reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Czy faktura z nazwą skróconą jest podstawą odliczenia VAT

Czy faktura z nazwą skróconą jest podstawą odliczenia VAT

Po zmianach w VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2013 r. podatnicy mają wątpliwości, czy faktura może zawierać nazwy skrócone podatników i czy faktura zawierająca nazwę skróconą nabywcy daje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki komandytowo-akcyjnej, powstałej w wyniku przekształcenia spółki z o.o. Pełne brzmienie firmy to: „X” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowo-Akcyjna. Dokonując aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, spółka podała nazwę skróconą „X” Sp. z o.o. S.K.A. Spółka otrzymuje faktury, na których jest wskazana jako nabywca przy wykorzystaniu skróconej nazwy podanej w zgłoszeniu VAT-R. Zakupy dokumentowane tymi fakturami są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach, na których oznaczona będzie za pomocą nazwy skróconej?


RADA

 

Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zawierających jej nazwę skróconą, jeżeli nazwa ta została podana w zgłoszeniu VAT-R.

 

UZASADNIENIE

 

W zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czynnemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Faktury VAT są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną funkcję dowodową w prawidłowym wymiarze podatku od towarów i usług, dlatego niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.

Kiedy warto wystawić fakturę zbiorczą?

Regulamin wystawiania faktur - czy jest konieczny

Szczegółowe zasady wystawiania faktur oraz dane, które faktury powinny zawierać, określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur oraz sposobu ich przechowywania. Stosownie do treści § 5 ust. 1 faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN + program498.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama