REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpłaty na adopcję na odległość w ramach limitu dla darowizn

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
inforCMS

REKLAMA

Mój urząd skarbowy podważył odliczenie z tytułu darowizny przekazanej na rzecz Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie, której celem była tzw. „adopcja na odległość”. Czy słusznie?

Nie, wpłata na rzecz organizacji wspierającej „adopcję na odległość” podlega odliczeniu w ramach 6% limitu przewidzianego dla darowizn. W uzasadnieniu powołam pismo urzędu skarbowego korzystne dla podatnika w identycznej dla Pana sprawie. Radzę się na nie powołać w sporze z urzędem.

„Adopcja na odległość” (lub „adopcja serca”) jest formą pomocy ubogim dzieciom mieszkającym najczęściej w krajach Trzeciego Świata. Zazwyczaj są to sieroty, wychowywane przez dalszą rodzinę lub obcych ludzi, którzy bez pomocy finansowej z Europy lub Ameryki nie byliby w stanie zapewnić im wykształcenia. Poprzez „adopcję na odległość” pomocy takiej udzielają zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Darczyńcy deklarują pomoc, podpisują umowę o przyjęciu pod opiekę dziecka lub dzieci. Opieka ma formę comiesięcznych opłat na kształcenie, jedzenie, odzież, lekarstwa i inne potrzeby dzieci. „Adopcja serca” obejmuje też dzieci pokrzywdzone przez los, które w inny sposób nie mogłyby otrzymać takiego wykształcenia: dzieci osób dotkniętych np. trądem, ofiary tsunami. Darczyńcy najczęściej nie mają bezpośredniego kontaktu z dziećmi, choć najczęściej istnieje możliwość nawiązania kontaktu korespondencyjnego. Odbywa się to wówczas za pośrednictwem organizacji, które organizują akcję „Adopcji serca”. W Polsce tą formą adopcji zajmują się zakony (księża pallotyni, salezjanie, siostry karmelitanki), Caritas, ruchy katolickie, stowarzyszenia.

Ten opis „adopcji na odległość” lub „adopcji serca” opracowałem za encyklopedią „Wikipedia”. Wynika to z tego, że w ostatnim czasie organy podatkowe dla definiowania tego typu adopcji wykorzystują właśnie ........ „Wikipedię”. Przykładem może być postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 24 kwietnia 2007 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach (sygnatura US.XIII-415/10-1/25/07).

W programach tego typu polscy obywatele mogą pomagać dzieciom znanym sobie jedynie z imienia i nazwiska. Darczyńca poznaje zdjęcia dzieci, którym pomaga. Darczyńca i osoba wspierana zazwyczaj nigdy nie spotkają się ze sobą. Jak wspomniano, przystępując do programu adopcji, należy zadeklarować wpłaty najczęściej kilkudziesięciu złotych miesięcznie przez okres roku lub dwóch. W ten sposób pieniądze systematycznie trafiają na konto organizatora programu adopcji.

Przypomnijmy, że odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele. Odliczeniu podlega równowartość dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Nie odbiera prawa do odliczenia darowizn tego typu od podstawy opodatkowania fakt, że pieniądze służą poprawie sytuacji osób mieszkających poza granicami Polski. Istotne jest, aby zostały przekazane organizacji, na rzecz której darowizna daje prawo do takiego odliczenia.

Salezjański Ośrodek Misyjny (SOM), o którym wspomniał Pan w pytaniu, spełnia te warunki. W przypadku sporu z urzędem skarbowym, który zajmie odrębne stanowisko wobec takiej interpretacji przepisów, warto skorzystać z przywołanego już postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach. Naczelnik oceniał skutki dokonanej przez podatników wpłaty na rzecz Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie tytułem „adopcji na odległość”: Mając na uwadze wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, że wpłata dokonana na rzecz misji prowadzonej przez Salezjański Ośrodek Misyjny jako „Adopcja na odległość” jest darowizną uprawniającą podatnika do odliczenia od podstawy opodatkowania przekazanej kwoty w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% dochodu.

Tomasz Król

Podstawa prawna:

l ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA