabatem

2400 zł

Zasada nr 4 – szukaj nowych przestrzeni do oszczędzania w codziennym życiu. Daj się wciągnąć
i gromadź pieniądze na realizację marzeń!

#NianiaWCenieŻłobka – zabrakło miejsc
w żłobku lub przedszkolu dla Twojego dziecka,
a nie stać Cię na prywatną nianię? Dogadaj się
z inną mamą lub dwiema, znajdźcie wspólną nianię: Twoje dziecko zyska kompanów do zabaw, będzie się integrowało z kolegami, a Ty zaoszczędzisz połowę pieniędzy i nie będziesz płaciła za opiekę więcej niż miesięczne czesne
z dodatkowymi zajęciami

800 zł

Koszt niani podzielony
z inną mamą

9600 zł

#NieWydawajPieniądzyNaButelkowanąWodę – małe butelki najbardziej zanieczyszczają środowisko, a poza tym ich zakup jest zupełnie nieopłacalny. Zmień swoje przyzwyczajenia inwestując w dobry filtr do wody i pij ją prosto z kranu lub kupuj wodę
w pojemnikach 5-litrowych. Pół litra wody butelkowanej kosztuje 1-2 zł, litr wody z dużego zbiornika to mniej niż 30 gr, a filtrowana woda
z kranu to ok. 10 gr za litr

30 - 57 zł

Zamiana wody butelkowanej na filtrowaną – 1 L dziennie

360 – 6840 zł

Zasada nr 5 - regularnie podliczaj oszczędności, ciesz się sukcesem i wyznaczaj kolejne cele!

>1600 zł

>19 000 zł

Konkretne wskazówki oszczędnościowe dla czterdziestolatków

                                          PLAN OSZCZĘDZANIA DLA OSÓB  40+

Jeśli jesteś osobą pełną życia, która dba o siebie i swoją rodzinę, a do tego w końcu może pozwolić sobie na korzystanie z życia - oszczędności możesz szukać wszędzie - w domu, w pracy, w czasie wolnym.

Sposoby skutecznego oszczędzania

Oszczędności
– miesięcznie

Oszczędności
– rocznie

Zasada nr 1 - zrób listę rzeczy, które negatywnie wpływają na zdrowie i pochłaniają Twoje pieniądze. Od dziś mów im NIE!

#ZrezygnujZNiezdrowegoJedzenia – wygoda jest ważna, ale zdrowie ważniejsze. Mniej cukru, tłuszczu czy kalorii to mniejsze wydatki, także na lekarzy

20 zł

- 4 hamburgery + 4 pączki

240 zł

#PożegnajCiastaZCukierni - piecz domowe ciasta, Twoi goście lub domownicy docenią smak i włożony wysiłek. Blacha tiramisu upieczonego samodzielnie kosztuje ok. 20 zł, w sklepie zapłacisz nawet 80 zł! Domowe ciasto drożdżowe to ok. 6 zł, a szarlotka 10 zł, w cukierni za kilogram wypieku zapłacisz 2 razy więcej

20 – 100 zł

1 – 2 domowe ciasta

240 – 1200 zł

#ZamieńKąpielNaPrysznic - wybierz energetyczny prysznic, podczas którego zużyjesz ok. 40 l wody zamiast 120 l, które zwykle wlewasz do wanny. Średnio zapłacisz 2,4 zł za kąpiel i 0,7 zł za prysznic

51 zł

30 pryszniców zamiast kąpieli

612 zł

Zasada nr 2 - zrób listę rzeczy, które generują wydatki, a, które możesz zmienić lub nawet wyeliminować bez żalu

#LatemSezonoweProduktyZimąWeki – korzystaj z mnogości sezonowych produktów
i sama je przerabiaj. Świeżo, zdrowo i przyjemnie

9 zł

Dwa własnoręcznie przygotowane słoiki dżemu

108 zł

#ŚwiadomieWybierzDostawcęPrąduITelefoniiKomórkowej – duża konkurencja, więc i atrakcyjne oferty

50 zł

Optymalny plan taryfowy

600 zł

#KorzystajZInternetu – to nie tylko łatwe
i tańsze. Daje też szerokie możliwości dostępu do tańszych sklepów, bezpłatnej wiedzy, filmów czy światowych nowinek

7 – 20 zł

- bilet do kina lub koszt wyposażenia filmu z wypożyczalni

84 – 240 zł

Zasada nr 3 – zrób listę rzeczy, które pomogą Ci podreperować budżet. Od dziś mów im TAK!

#SprawdzajRegularnieOfertęKulturalną
w Twoim mieście
– naprawdę nie brakuje zapaleńców organizujących ciekawe wydarzenia bezpłatnie

20 – 60 zł

1 – 2 bezpłatne wydarzenia

240 – 720 zł

#NegocjujCeny – zawsze i wszędzie, czasem się nie da, ale warto spróbować, nic nie kosztuje a można wiele zyskać

od kilku do kilkudziesięciu zł

kilkaset zł

# PodróżujWTowarzystwieZnajomych – koszt podróży samochodem (500 km) rozłożony na 4 osoby to znaczna oszczędność – zamiast 200 zł zapłacisz 50 zł

150 zł

Jedna wspólna podróż

1800 zł

Zasada nr 4 – szukaj nowych przestrzeni do oszczędzania w codziennym życiu. Daj się wciągnąć
i gromadź pieniądze na realizację marzeń!

#ŁączPrzyjemneZPożytecznym – korzystając ze świeżych warzyw, soli morskiej, odrobiny oliwy przygotuj sobie domowe spa. Dobra muzyka i świece w łazience sprawią, że poczujesz się jak w najlepszym salonie

50 – 100 zł

Jedno domowe spa zamiast wizyty
w gabinecie odnowy

600 – 1200 zł

#PomagajInnymIKorzystajZPomocy – wymiana wzajemnych usług to nie tylko świetny pomysł na wzmacnianie relacji np.
z sąsiadami, ale też wzajemne korzyści i oszczędności

160 – 200 zł

Cztery „wymienione” usługi

1920 – 2400 zł

Zasada nr 5 - regularnie podliczaj oszczędności, ciesz się sukcesem i wyznaczaj kolejne cele!

> 500 zł

>6 000 zł

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA