REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmiany w prawie autorskim wzmocniły ochronę praw twórców

Sławomir Biliński

REKLAMA

Najnowsza nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wzmocniła ochronę autorskich praw majątkowych.

Ustawa nowelizująca weszła w życie 20 czerwca 2007 r. Warto zapoznać się z tymi zmianami. Zwiększenie ochrony autorskich praw majątkowych oznacza większe korzyści dla uprawnionych, których prawa naruszono, a tym samym większą opłacalność roszczeń. Dla naruszających prawa autorskie wiąże się to natomiast z większym ryzykiem, bo skutki naruszenia stały się znacznie dotkliwsze.

Dotychczas podmiotowi praw autorskich (twórcy) przysługiwały, w przypadku ich naruszenia, roszczenia:

l o wydanie uzyskanych korzyści albo o zapłatę podwójnej lub potrójnej wartości wynagrodzenia autorskiego,

l odszkodowawcze w przypadku zawinionego naruszenia.

Po nowelizacji uprawnionemu, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, przysługuje dodatkowo roszczenie o zaniechanie i usunięcie skutków naruszenia. Twórca będzie miał też możliwość równoczesnego wystąpienia z roszczeniem o naprawienie szkody (określane na bliżej nieokreślonych zasadach ogólnych lub jako wielokrotność wynagrodzenia) i roszczeniem o wydanie korzyści (art. 79 ust. 1 ustawy o prawie autorskim). Nowością jest możliwość wystąpienia z roszczeniem o jednokrotne albo wielokrotne ogłoszenie w prasie oświadczenia odpowiedniej treści dotyczącego naruszenia. Twórca może domagać się też podania do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia sądu wydanego w rozpatrywanej sprawie (art. 79 ust. 2 ustawy o prawie autorskim).

Dla przedsiębiorców i twórców istotne znaczenie ma wprowadzenie możliwości żądania usunięcia skutków naruszenia autorskich praw majątkowych twórcy (art. 79 ust. 1 pkt 2 ustawy o prawie autorskim). Dotychczas nie było możliwości wniesienia takiego żądania. Po nowelizacji autor będzie mógł wystąpić na przykład z żądaniem zniszczenia lub wydania mu bezprawnie powstałych egzemplarzy utworu (art. 79 ust. 4 ustawy o prawie autorskim). Dotychczas sądy mogły w takich przypadkach orzekać o przepadku takich utworów.

Nowe przepisy łagodniej traktują sytuację, w której naruszenie autorskich praw majątkowych jest niezawinione (art. 79 ust. 3 ustawy o prawie autorskim). W takim przypadku nowelizacja przewiduje możliwość przyznania uprawnionemu stosownej sumy pieniężnej w miejsce nakazania naruszycielowi zaniechania naruszeń i usunięcia ich skutków. Wszystko to pod warunkiem, że naruszenie nie było zawinione, a zaniechanie naruszeń i usunięcie skutków byłoby niewspółmiernie dotkliwe.

WAŻNE!

W miejsce niewspółmiernie dotkliwego nakazania naruszycielowi zaniechania naruszeń i usunięcia ich skutków możliwe jest przyznanie poszkodowanemu stosownej sumy pieniężnej, pod warunkiem że naruszenie prawa autorskiego nie było zawinione.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nowelizacja rozszerza krąg osób, których sąd może zobowiązać do udzielenia informacji istotnych dla ustalenia naruszenia praw autorskich, oraz likwiduje odrębny reżim zabezpieczenia roszczeń (powództwa) w sprawach o naruszenie autorskich praw majątkowych. Stosuje się do nich obecnie przepisy Kodeksu prawa cywilnego (art. 733, art. 742 i art. 744-746).

Przedsiębiorcy będący wydawcami fonogramów i wideogramów powinni także zwrócić uwagę na faktyczne wydłużenie przez ustawodawcę czasu ich ochrony. Po zmianie przepisów czas ochrony fonogramu i wideogramu kończy się z upływem 50 lat następujących po roku, w którym opublikowano lub rozpowszechniono dany materiał (art. 95 ustawy o ochronie praw autorskich). Dotychczas czas ochrony kończył się z upływem pięćdziesięciu lat następujących po roku, w którym fonogram lub wideogram został sporządzony.

Podstawa prawna

l ustawa z 9 maja 2007 r. o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 99, poz. 662


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy, prawnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA