reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Przychody ze sprzedaży uzyskane przez stowarzyszenie

Przychody ze sprzedaży uzyskane przez stowarzyszenie

Przychody uzyskane przez stowarzyszenie ze sprzedaży wyrobów, przekazanych wcześniej przez jej członków, są przychodami stowarzyszenia.

Zdaniem Ministerstwa Finansów, zawartym w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 15479/13), członkowie stowarzyszeń, którzy przekazali na rzecz stowarzyszenia wykonane przez siebie wypieki i inne wyroby, które następnie zostały przez stowarzyszenie sprzedane podczas festynu lub innej imprezy plenerowej, nie uzyskują przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż przychód ten jest przychodem stowarzyszenia, a nie członków.

Jeżeli jednak członkowie stowarzyszeń podczas festynów dokonują sprzedaży wyprodukowanych przez siebie wyrobów we własnym imieniu i na własny rachunek, uzyskują przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), od którego będą mogli odliczyć udokumentowane koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z tego tytułu.


Dochody ze sprzedaży przeznaczone na cele statutowe zwolnione z CIT


Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.), wolne od podatku są dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, izb gospodarczych, organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, spółdzielczych związków rewizyjnych, organizacji pracodawców i partii politycznych działających na podstawie odrębnych ustaw, w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. Nr 32, poz. 217, z późn. zm.) taką organizacją jest również koło gospodyń wiejskich.

Ponadto wolne od podatku CIT są dochody m.in. stowarzyszeń, których celem statutowym jest m.in. działalność kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, w części przeznaczonej na te cele.

Przekazanie składników majątkowych pracownikom - skutki w CIT

Od 2014 r. 1 proc. z podatku CIT na naukę?

Zwolnienia, o których mowa wyżej, zgodnie z art. 17 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie dotyczą dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu i handlu wyrobami przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo wyrobów z ich udziałem.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama