REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nadchodzą ciężkie czasy dla dolara / Fot. Fotolia
Nadchodzą ciężkie czasy dla dolara / Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nadchodzą ciężkie czasy dla amerykańskiej waluty. Zdaniem ekspertów, istnieje coraz więcej przesłanek ku temu, że dolar powinien być coraz tańszy. Niektórzy wieszczą nawet upadek tzw. „greenback’a”.

Pod koniec marca przez amerykańskie media przetoczyła się fala komentarzy dziennikarzy finansowych, blogerów oraz ekspertów giełdowych, przewidujących szybkie osłabienie dolara.

Autopromocja

Przez ostatnie miesiące amerykańska waluta znacząco się umacniała. Inwestorzy spodziewali się bowiem początku, ogłaszanych przez Fed, cyklu podwyżek stóp procentowych. Jednak wystąpienie Janet Yellen – szefowej Rezerwy Federalnej, nie pozostawiło w tej kwestii wątpliwości. Jak wskazał John Kimelman na łamach „Barron’s”, do podwyżki stóp dojdzie nieprędko, a z pewnością nie wcześniej niż w czerwcu 2015 r.– wskazał John Kimelman na łamach „Barron’s”.

Firmy rezygnują z płatności gotówkowych

„Nawet jeśli uznamy, że Fed chce podnieść stopy procentowe, to teraz nie ma na to usprawiedliwienia. Przede wszystkim, z powodu braku inflacji. Skoro możemy odłożyć podwyżkę stóp w czasie, to nie ma bodźca do dalszego umocnienia dolara” – zwrócił uwagę bloger Matt O’Brien na łamach „Washington Post”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Słabnący dolar, to szansa biznesowa. Na czym więc będzie można zarobić, gdy „greenback” zacznie tracić na wartości? Przede wszystkim na surowcach, które są zazwyczaj wyceniane w USD. Zatem im słabszy dolar, tym wyższa wycena surowców. Tę prostą zależność, przedstawia poniższy wykres.

Wykres 1. US Dolar Index (linia niebieska) vs. CRB Commodity Index (linia różowa)

Źródło: Stooq.pl

Problem jednak w tym, że niektórzy eksperci wieszczą potężny kryzys dolara, a nie tylko jego korektę. Kryzys, który może się zakończyć dla USD utratą statusu głównej waluty rezerwowej świata, a nawet – w skrajnie złym scenariuszu – jego upadkiem.

Czy systemy płatności online są równie bezpieczne jak systemy bankowe?

Taką złowieszczą prognozę, zarówno dla USA jak i dolara, odnajdziemy m.in. w świeżutkiej – i już przetłumaczonej na język polski – książce Jamesa Rickardsa „Śmierć pieniądza” (tytuł oryginalny: „The Death of Money: The Coming Collapse of the International Monetary System”). Sam autor, to nie byle kto w świecie finansów. Jest bowiem autorem bestsellera "Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu", przetłumaczonego na 12 języków i wysoko ocenionego m.in. przez „Financial Times”. Obecnie jest zarządzającym w firmie West Shore Group oraz doradcą ds. międzynarodowych zagrożeń ekonomicznych i finansowych w Departamencie Obrony i służbach wywiadowczych Stanów Zjednoczonych. Ponadto, brał, swego czasu, udział w pierwszej finansowej grze wojennej przeprowadzonej przez Pentagon.

Wracając jednak do „Śmierci pieniądza”, Rickards wskazuje w książce szereg zjawisk, które wieszczą nadchodzącą utratę zaufania do dolara. „Waluty wirtualne, nowe waluty handlowe oraz eliminacja walut (w przypadku wymiany barterowej) są objawami stopniowej erozji zaufania do amerykańskiego pieniądza. Objawami, nie przyczynami!” – napisał.

Z czego bierze się rosnący brak zaufania do „zielonej waluty”? „Do przyczyn należy zaliczyć widma inflacji i deflacji oraz przekonanie wielu osób, że dolar nie jest już rezerwuarem wartości, lecz kuponem loteryjnym, którego wartość może być znacznie mniejsza, albo znacznie większa od nominalnej, w zależności od czynników, na które posiadacze banknotów nie mają żadnego wpływu” – uważa Rickards, wprost obwiniając za ten stan rzeczy politykę pieniężną amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT

Jakich więc znaków wypatrywać tuż przed wieszczonym przez Rickardsa końcem dolara? „Kiedy zacznie się paniczne wykupywanie złota i pojawią się nowe emisje SDR [chodzi o specjalne prawa ciągnienia, z ang. Special Drawing Rights, czyli o międzynarodową jednostkę rozrachunkową stosowaną przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy – przyp. red.] mające na celu przywrócenie światu płynności, będzie wiadomo, że zaczęła się faza szybkiego spadku zaufania do dolara” – przewiduje autor „Śmierci pieniądza”.

Warto więc chyba już dziś rozpocząć akumulację surowców, jednocześnie uważnie obserwując rynek złota i SDR.

Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    REKLAMA