REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja podatkowa dzięki spółkom na Guernsey

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Rosik
Robert Nogacki
radca prawny
Aleksandra Danielewicz

REKLAMA

Na wyspie Guernsey obowiązuje nowa ustawa o spółkach LPP (limited liability partnership), która daje unikalne możliwości optymalizacji podatkowej. Jakie korzyści podatkowe może odnieść polska firma stając się wspólnikiem spółki na Guernsey?

Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017

REKLAMA

Autopromocja

 

Od 13 maja 2014 r. na Guernsey można zakładać spółkę osobową LLP z oddzielną osobowością prawną i pełną zdolnością prawną, która może posiadać aktywa, a jej wielkim atutem jest elastyczność.


Korzyści podatkowe dla wspólników spółki


Jakie konkretnie korzyści może odnieść polska firma stając się wspólnikiem LPP zarejestrowanej na Guernsey? Punktem wyjścia do oceny unikatowych korzyści podatkowych tego rozwiązania dla inwestorów z Polski jest brak podatku dochodowego na poziomie spółki. Opodatkowani mogą być natomiast wspólnicy w krajach swojej rezydencji podatkowej, czyli z jednej strony nie ma podatku dochodowego, jak w klasycznym raju podatkowym, a z drugiej strony w 2013 r. Guernsey zniknęło z listy krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, co stanowi efekt ratyfikowania i wejścia w życie umowy między naszym krajem a Baliwatem Guernsey o wymianie informacji w sprawach podatkowych.

Przybliżmy tą kwestię: Guernsey znajdowała się na liście krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową z 16 maja 2005 r. sporządzonej przez ministra finansów. Wyspy nie ma w zaktualizowanym rozporządzeniu z zeszłego roku, bo jej władze przystały na pewne ustępstwa, podpisując w 2013 r. z Polską dwie umowy: jedną w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym, a drugą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Metody optymalizacji podatku w firmie

Na Guernsey nie ma podatku od zysków kapitałowych, podatku od spadku czy podatku VAT, a podatek dochodowy zarówno od osób fizycznych jak i prawnych jest dużo niższy niż w Wielkiej Brytanii. Obowiązuje specjalny reżim podatkowy przewidujący trzy stawki CIT: 0% dla spółek prowadzących działalność gospodarczą na terenie wysp; 10% dla firm osiągających dochody z określonego rodzaju działalności finansowej (specyficzne operacje bankowe, usługi powiernicze, usługi ubezpieczeniowe); 20% dla firm mających dochody z działalności podlegającej nadzorowi Urzędu Regulacyjnego oraz dochody z wynajmu i budowy nieruchomości położonych na Guernsey.

Istnieje jeszcze jedna istotna zaleta nowego rozwiązania w zakresie LLP. Umowa spółki nie jest publicznie dostępna, a co za tym idzie nie musimy ujawniać osobom postronnym zasad rządzących relacjami między wspólnikami.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

 

 

W 2013 r. na Guernsey zarejestrowano 103 fundusze inwestycyjne. Aktywa w zarządzaniu wszystkich tego rodzaju podmiotów działających na wyspie wynoszą 266 mld funtów. Pierwszą spółką osobową LLP na gruncie nowej regulacji została BlueCrest Holdings LLP, firma zarządzająca aktywami o wartości 32 mld USD (dane za serwisem Bloomberg).

Zapisz się na nasz newsletter


Cechy spółki LLP zarejestrowanej na Guernsey:

- musi posiadać co najmniej dwóch wspólników; mogą nimi być zarówno osoby fizyczne jak i prawne;

- ograniczona odpowiedzialność partnera za szkody wyrządzone przez pozostałych partnerów i osoby, które podlegały ich kierownictwu. Ograniczenie odpowiedzialności dotyczy tylko zobowiązań powstałych w związku z wykonywaniem działalności przez pozostałych partnerów (główna różnica w stosunku do spółek LP); odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości kapitału wniesionego przez partnera, zgodnie z umową spółki;

- musi być  przejrzysta dla celów podatkowych Guernsey;

- musi posiadać pisemną umowę określającą prawa i obowiązki między wspólnikami oraz między wspólnikami a samą LLP, która jest  wiążąca dla wszystkich wspólników i samego LLP;

- każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie, działa jako jej agent;

- wspólnicy mają niemal całkowitą swobodę w uzgodnieniu praw własności i zarządzaniu spółką LLP;

- każda LLP musi ustanowić pełnomocnika rezydującego na Guernsey (Resident Agent), którym jest albo osoba fizyczna albo prawna zapewniająca  obsługę korporacyjną;

- nazwy i adresy partnerów LLP muszą być zgłoszone do rejestru spółek, ale nie ma wymogu, aby upubliczniać inne informacje.

 

Ciekawostki o Baliwacie Guernsey:

Ma on status Dependencji Korony brytyjskiej, co oznacza, że obroną oraz sprawami zagranicznymi zajmuje się Wielka Brytania, zaś sprawami wewnętrznymi lokalne władze. Wyspy zamieszkują Brytyjczycy, Portugalczycy i Łotysze. Oficjalnymi językami są angielski i francuski, ale mówi się tam także w Dgèrnésiais (Guernsey French, spokrewniony z normandzkim) oraz dialekcie Sercquiais (który przywędrował z pobliskiej wyspy Jersey z pierwszymi osadnikami). Średnia długość życia mieszkańców to aż 80 lat. To tu Victor Hugo napisał „Nędzników”, a w jego domu Hauteville House w Saint Peter Port jest obecnie muzeum administrowane przez radę miejską Paryża. Zarówno premier Wielkiej Brytanii David Cameron, jak i władze wyspy, protestują przed określaniem Guernsey mianem „raju podatkowego”.

 


Mec. Robert Nogacki

Aleksandra Danielewicz

Piotr Rosik


Zapraszamy do dyskusji na forum

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

 

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA