reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Inne > Kiedy można zawiesić działalność

Kiedy można zawiesić działalność

Od 20 września br. przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają żadnych pracowników, będą mogli przerwać prowadzenie firmy nawet na dwa lata i w tym czasie nie płacić składek ubezpieczeniowych ani podatków, jak również nie składać deklaracji VAT.Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej mają nie tylko podatnicy prowadzący działalność w formie jednoosobowej, ale także spółki cywilne. Z tym że w przypadku spółek cywilnych wniosek muszą złożyć wszyscy wspólnicy - art. 14a ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Podstawowy warunek skorzystania z prawa do zawieszenia działalności gospodarczej stanowi fakt, że przedsiębiorca nie może zatrudniać żadnych pracowników.

WAŻNE!

W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.

Działalność można zawiesić na okres od 1 do 24 miesięcy - art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który zawiesi działalność, nie będzie musiał w tym okresie wpłacać zaliczek na podatek ani składać deklaracji VAT. Jednak w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podatnicy VAT muszą składać deklaracje mimo zawieszenia działalności, gdy (art. 99 ust. 7b ustawy):

• są zarejestrowani jako podatnicy VAT UE,

• dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia,

• dokonują importu usług lub nabywają towaru i są zobowiązani z tego tytułu rozliczyć VAT.

Jakie możliwości ma przedsiębiorca w okresie zawieszenia

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca będzie jednak mógł nadal:

• wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodów,

• przyjmować należności lub regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia działalności gospodarczej,

• zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,

• uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem działalności gospodarczej,

• wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa,

• osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,

• zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Wniosek zgłoszony przez przedsiębiorcę podlega wpisowi do ewidencji

Wniosek o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, jak też wniosek o wznowienie jej wykonywania, podlegają wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej. Wnioski te są zwolnione z opłat. Do zgłoszenia o zawieszeniu działalności przedsiębiorca będzie musiał dołączyć oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

WAŻNE!

Składając wniosek o zawieszenie działalności, należy dołączyć oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników

Zawieszenie prowadzenia działalności przedsiębiorca będzie musiał zgłosić w organie ewidencyjnym (gminie), a także w urzędzie skarbowym oraz w ZUS. Takie zasady będą obowiązywały przy wnioskach składanych do 31 marca 2009 r. Po tej dacie zgłoszenia dokona właściwy organ ewidencyjny. Organ ten będzie musiał przekazać informacje o zawieszeniu bądź o wznowieniu przez przedsiębiorcę działalności właściwemu urzędowi statystycznemu, naczelnikowi urzędu skarbowego oraz oddziałowi ZUS.

Zawieszenia działalności przedsiębiorca może dokonać maksymalnie na 2 lata. Następnie przed upływem 2 lat będzie musiał zgłosić wznowienie działalności. Fakt wznowienia działalności będzie musiał zgłosić organowi ewidencyjnemu. Jeśli tego nie uczyni przed upływem 24 miesięcy od dnia zgłoszenia informacji o jej zawieszeniu, będzie to podstawą dla organu ewidencyjnego do wykreślenia tego przedsiębiorcy z ewidencji działalności gospodarczej.

WAŻNE!

Zgłoszenia zawieszenia działalności gospodarczej należy dokonać w gminnej ewidencji działalności gospodarczej i w ZUS oraz w urzędzie skarbowym.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama