REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja podatkowa - Anguilla i Hongkong

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Optymalizacja podatkowa - Anguilla i Hongkong /shutterstock.com
Optymalizacja podatkowa - Anguilla i Hongkong /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Niestabilne prawo, wzrastające obciążenia podatkowe, nowe obowiązki wobec fiskusa itd. Przedsiębiorcy w Polsce nie mają łatwego życia. W tym kontekście interesującym rozwiązaniem jest przeniesienie działalności gospodarczej do innego kraju. Przyjazne systemy podatkowe posiada m.in. Anguilla i Hongkong.

REKLAMA

Autopromocja

To państwa o bardzo niskich podatkach i rozbudowanych regulacjach prawnych odnośnie do tajemnicy bankowej. Chociaż samo określenie „raj podatkowy” wydaje się nieco mylące, ponieważ w przypadku takich miejsc nie chodzi wyłącznie o kwestie podatkowe. Należy zauważyć, iż niniejsze miejsca oferują przede wszystkim ucieczkę: od ustaw, przepisów i podatków w jurysdykcjach, dając w zamian pełną dyskrecję i spokój. Niestety w Polsce uważane jest to za przestępstwo, które ma na celu ukrycie pieniędzy. Ale czy aby na pewno taki diabeł straszny, jak go malują? Raje podatkowe są krajami o bardziej „zrelaksowanym” systemie podatkowym, umożliwiającym przedsiębiorcom z pozostałych krajów na swobodne inwestowanie ich pieniędzy. Działania te są zgodne z prawem podatkowym tych krajów. Dokonywanie inwestycji przez spółki zarejestrowane w rajach podatkowych lub ochrona dóbr za pośrednictwem spółki holdingowej jest całkowicie legalna, o ile spółki oraz osoby fizyczne płacą podatki zgodnie z wymogami prawa danego kraju.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Nic więc dziwnego, że dla przedsiębiorców raje podatkowe posiadają wiele zalet. Możemy do nich zaliczyć niskie podatki od zysków kapitałowych i odsetek lub dochodów osobistych. Natomiast w przypadku spółek przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić duże kwoty pieniężne na podatkach, jeśli będą wykazywać zyski spółek zależnych, mających siedzibę w krajach o korzystniejszym systemie opodatkowania przedsiębiorstw. Jak widać – nie taki diabeł straszny jak go malują.

Poniżej przedstawiamy najlepsze raje podatkowe dla inwestowania w 2017 roku, biorąc pod uwagę wady i zalety każdego z nich:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Anguilla – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Anguilla jest wyspą położoną na Morzu Karaibskim w archipelagu Wysp Nawietrznych zwanych Małymi Antylami; jest terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii. Wyspa ta jest znana przede wszystkim z tego, że posiada dużą autonomię wewnętrzną. Posiada swój własny jednoizbowy parlament, tzw. Izbę Zgromadzenia (House of Assembly), w której zasiada 11 osób, w tym 7 wybieranych w wyborach powszechnych.

Anguilla, oprócz tego, że jest piękną wyspą, jest również jurysdykcją offshore, która nie posiada umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub posiada je tylko z niektórymi państwami, wśród których nie ma Polski. Ponadto nie jest ona także stroną umów międzynarodowych o wymianie informacji w sprawach podatkowych i karnoskarbowych, co pozwala na zachowanie całkowitej anonimowości w przypadku wykorzystania instytucji powiernictwa oraz struktur nominalnych.

Zaletą lokalnego ustawodawstwa jest brak jakichkolwiek obowiązków w zakresie ewidencjonowania transakcji, rachunkowości i sprawozdawczości finansowej. Spółki założone na Anguilli mogą posiadać rachunki bankowe w dowolnym miejscu na świecie, natomiast posiedzenia zarządu mogą odbywać się poza granicami Anguilli przy zastosowaniu środków łączności elektronicznej. Pamiętajmy jednak, że istnieją też pewne ograniczenia związane z wykorzystaniem spółki anguilskiej, które wynikają z prawa państw UE. Możemy do nich zaliczyć konieczność pobrania podatku u źródła w przypadku płatności za usługi zrealizowane przez podmiot, który podlega prawu o charakterze offshore, nie mówiąc o obowiązkach celnych przy prowadzeniu działalności handlowej. Dlatego też zalecane jest stosowanie spółek anguilskich w przypadku struktur holdingowych w ramach grupy kapitałowej.

Do najciekawszych form spółek anguilskich należy Anguilla International Business Company (IBC).


Hongkong – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej

REKLAMA

Hongkong jest jedną z najpopularniejszych destynacji wolności gospodarczej na świecie, co zawdzięcza niskim podatkom oraz swobodzie przepływu międzynarodowego kapitału. W Hongkongu nie ma podatku VAT, podatku od dochodów kapitałowych, od dochodu z odsetek, od zysku z zakupów, dywidend, podatku spadkowego.

System podatkowy Hongkongu opiera się na zasadzie terytorialności, co oznacza, że tylko dochód pochodzący ze źródeł zlokalizowanych na terytorium Hongkongu podlega opodatkowaniu. Podatek dochodowy wynosi w tym wypadku 16,5% od dochodu netto. Natomiast dochód pochodzący z działalności prowadzonej poza Hongkongiem może się cieszyć całkowitym zwolnieniem od podatków. Dlatego też dzięki bardzo korzystnym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Hongkong zawarł z Chińską Republiką Ludową, Belgią i Luksemburgiem, spółki zarejestrowane w Hongkongu stanowią doskonały instrument do pośredniczenia w obrocie handlowym między Unią Europejską a Chinami. Mogą służyć również za podmiot holdingowy do inwestycji kapitału europejskiego w Chinach.

Wśród spółek zakładanych w Hongkongu wiodą prym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to spowodowane tym, że do założenia niniejszej spółki wystarczy jeden udziałowiec, jeden członek zarządu, a minimalny kapitał zakładowy to zaledwie 1 HKD. Jeśli jedynym udziałowcem miałaby zostać osoba fizyczna, to rekomendowane jest, aby udziałowców było co najmniej dwóch. Trzeba tylko pamiętać, że spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które działają w Hongkongu, muszą przygotować roczne zeznanie podatkowe podlegające audytowi, a informacje dotyczące udziałowców i członków zarządu są publicznie dostępne.

Autorzy:

Prawnik Maja Czarzasty-Zybert, mec. Robert Nogacki

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu, w kontrolach podatkowych i celno-skarbowych oraz optymalizacji podatkowej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w ordynacji podatkowej od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR. Ponad 50 różnych zmian w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA