reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Czy wszystkie darowizny trzeba wykazać w CIT-D

Czy wszystkie darowizny trzeba wykazać w CIT-D

Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i nigdy nie skorzystało z żadnych zwolnień z CIT. Nie odliczało też darowizn w rozumieniu ustawy o CIT i ich nie otrzymało. Otrzymało jednak inne darowizny. Czy powinno je wykazać w załączniku CIT-D do zeznania?

NIE. W załączniku do zeznania rocznego CIT-8 trzeba wykazać jedynie darowizny wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7). Stanowisko takie zajął dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 3 czerwca 2016 r. (nr IBPB-1-2/4510-409/16/KP). Wyjaśnił w niej, że zgodnie z art. 18 ust. 1g ustawy o CIT podatnicy korzystający z odliczenia darowizn wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 7 oraz wynikających z innych ustaw muszą wykazać w zeznaniu rocznym CIT-8 kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności: jego nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej lub numer uzyskany w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub innym państwie EOG, w którym obdarowany ma siedzibę, służący dla celów podatkowych identyfikacji.

Obowiązki informacyjno-sprawozdawcze, czyli m.in. złożenie załącznika do zeznania podatkowego CIT-8, dotyczą jedynie podatników, którzy otrzymali darowizny, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 ustawy o CIT oraz art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, lub inne darowizny podlegające odliczeniu na podstawie innych ustaw.

W załączniku CIT-D muszą wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego. Jeśli jednak stowarzyszenie nie otrzymało takich darowizn, to nie musi składać CIT-D. Nie ciążą na nim również inne obowiązki informacyjno-sprawozdawcze.

Podstawa prawna

Art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.).

Art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.). ⒸⓅ

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zdjęcia

Czy wszystkie darowizny trzeba wykazać w CIT-D/shutterstock.com
Czy wszystkie darowizny trzeba wykazać w CIT-D/shutterstock.com

PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama