REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpłaty na adopcję na odległość w ramach limitu dla darowizn

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mój urząd skarbowy podważył odliczenie z tytułu darowizny przekazanej na rzecz Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie, której celem była tzw. „adopcja na odległość”. Czy słusznie?

Nie, wpłata na rzecz organizacji wspierającej „adopcję na odległość” podlega odliczeniu w ramach 6% limitu przewidzianego dla darowizn. W uzasadnieniu powołam pismo urzędu skarbowego korzystne dla podatnika w identycznej dla Pana sprawie. Radzę się na nie powołać w sporze z urzędem.

„Adopcja na odległość” (lub „adopcja serca”) jest formą pomocy ubogim dzieciom mieszkającym najczęściej w krajach Trzeciego Świata. Zazwyczaj są to sieroty, wychowywane przez dalszą rodzinę lub obcych ludzi, którzy bez pomocy finansowej z Europy lub Ameryki nie byliby w stanie zapewnić im wykształcenia. Poprzez „adopcję na odległość” pomocy takiej udzielają zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Darczyńcy deklarują pomoc, podpisują umowę o przyjęciu pod opiekę dziecka lub dzieci. Opieka ma formę comiesięcznych opłat na kształcenie, jedzenie, odzież, lekarstwa i inne potrzeby dzieci. „Adopcja serca” obejmuje też dzieci pokrzywdzone przez los, które w inny sposób nie mogłyby otrzymać takiego wykształcenia: dzieci osób dotkniętych np. trądem, ofiary tsunami. Darczyńcy najczęściej nie mają bezpośredniego kontaktu z dziećmi, choć najczęściej istnieje możliwość nawiązania kontaktu korespondencyjnego. Odbywa się to wówczas za pośrednictwem organizacji, które organizują akcję „Adopcji serca”. W Polsce tą formą adopcji zajmują się zakony (księża pallotyni, salezjanie, siostry karmelitanki), Caritas, ruchy katolickie, stowarzyszenia.

Ten opis „adopcji na odległość” lub „adopcji serca” opracowałem za encyklopedią „Wikipedia”. Wynika to z tego, że w ostatnim czasie organy podatkowe dla definiowania tego typu adopcji wykorzystują właśnie ........ „Wikipedię”. Przykładem może być postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 24 kwietnia 2007 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach (sygnatura US.XIII-415/10-1/25/07).

W programach tego typu polscy obywatele mogą pomagać dzieciom znanym sobie jedynie z imienia i nazwiska. Darczyńca poznaje zdjęcia dzieci, którym pomaga. Darczyńca i osoba wspierana zazwyczaj nigdy nie spotkają się ze sobą. Jak wspomniano, przystępując do programu adopcji, należy zadeklarować wpłaty najczęściej kilkudziesięciu złotych miesięcznie przez okres roku lub dwóch. W ten sposób pieniądze systematycznie trafiają na konto organizatora programu adopcji.

Przypomnijmy, że odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele. Odliczeniu podlega równowartość dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Nie odbiera prawa do odliczenia darowizn tego typu od podstawy opodatkowania fakt, że pieniądze służą poprawie sytuacji osób mieszkających poza granicami Polski. Istotne jest, aby zostały przekazane organizacji, na rzecz której darowizna daje prawo do takiego odliczenia.

Salezjański Ośrodek Misyjny (SOM), o którym wspomniał Pan w pytaniu, spełnia te warunki. W przypadku sporu z urzędem skarbowym, który zajmie odrębne stanowisko wobec takiej interpretacji przepisów, warto skorzystać z przywołanego już postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach. Naczelnik oceniał skutki dokonanej przez podatników wpłaty na rzecz Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie tytułem „adopcji na odległość”: Mając na uwadze wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, że wpłata dokonana na rzecz misji prowadzonej przez Salezjański Ośrodek Misyjny jako „Adopcja na odległość” jest darowizną uprawniającą podatnika do odliczenia od podstawy opodatkowania przekazanej kwoty w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% dochodu.

Tomasz Król

Podstawa prawna:

l ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA