REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nadchodzą ciężkie czasy dla dolara / Fot. Fotolia
Nadchodzą ciężkie czasy dla dolara / Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nadchodzą ciężkie czasy dla amerykańskiej waluty. Zdaniem ekspertów, istnieje coraz więcej przesłanek ku temu, że dolar powinien być coraz tańszy. Niektórzy wieszczą nawet upadek tzw. „greenback’a”.

Pod koniec marca przez amerykańskie media przetoczyła się fala komentarzy dziennikarzy finansowych, blogerów oraz ekspertów giełdowych, przewidujących szybkie osłabienie dolara.

REKLAMA

Autopromocja

Przez ostatnie miesiące amerykańska waluta znacząco się umacniała. Inwestorzy spodziewali się bowiem początku, ogłaszanych przez Fed, cyklu podwyżek stóp procentowych. Jednak wystąpienie Janet Yellen – szefowej Rezerwy Federalnej, nie pozostawiło w tej kwestii wątpliwości. Jak wskazał John Kimelman na łamach „Barron’s”, do podwyżki stóp dojdzie nieprędko, a z pewnością nie wcześniej niż w czerwcu 2015 r.– wskazał John Kimelman na łamach „Barron’s”.

Firmy rezygnują z płatności gotówkowych

„Nawet jeśli uznamy, że Fed chce podnieść stopy procentowe, to teraz nie ma na to usprawiedliwienia. Przede wszystkim, z powodu braku inflacji. Skoro możemy odłożyć podwyżkę stóp w czasie, to nie ma bodźca do dalszego umocnienia dolara” – zwrócił uwagę bloger Matt O’Brien na łamach „Washington Post”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Słabnący dolar, to szansa biznesowa. Na czym więc będzie można zarobić, gdy „greenback” zacznie tracić na wartości? Przede wszystkim na surowcach, które są zazwyczaj wyceniane w USD. Zatem im słabszy dolar, tym wyższa wycena surowców. Tę prostą zależność, przedstawia poniższy wykres.

Wykres 1. US Dolar Index (linia niebieska) vs. CRB Commodity Index (linia różowa)

Źródło: Stooq.pl

Problem jednak w tym, że niektórzy eksperci wieszczą potężny kryzys dolara, a nie tylko jego korektę. Kryzys, który może się zakończyć dla USD utratą statusu głównej waluty rezerwowej świata, a nawet – w skrajnie złym scenariuszu – jego upadkiem.

Czy systemy płatności online są równie bezpieczne jak systemy bankowe?

Taką złowieszczą prognozę, zarówno dla USA jak i dolara, odnajdziemy m.in. w świeżutkiej – i już przetłumaczonej na język polski – książce Jamesa Rickardsa „Śmierć pieniądza” (tytuł oryginalny: „The Death of Money: The Coming Collapse of the International Monetary System”). Sam autor, to nie byle kto w świecie finansów. Jest bowiem autorem bestsellera "Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu", przetłumaczonego na 12 języków i wysoko ocenionego m.in. przez „Financial Times”. Obecnie jest zarządzającym w firmie West Shore Group oraz doradcą ds. międzynarodowych zagrożeń ekonomicznych i finansowych w Departamencie Obrony i służbach wywiadowczych Stanów Zjednoczonych. Ponadto, brał, swego czasu, udział w pierwszej finansowej grze wojennej przeprowadzonej przez Pentagon.

Wracając jednak do „Śmierci pieniądza”, Rickards wskazuje w książce szereg zjawisk, które wieszczą nadchodzącą utratę zaufania do dolara. „Waluty wirtualne, nowe waluty handlowe oraz eliminacja walut (w przypadku wymiany barterowej) są objawami stopniowej erozji zaufania do amerykańskiego pieniądza. Objawami, nie przyczynami!” – napisał.

Z czego bierze się rosnący brak zaufania do „zielonej waluty”? „Do przyczyn należy zaliczyć widma inflacji i deflacji oraz przekonanie wielu osób, że dolar nie jest już rezerwuarem wartości, lecz kuponem loteryjnym, którego wartość może być znacznie mniejsza, albo znacznie większa od nominalnej, w zależności od czynników, na które posiadacze banknotów nie mają żadnego wpływu” – uważa Rickards, wprost obwiniając za ten stan rzeczy politykę pieniężną amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Bitcoin i wirtualne przedmioty - opodatkowanie PIT i VAT

Jakich więc znaków wypatrywać tuż przed wieszczonym przez Rickardsa końcem dolara? „Kiedy zacznie się paniczne wykupywanie złota i pojawią się nowe emisje SDR [chodzi o specjalne prawa ciągnienia, z ang. Special Drawing Rights, czyli o międzynarodową jednostkę rozrachunkową stosowaną przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy – przyp. red.] mające na celu przywrócenie światu płynności, będzie wiadomo, że zaczęła się faza szybkiego spadku zaufania do dolara” – przewiduje autor „Śmierci pieniądza”.

Warto więc chyba już dziś rozpocząć akumulację surowców, jednocześnie uważnie obserwując rynek złota i SDR.

Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: Kasowy PIT 2025

Praktyczny webinar „Kasowy PIT 2025” poprowadzi Monika Brzostowska, doradca podatkowy, ekspert INFORAKADEMII. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi. Podczas webinaru omówione zostaną zasady rozliczania kasowego PIT wchodzące od 2025 r.

Czy większość nabywców towarów i usług, na których wystawiane będą obowiązkowo faktury ustrukturyzowane, zrezygnuje z posiadania tych dokumentów?

Dla większości adresatów czynności wykonanych przez podatników VAT czynnych faktura ustrukturyzowana jako dokument będzie czymś nieznanym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora faktura ustrukturyzowana nie jest obiektywnie jakimkolwiek dokumentem księgowym, bo brak jest jej „doręczenia” dłużnikowi. W drodze wyjątku faktury te można uznać za „doręczone” innym podatnikom VAT czynnym, ale owo podatkowe „doręczenie” nie wywołuje ex lege skutków cywilnoprawnych. 

Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

REKLAMA

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Do jakiej kwoty darowizna bez podatku w 2025 roku?

Jak nie zapłacić podatku od darowizn w 2025 roku? Kiedy darowizna będzie zwolniona z podatku? Jakie grypy podatkowe zostały określone przez ustawodawcę? Jakie kwoty wolne w przyszłym roku, a także, jakie stawki podatku od darowizn?

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

REKLAMA

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA