REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża inwestycyjna bardziej otwarta na potrzeby konkretnych klientów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Branża inwestycyjna bardziej otwarta na potrzeby konkretnych klientów
Branża inwestycyjna bardziej otwarta na potrzeby konkretnych klientów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zdanie specjalistów branża inwestycyjna powoli powinna zaczynać się zastanawiać nad zakończeniem ery funduszy dla mas. Z uwagi na fakt, że coraz bardziej potrzebne są fundusze odpowiadające na potrzeby konkretnych grup inwestorów.

Wraz z drukarkami 3D nadchodzi era indywidualnej produkcji – czy to nie wskazanie przyszłości biznesowej również dla branży inwestycyjnej? Apel o przejście do „funduszy szytych na miarę” wystosował do środowiska inwestycyjnego na łamach „Investment Europe” reprezentujący Milestone Group Nathan Travell.

REKLAMA

Co to jest drukarka 3D wie już chyba nawet dziecko. Chodzi o urządzenie, które pozwala wyprodukować – po niewygórowanej cenie - przedmiot dostosowany idealnie do potrzeb zamawiającego. Drukarki 3D prawdopodobnie zrewolucjonizują rzeczywistość firm produkcyjnych w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Dzięki temu wynalazkowi firmy odejdą od modelu wystandaryzowanej produkcji na wielką skalę, a wytwarzanie detali na zamówienie stanie się nieporównywalnie tańsze, niż w chwili obecnej – twierdzą fascynaci drukarek 3D.

Jak będą wyglądały płatności za 20 lat?

REKLAMA

Nathan Travell, product manager na region EMEA w Milestone Group, widzi ścisły związek między rewolucją, jaka ma nadejść w przemyśle, a losami branży inwestycyjnej. Na łamach poważanego w branży „Investment Europe” wystosował apel do środowiska, w którym nawołuje do tworzenia rozwiązań inwestycyjnych „szytych na miarę” klienta. Chodzi o każdego klienta detalicznego, nie tylko o wielkie firmy dysponujące setkami milionów (albo i miliardami) USD!

- Branża inwestycyjna powoli zaczyna dyskutować o zakończeniu ery funduszy dla mas. Zdaję sobie sprawę, że coraz bardziej potrzebne są fundusze odpowiadające na potrzeby konkretnych grup inwestorów – twierdzi Travell.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zauważa Travell, już teraz inwestorzy z największymi portfelami mogą liczyć na indywidualne podejście. Doradcy inwestycyjni z chęcią projektują dla nich oryginalne rozwiązania po tym, jak prowizje od sprzedaży – w takich krajach jak Australia, Wielka Brytania czy Holandia – zostały zastąpione innymi formami wynagrodzenia (głównie chodzi o wynagrodzenie za efekty). Według przedstawiciela Milestone Group, wejście MiFID II doprowadzi do upowszechnienia się takiego podejścia do bogatych klientów również w innych krajach europejskich.

Jak chronić swoje finanse przed cyberatakiem?

REKLAMA

Według Travella rosnące znaczenie funduszy „szytych na miarę” będzie się objawiało na różne sposoby, na przykład poprzez powstawanie większej liczby funduszy typu multi-asset, jak również przez pojawienie się platform inwestycyjnych umożliwiających komunikację na linii inwestor – doradca, w ramach których środowisko eksperckie tworzyć będzie dedykowane jednostkom rozwiązania portfelowe.

Co z kosztami inwestowania za pośrednictwem takich produktów? Według Travella, w miarę rozwoju dedykowanych rozwiązań inwestycyjnych, koszty będą coraz niższe, aczkolwiek pozostaną wyższe niż w obecnych masowych rozwiązaniach. W początkowej fazie rozwoju będą jednak znacząco wyższe, niż w popularnych obecnie ETF (exchange traded funds, czyli fundusze notowane na giełdzie) czy funduszach aktywnie zarządzanych. Dlaczego? Firmy inwestycyjne będą musiały nauczyć się je obsługiwać, a do tego będzie potrzebne swego rodzaju informatyczno-finansowe know-how. Travell nie wyklucza, że pojawi się też nowy, niespotykany dotąd, rodzaj opłat związanych z funduszami „szytymi na miarę”. Opłaty te będą w pełni usprawiedliwione i nie będą przeszkadzać klientom.

Kiedy można zaliczyć do kosztów niezamortyzowaną wartość inwestycji

Wraz z momentem, w którym rynek i firmy inwestycyjne znajdą konsensus na poziomie kosztów, dopełni się – według Travella – rewolucja w branży finansowej. Rewolucja na miarę tej, którą wywołają drukarki 3D w branży produkcyjnej.

Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie cudzoziemców - zmiany od 1 czerwca 2025 r. Dodatkowe przesłanki odmowy wydania zezwolenia, rejestr umów o pracę, legalność pobytu obywateli Ukrainy, cyfrowe wnioski i wyższe kary

Nowe przepisy dotyczące zasad zatrudniania cudzoziemców w Polsce zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2025 roku. Regulacje określają warunki, na jakich możliwe będzie legalne powierzenie pracy obcokrajowcom. Sprawdzamy, czy nowe przepisy wprowadzają ułatwienia i w jaki sposób zmieniają procedurę zatrudniania cudzoziemców.

Czy zawód księgowego powinien być certyfikowany? Ministerstwo Finansów analizuje możliwe zmiany

Od 2014 roku w Polsce nie można już uzyskać certyfikatu księgowego wydanego przez Ministra Finansów. W wyniku przeprowadzonej wówczas deregulacji zawód księgowego został formalnie otwarty – obecnie nie wymaga żadnych licencji ani zezwoleń państwowych. Choć miało to na celu ułatwienie dostępu do zawodu, skutki tej zmiany do dziś budzą mieszane opinie w branży. Temat ten nie jest również obojętny dla Ministerstwa Finansów.

Kto i kiedy może ponieść odpowiedzialność karną za niezłożenie wniosku o upadłość spółki handlowej (np. sp. z o.o.)

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki handlowej to obowiązek, który spoczywa na barkach między innymi członków zarządu i likwidatorów. Niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki pomimo powstania warunków uzasadniających upadłość spółki jest przestępstwem, które zostało uregulowane nie w Kodeksie karnym, a w Kodeksie spółek handlowych.

Komunikat ZUS: 2 czerwca 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, że do 2 czerwca 2025 r. należy zweryfikować i odesłać przez PUE/eZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej.

REKLAMA

ZUS odbiera zasiłki za błędy dotyczące składek sprzed 2022 roku – Rzecznik MŚP interweniuje

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpływa coraz więcej dramatycznych spraw dotyczących decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w których organ odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, wskazując, że przedsiębiorcy nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu za okres sprzed 2022 roku.

Podatnik zapłacił zaległy podatek ale nie zatrzymało to egzekucji. Urząd skarbowy wykorzystał pomyłkę w przelewie. Winą obarczył podatnika i automatyzację systemu

Absurdów podatkowych nie brakuje. Dla przykładu można podać historię przedsiębiorcy, który nie uregulował w terminie podatku, za co otrzymał upomnienie z urzędu skarbowego. Dokonując wpłaty, popełnił niezamierzony błąd, który spowodował kolejne konsekwencje. W efekcie na jego koncie jednocześnie wystąpiła niedopłata i nadpłata podatku. Ministerstwo Finansów, komentując ww. sprawę, wskazuje obowiązujące przepisy, zaś eksperci przekonują, że urzędnicy mogli zachować się inaczej. Resort zaznacza, że proces obsługi wpłat podatników jest zautomatyzowany, a w opisywanej sytuacji nie można mówić o błędzie systemowym. Wśród znawców tematu nie brakuje opinii, że zbyt sztywne przepisy i procedury podatkowe mogą właściwie stanowić pułapkę dla przedsiębiorców.

PKWiU 2025 - nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług jeszcze w 2025 roku

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015. Od kiedy?

Bezpłatny webinar: Rozliczanie branży budowlanej i deweloperskiej. Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Branża budowlana i deweloperska to sektory, w których każdy szczegół w rozliczeniach finansowych ma znaczenie, a konsekwencje popełnianych błędów mogą być daleko idące. Zarówno w księgach rachunkowych, jak i w rozliczeniach podatkowych precyzyjna klasyfikacja realizowanych prac jest kluczowa.

REKLAMA

Usługi dietetyczne są zwolnione z VAT. Ale nie te dla osób zdrowych. Dlaczego?

Usługi dietetyczne, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (związanego z celem medycznym), w szeregu przypadków nie mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego (limit obrotów do 200 000 zł rocznie). Oznacza to, że dietetycy świadczący usługi doradztwa w zakresie dietetyki (konsultacji indywidualnych) opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wysokości swoich obrotów i doliczać do ceny swoich usług netto podatek VAT w stawce 23%. Problem w tym, że wiele usług dietetyków ma charakter złożony (szkolenia z zakresu diet, podawanie w internecie pakietów diet dla osób zaliczanych do określonych kategorii wiekowych itp). Dlaczego usługi dietetyków świadczone na rzecz osób zdrowych nie korzystają ze zwolnienia z VAT wyjaśnił WSA w Gliwicach w wyroku z 29 stycznia 2025 r.

Niższe grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe od 2026 roku. Nowelizacja Kks i Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd

W dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach.

REKLAMA