REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja podatkowa dzięki spółkom na Guernsey

Piotr Rosik
Robert Nogacki
radca prawny
Aleksandra Danielewicz

REKLAMA

Na wyspie Guernsey obowiązuje nowa ustawa o spółkach LPP (limited liability partnership), która daje unikalne możliwości optymalizacji podatkowej. Jakie korzyści podatkowe może odnieść polska firma stając się wspólnikiem spółki na Guernsey?

Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017

REKLAMA

Autopromocja

 

Od 13 maja 2014 r. na Guernsey można zakładać spółkę osobową LLP z oddzielną osobowością prawną i pełną zdolnością prawną, która może posiadać aktywa, a jej wielkim atutem jest elastyczność.


Korzyści podatkowe dla wspólników spółki


Jakie konkretnie korzyści może odnieść polska firma stając się wspólnikiem LPP zarejestrowanej na Guernsey? Punktem wyjścia do oceny unikatowych korzyści podatkowych tego rozwiązania dla inwestorów z Polski jest brak podatku dochodowego na poziomie spółki. Opodatkowani mogą być natomiast wspólnicy w krajach swojej rezydencji podatkowej, czyli z jednej strony nie ma podatku dochodowego, jak w klasycznym raju podatkowym, a z drugiej strony w 2013 r. Guernsey zniknęło z listy krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, co stanowi efekt ratyfikowania i wejścia w życie umowy między naszym krajem a Baliwatem Guernsey o wymianie informacji w sprawach podatkowych.

Przybliżmy tą kwestię: Guernsey znajdowała się na liście krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową z 16 maja 2005 r. sporządzonej przez ministra finansów. Wyspy nie ma w zaktualizowanym rozporządzeniu z zeszłego roku, bo jej władze przystały na pewne ustępstwa, podpisując w 2013 r. z Polską dwie umowy: jedną w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym, a drugą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Metody optymalizacji podatku w firmie

Na Guernsey nie ma podatku od zysków kapitałowych, podatku od spadku czy podatku VAT, a podatek dochodowy zarówno od osób fizycznych jak i prawnych jest dużo niższy niż w Wielkiej Brytanii. Obowiązuje specjalny reżim podatkowy przewidujący trzy stawki CIT: 0% dla spółek prowadzących działalność gospodarczą na terenie wysp; 10% dla firm osiągających dochody z określonego rodzaju działalności finansowej (specyficzne operacje bankowe, usługi powiernicze, usługi ubezpieczeniowe); 20% dla firm mających dochody z działalności podlegającej nadzorowi Urzędu Regulacyjnego oraz dochody z wynajmu i budowy nieruchomości położonych na Guernsey.

Istnieje jeszcze jedna istotna zaleta nowego rozwiązania w zakresie LLP. Umowa spółki nie jest publicznie dostępna, a co za tym idzie nie musimy ujawniać osobom postronnym zasad rządzących relacjami między wspólnikami.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

 

 

W 2013 r. na Guernsey zarejestrowano 103 fundusze inwestycyjne. Aktywa w zarządzaniu wszystkich tego rodzaju podmiotów działających na wyspie wynoszą 266 mld funtów. Pierwszą spółką osobową LLP na gruncie nowej regulacji została BlueCrest Holdings LLP, firma zarządzająca aktywami o wartości 32 mld USD (dane za serwisem Bloomberg).

Zapisz się na nasz newsletter


Cechy spółki LLP zarejestrowanej na Guernsey:

- musi posiadać co najmniej dwóch wspólników; mogą nimi być zarówno osoby fizyczne jak i prawne;

- ograniczona odpowiedzialność partnera za szkody wyrządzone przez pozostałych partnerów i osoby, które podlegały ich kierownictwu. Ograniczenie odpowiedzialności dotyczy tylko zobowiązań powstałych w związku z wykonywaniem działalności przez pozostałych partnerów (główna różnica w stosunku do spółek LP); odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości kapitału wniesionego przez partnera, zgodnie z umową spółki;

- musi być  przejrzysta dla celów podatkowych Guernsey;

- musi posiadać pisemną umowę określającą prawa i obowiązki między wspólnikami oraz między wspólnikami a samą LLP, która jest  wiążąca dla wszystkich wspólników i samego LLP;

- każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie, działa jako jej agent;

- wspólnicy mają niemal całkowitą swobodę w uzgodnieniu praw własności i zarządzaniu spółką LLP;

- każda LLP musi ustanowić pełnomocnika rezydującego na Guernsey (Resident Agent), którym jest albo osoba fizyczna albo prawna zapewniająca  obsługę korporacyjną;

- nazwy i adresy partnerów LLP muszą być zgłoszone do rejestru spółek, ale nie ma wymogu, aby upubliczniać inne informacje.

 

Ciekawostki o Baliwacie Guernsey:

Ma on status Dependencji Korony brytyjskiej, co oznacza, że obroną oraz sprawami zagranicznymi zajmuje się Wielka Brytania, zaś sprawami wewnętrznymi lokalne władze. Wyspy zamieszkują Brytyjczycy, Portugalczycy i Łotysze. Oficjalnymi językami są angielski i francuski, ale mówi się tam także w Dgèrnésiais (Guernsey French, spokrewniony z normandzkim) oraz dialekcie Sercquiais (który przywędrował z pobliskiej wyspy Jersey z pierwszymi osadnikami). Średnia długość życia mieszkańców to aż 80 lat. To tu Victor Hugo napisał „Nędzników”, a w jego domu Hauteville House w Saint Peter Port jest obecnie muzeum administrowane przez radę miejską Paryża. Zarówno premier Wielkiej Brytanii David Cameron, jak i władze wyspy, protestują przed określaniem Guernsey mianem „raju podatkowego”.

 


Mec. Robert Nogacki

Aleksandra Danielewicz

Piotr Rosik


Zapraszamy do dyskusji na forum

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najczęstsze błędy podczas realizacji projektów unijnych: formalne, merytoryczne, finansowe, proceduralne

Realizacja projektów dofinansowanych z funduszy europejskich to dla wielu przedsiębiorców i instytucji ogromna szansa na rozwój i wzrost konkurencyjności. Jednak pozytywna decyzja o dofinansowaniu to dopiero pierwszy krok na drodze do osiągnięcia sukcesu, a kolejne fazy projektu niosą ze sobą szereg wyzwań mogących zaważyć na powodzeniu całego przedsięwzięcia. Warto więc wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają firmy podczas realizacji projektów unijnych oraz jak ich unikać.

Do 400 tys. zł dotacji dla rzemieślników ze Śląska. Wnioski na początku 2025 r. Jakie kryteria trzeba spełniać?

Na początku 2025 roku Śląskie Centrum Przedsiębiorczości planuje ogłosić nabór na dotację dla rzemieślników zainteresowanych rozwojem prowadzonej działalności. 

Klient chce fakturę a nie zwrócił paragonu. Czy mimo to można mu wystawić?

Czy do wystawianych faktur sprzedający za pomocą kasy fiskalnej musi dołączać kopie paragonów z kasy fiskalnej? Co w sytuacji, gdy do faktur nie są dołączane kopie paragonów z kasy fiskalnej? Prowadzę kiosk handlowy i wystawiam miesięcznie kilka zbiorczych faktur z danego miesiąca, do których nie dołączam kopii paragonów, gdyż klienci ich nie zwracają. Czy to prawidłowa praktyka?

Podatek od sprzedaży w USA: czym różni się od VAT. Ponad 12 000 jurysdykcji podatkowych w jednym państwie

Stany Zjednoczone, jedna z największych i najpotężniejszych gospodarek świata, wyróżnia się pod względem podatkowym - nie posiada systemu podatku od wartości dodanej (VAT), który obowiązuje w Polsce i ponad 170 krajach na całym świecie. Wynikające z tego różnice widoczne są w portfelach konsumentów, ale są też prawdziwym wyzwaniem dla firm – zarówno tych amerykańskich, jak i polskich. Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym, odsłania szczegóły obu systemów i wyjaśnia, jak w nich funkcjonować.

REKLAMA

Od 31 grudnia 2024 r. przewoźnicy do 56 dni wstecz pod lupą inspekcji transportowych w UE. Jak przygotować się do nowych przepisów?

Już od 31 grudnia 2024 roku inspekcje transportowe w całej Unii Europejskiej zyskają nowe możliwości nadzoru, które znacząco wpłyną na funkcjonowanie branży zarówno w transporcie międzynarodowym, jak i krajowym. Dwukrotne wydłużenie okresu kontroli wymusi istotną zmianę procedur w firmach transportowych i przewozach osób. Należy się też liczyć ze zwiększoną liczbą wykrytych naruszeń na drodze. Jakie są konsekwencje tych zmian? I w jaki sposób przewoźnicy oraz osoby odpowiedzialne za transport publiczny mogą się na to przygotować? 

Ulga IP Box w 2025 r. Ministerstwo Finansów potwierdza, że idą zmiany w przepisach podatkowych

Ulga IP Box pozwala zmniejszyć efektywne opodatkowanie dochodów z działalności innowacyjnej nawet do 5%. Już w 2025 r. może dojść do zmiany przepisów dotyczących tej ulgi. Ministerstwo Finansów potwierdza, że trwają wewnątrzresortowe konsultacje w tej sprawie.

Czy trzeba opłacić składkę zdrowotną w styczniu 2025 r., mimo braku przychodu za grudzień? Rozpoczęcie działalności na skali podatkowej lub podatku liniowym

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to istotny moment, który wiąże się z szeregiem formalności oraz obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych. Obecnie wybierając formę opodatkowania przedsiębiorcy nie tylko zwracają uwagę na zobowiązania podatkowe, ale także na zobowiązania względem ZUS. Mowa o składce zdrowotnej, która w zależności od wybranej formy opodatkowania ma różny sposób wyliczenia. Na skali podatkowej i podatku liniowym składkę zdrowotną ustala się na podstawie dochodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc wyliczenia składki. Pojawiają się zatem wątpliwości, czy rozpoczynając działalność w styczniu danego roku na skali lub liniówcę występuje obowiązek zapłaty składki zdrowotnej? Poniżej odpowiedź.

Ulga dla młodych w 2025 r.: Limit zwolnienia a kwota wolna od podatku

Ulga dla młodych, która zwalnia z podatku przychody do 85 528 zł rocznie, będzie nadal dostępna. Jakie warunki należy spełniać, aby korzystać z tej ulgi w 2025 roku? Jak wpływa ona na kwotę wolną od podatku?

REKLAMA

Nawet o 10% drożej za leczenie zębów w I kwartale 2025 r. Dentyści podnoszą ceny bardziej niż postępuje inflacja. Ich koszty rosną jeszcze szybciej

Ceny usług stomatologicznych rosną bardziej niż inflacja w całym sektorze zdrowia. Widać to w perspektywie kilku lat oraz ostatnich miesięcy. Ta różnica wciąż będzie się pogłębiać. Gabinety dentystyczne przycisnął wzrost różnych kosztów. Coraz trudniej jest im utrzymywać ceny, które wciąż są mocno niedoszacowane. Gdyby stomatolodzy podnosili je w ślad za faktycznymi podwyżkami wszystkich składowych, to usługi byłyby już obecnie droższe o minimum 15% rdr – pisze dr n. med. Piotr Przybylski. Doktor Przybylski ocenia, że w I kwartale 2025 roku wzrost cen może dobić do 10% rdr. Szczególnie mogą to odczuć pacjenci w dużych i średnich miastach.

Ulga B+R umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych (m.in. wynagrodzeń) od podstawy opodatkowania. Potrzebne są jednak zmiany

Ulga podatkowa B+R daje możliwość odliczenia nawet 200 proc. kosztów osobowych (czyli m.in. wynagrodzeń) od podstawy opodatkowania. Z badań wynika, że większość polskich przedsiębiorstw zna ten instrument, pomimo to tylko niewielka część firm, które rozwijają swoje produkty i procesy, korzysta z ulgi B+R.

REKLAMA