Optymalizacja podatkowa - Anguilla i Hongkong
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
To państwa o bardzo niskich podatkach i rozbudowanych regulacjach prawnych odnośnie do tajemnicy bankowej. Chociaż samo określenie „raj podatkowy” wydaje się nieco mylące, ponieważ w przypadku takich miejsc nie chodzi wyłącznie o kwestie podatkowe. Należy zauważyć, iż niniejsze miejsca oferują przede wszystkim ucieczkę: od ustaw, przepisów i podatków w jurysdykcjach, dając w zamian pełną dyskrecję i spokój. Niestety w Polsce uważane jest to za przestępstwo, które ma na celu ukrycie pieniędzy. Ale czy aby na pewno taki diabeł straszny, jak go malują? Raje podatkowe są krajami o bardziej „zrelaksowanym” systemie podatkowym, umożliwiającym przedsiębiorcom z pozostałych krajów na swobodne inwestowanie ich pieniędzy. Działania te są zgodne z prawem podatkowym tych krajów. Dokonywanie inwestycji przez spółki zarejestrowane w rajach podatkowych lub ochrona dóbr za pośrednictwem spółki holdingowej jest całkowicie legalna, o ile spółki oraz osoby fizyczne płacą podatki zgodnie z wymogami prawa danego kraju.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Nic więc dziwnego, że dla przedsiębiorców raje podatkowe posiadają wiele zalet. Możemy do nich zaliczyć niskie podatki od zysków kapitałowych i odsetek lub dochodów osobistych. Natomiast w przypadku spółek przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić duże kwoty pieniężne na podatkach, jeśli będą wykazywać zyski spółek zależnych, mających siedzibę w krajach o korzystniejszym systemie opodatkowania przedsiębiorstw. Jak widać – nie taki diabeł straszny jak go malują.
Poniżej przedstawiamy najlepsze raje podatkowe dla inwestowania w 2017 roku, biorąc pod uwagę wady i zalety każdego z nich:
Anguilla – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Anguilla jest wyspą położoną na Morzu Karaibskim w archipelagu Wysp Nawietrznych zwanych Małymi Antylami; jest terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii. Wyspa ta jest znana przede wszystkim z tego, że posiada dużą autonomię wewnętrzną. Posiada swój własny jednoizbowy parlament, tzw. Izbę Zgromadzenia (House of Assembly), w której zasiada 11 osób, w tym 7 wybieranych w wyborach powszechnych.
Anguilla, oprócz tego, że jest piękną wyspą, jest również jurysdykcją offshore, która nie posiada umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub posiada je tylko z niektórymi państwami, wśród których nie ma Polski. Ponadto nie jest ona także stroną umów międzynarodowych o wymianie informacji w sprawach podatkowych i karnoskarbowych, co pozwala na zachowanie całkowitej anonimowości w przypadku wykorzystania instytucji powiernictwa oraz struktur nominalnych.
Zaletą lokalnego ustawodawstwa jest brak jakichkolwiek obowiązków w zakresie ewidencjonowania transakcji, rachunkowości i sprawozdawczości finansowej. Spółki założone na Anguilli mogą posiadać rachunki bankowe w dowolnym miejscu na świecie, natomiast posiedzenia zarządu mogą odbywać się poza granicami Anguilli przy zastosowaniu środków łączności elektronicznej. Pamiętajmy jednak, że istnieją też pewne ograniczenia związane z wykorzystaniem spółki anguilskiej, które wynikają z prawa państw UE. Możemy do nich zaliczyć konieczność pobrania podatku u źródła w przypadku płatności za usługi zrealizowane przez podmiot, który podlega prawu o charakterze offshore, nie mówiąc o obowiązkach celnych przy prowadzeniu działalności handlowej. Dlatego też zalecane jest stosowanie spółek anguilskich w przypadku struktur holdingowych w ramach grupy kapitałowej.
Do najciekawszych form spółek anguilskich należy Anguilla International Business Company (IBC).
Hongkong – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej
REKLAMA
Hongkong jest jedną z najpopularniejszych destynacji wolności gospodarczej na świecie, co zawdzięcza niskim podatkom oraz swobodzie przepływu międzynarodowego kapitału. W Hongkongu nie ma podatku VAT, podatku od dochodów kapitałowych, od dochodu z odsetek, od zysku z zakupów, dywidend, podatku spadkowego.
System podatkowy Hongkongu opiera się na zasadzie terytorialności, co oznacza, że tylko dochód pochodzący ze źródeł zlokalizowanych na terytorium Hongkongu podlega opodatkowaniu. Podatek dochodowy wynosi w tym wypadku 16,5% od dochodu netto. Natomiast dochód pochodzący z działalności prowadzonej poza Hongkongiem może się cieszyć całkowitym zwolnieniem od podatków. Dlatego też dzięki bardzo korzystnym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Hongkong zawarł z Chińską Republiką Ludową, Belgią i Luksemburgiem, spółki zarejestrowane w Hongkongu stanowią doskonały instrument do pośredniczenia w obrocie handlowym między Unią Europejską a Chinami. Mogą służyć również za podmiot holdingowy do inwestycji kapitału europejskiego w Chinach.
Wśród spółek zakładanych w Hongkongu wiodą prym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to spowodowane tym, że do założenia niniejszej spółki wystarczy jeden udziałowiec, jeden członek zarządu, a minimalny kapitał zakładowy to zaledwie 1 HKD. Jeśli jedynym udziałowcem miałaby zostać osoba fizyczna, to rekomendowane jest, aby udziałowców było co najmniej dwóch. Trzeba tylko pamiętać, że spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które działają w Hongkongu, muszą przygotować roczne zeznanie podatkowe podlegające audytowi, a informacje dotyczące udziałowców i członków zarządu są publicznie dostępne.
Autorzy:
Prawnik Maja Czarzasty-Zybert, mec. Robert Nogacki
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu, w kontrolach podatkowych i celno-skarbowych oraz optymalizacji podatkowej
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat