Usługi świadczenia dostępu do Internetu a VAT
REKLAMA
REKLAMA
Zapewnienie dostępu do Internetu członkom stowarzyszenia, którzy w zamian za to płacą składki członkowskie, stanowi świadczenie usług telekomunikacyjnych (lub elektronicznych) i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości podstawowej, tj. 22%.
REKLAMA
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy działalność ta podlega podatkowi VAT, należy najpierw odpowiedzieć na pytanie, czy czynności stowarzyszenia polegające na zapewnieniu swoim członkom dostępu do Internetu na warunkach określonych w statucie (działalność wyłącznie statutowa) należy zakwalifikować do usług internetowych, a obrót z tytułu składek członkowskich opodatkować - czy potraktować jako usługi zwolnione od podatku jako usługi statutowe organizacji członkowskich.
REKLAMA
Aby świadczenie usług można było uznać za odpłatne, musi istnieć jakieś wynagrodzenie za to świadczenie. W konsekwencji konieczne jest ustalenie, czy i w jakiej części wpłacane przez członków stowarzyszenia składki członkowskie stanowią wynagrodzenie za świadczone na ich rzecz usługi.
Przepisy ustawy o VAT są tu właściwie jednoznaczne. Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). Jako odpłatne świadczenie usług traktuje się także wszelkie nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).
Zatem działając w ten sposób, stowarzyszenie świadczy swoim członkom usługę telekomunikacyjną (lub elektroniczną) opodatkowaną 22 proc. VAT. Składki członkowskie to w rzeczywistości opłaty za dostęp do Internetu.
Powyższe uwagi znajdują potwierdzenie w wyroku WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 3938/06), w którym skład orzekający stwierdził, że zapewnienie dostępu do Internetu członkom stowarzyszenia, z którymi zawierane są umowy, stanowi dostawę towaru i podlega opodatkowaniu VAT. W wyroku tym możemy również przeczytać, że opodatkowanie VAT dostępu do Internetu obowiązuje od 1 marca 2005 r. i ma zastosowanie do podatników (w tym do stowarzyszeń), którzy zapewniają dostęp do sieci. Skarżącym było stowarzyszenie, które w statucie określiło, że celem działania jest zapewnienie dostępu do Internetu jak najszerszej grupie odbiorców. Stowarzyszenie otrzymuje dostęp na podstawie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Następnie dostęp do sieci przekazuje odpłatnie członkom stowarzyszenia, którzy płacą składki członkowskie. Organy podatkowe uznały, że od 1 marca 2005 r. stowarzyszenie, działając w ten sposób, świadczy usługę opodatkowaną 22 proc. VAT, ponieważ pobierane składki to w rzeczywistości opłaty za dostęp do Internetu.
Podstawa prawna:
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat