REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyższenie kapitału zakładowego a nieobjęcie udziałów. Co może zrobić zarząd spółki?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Podwyższenie kapitału zakładowego a nieobjęcie udziałów. Co może zrobić zarząd spółki?
Podwyższenie kapitału zakładowego a nieobjęcie udziałów. Co może zrobić zarząd spółki?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych nie wskazuje jak należy postąpić w sytuacji, gdy adresat nowoutworzonych udziałów w spółce z o.o. nie obejmie ich. Czy i komu zarząd spółki może zaoferować udziały nieobjęte w podwyższeniu kapitału zakładowego?

Podwyższenie kapitału zakładowego i nieobjęcie udziałów w spółce z o.o.

W praktyce spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przyjęło się, że uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego, podjęta z częściowym lub całkowitym wyłączeniem prawa pierwszeństwa objęcia udziałów przez dotychczasowych wspólników, wskazuje przyszłych udziałowców spółki. Kodeks spółek handlowych nie wskazuje jednak, jak należy postąpić w sytuacji, gdy adresat nowoutworzonych udziałów nie obejmie ich, niezależnie od przyczyn.
Opisane zagadnienie pojawia się na tle podwyższeń kapitału zakładowego dokonanych w inny sposób, niż w oparciu o dotychczasowe postanowienia umowy spółki oraz podwyższeń kapitału zakładowego ze środków spółki. W przypadku takich podwyższeń nieobjęcie udziałów zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 260 § 2 KSH powoduje niedojście podwyższenia do skutku. Ten wniosek, wynikający z powołanych przepisów, został potwierdzony m. in. uchwałą SN z dnia 15 grudnia 2006 r., III CZP 132/06 (OSNC 2007/10/148) i z uwagi na bezwzględny i szczególny charakter normy z art. 260 § 2 KSH, nie powinien budzić wątpliwości.

Powyższe uwagi prowadzą do ukierunkowania zagadnień zawartych w tym artykule do dopuszczalności zaoferowania przez zarząd udziałów nieobjętych w ramach podwyższeń kapitału zakładowego dokonywanych w drodze zmiany umowy spółki.

REKLAMA

Pierwsza koncepcja

Na tym tle zarysowały się dwa stanowiska. Pierwsze z nich, że zarząd spółki związany jest uchwałami zgromadzenia wspólników w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego. Jeżeli w tych uchwałach nie zawarto procedury przydzielania nieobjętych udziałów przysługujących w oparciu o prawo pierwszeństwa lub osobom wskazanym w uchwale o podwyższeniu, albo też nie wskazano osób, którym można zaoferować takie udziały konsekutywnie, zarząd nie jest uprawniony do dysponowania takimi udziałami i podwyższenie nie dochodzi do skutku. To stanowisko ocenić należy jako błędne prawnie i nieodpowiadające potrzebom obrotu – zaznacza radca prawny Mateusz Chmura z kancelarii Chmura i Partnerzy.

Przykład
W uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki XYZ sp. z o.o. wyłączono prawo pierwszeństwa objęcia udziałów przez dotychczasowych wspólników, a nowe udziały zaoferowano wskazanym w uchwale: osobie fizycznej AK i ABCD sp. z o.o. Niewyrażenie przez zgromadzenie wspólników ABCD sp. z o.o. (wymaganej umową spółki) zgody na objęcie udziałów w XYZ sp. z o.o. doprowadziło do odmowy objęcia nowoutworzonych udziałów przez ABCD sp. z o.o., a podwyższenie nie doszło do skutku.

Druga koncepcja

W sytuacji, w której ani umowa spółki, ani uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego nie zawierają zasad dysponowania udziałami w podwyższonym kapitale zakładowym nieobjętymi przez osoby uprawnione (wspólników, osoby trzecie) ani ograniczeń w tym zakresie, zarząd spółki może (działając bez dodatkowego upoważnienia) zaoferować nieobjęte udziały pozostałym wspólnikom lub podmiotom spoza spółki. Dzieje się tak z następujących przyczyn.

Po pierwsze, w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego spółki w oparciu o zmianę umowy spółki nie obowiązuje ograniczenie wynikające z art. 260 § 2 KSH oraz z art. 257 § 3 KSH, zawężające do dotychczasowych wspólników krąg osób uprawnionych do objęcia udziałów. W świetle tego, że takiego ograniczenia brak w kodeksowej procedurze podwyższenia kapitału zakładowego w drodze zmiany umowy spółki, naturalnym jest prowadzenie tej procedury bez zawężania do grona obecnych wspólników spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie, pierwszeństwo objęcia udziałów powstałych wskutek podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. jest co do zasady prawem przysługującym wspólnikom lub osobom wskazanym w uchwale i dlatego w sytuacji, gdy uprawnieni nie skorzystają z niego, prawo to wygasa i zarząd spółki może zaoferować objęcie udziałów osobom dowolnie wybranym, zarówno spoza spółki, jak też tym wspólnikom spółki, którzy z pierwszeństwa już skorzystali. Decyzja zarządu o zaoferowaniu udziałów innym osobom oraz co do tych osób, powinna przybrać formę uchwały (od 13 października 2022 r. wymagającej zaprotokołowania – art. 2081 KSH), ponieważ oferowanie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki należy uznać za czynność przekraczającą zakres zwykłych czynności spółki.

Za powyższym rozwiązaniem o dopuszczalności swobodnego rozporządzania nieobjętymi udziałami opowiedział się SN w wyroku z dnia 02 czerwca 2004 r., IV CK 449/03 ("Monitor Prawniczy" 2005, nr 12, s. 603). Prezentuje je także większość przedstawicieli doktryny prawniczej. Ta liberalna koncepcja nie znajduje wyraźnych ograniczeń normatywnych oraz odpowiada potrzebie usprawnienia obrotu.

Przykład
W uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki XYZ sp. z o.o. wyłączono prawo pierwszeństwa objęcia udziałów przez dotychczasowych wspólników, a nowe udziały zaoferowano wskazanym w uchwale: osobie fizycznej AK i ABCD sp. z o.o. Niewyrażenie przez zgromadzenie wspólników ABCD sp. z o.o. (wymaganej umową spółki) zgody na objęcie udziałów w XYZ sp. z o.o. doprowadziło do odmowy objęcia nowoutworzonych udziałów przez ABCD sp. z o.o. Wobec nieobjęcia udziałów przez ABCD sp. z o.o., w terminie wyznaczonym przez zarząd spółki XYZ sp. z o.o., podjęto uchwałę o zaoferowaniu nieobjętych udziałów proporcjonalnie wspólnikom spółki, a na wypadek ich nieobjęcia przez wspólników, osobom trzecim. Dotychczasowi wspólnicy XYZ sp. z o.o. objęli udziały zaoferowane im przez zarząd, a podwyższenie doszło do skutku.

Podsumowanie

Przedstawione nierestrykcyjne podejście do omawianego zagadnienia wywołuje szereg dalszych pytań, m. in. o termin, w jakim osoba wyznaczona w uchwale zarządu powinna złożyć oświadczenie o objęciu udziałów, o zasady objęcia udziałów przez oblata (przykładowo, jeżeli pierwotnie uprawniony miał objąć udziały po cenie wyższej od wartości nominalnej, to czy adresat oferty zarządu może objąć te udziały według wartości nominalnej), czy dopuszczalny jest podział nieobjętych udziałów, gdy oferowane były one jednej osobie. Odpowiedzi na te i inne pytania daje sam KSH, a w braku stosownych uregulowań, Kodeks cywilny, znajdujący zastosowanie do materii prawa spółek handlowych w oparciu o art. 2 KSH.

Ostateczna decyzja w sprawie wyboru drogi postępowania oraz o zaoferowaniu nieobjętych udziałów spoczywa na zarządzie spółki. Ten może bowiem albo zwołać zgromadzenie wspólników proponując ustalenie procedury oferowania nieobjętych udziałów, albo zaoferować udziały w oparciu o uchwałę zarządu.

radca prawny Mateusz Chmura, Chmura i Partnerzy Radcowie Prawni Sp. p.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w podatku od spadków darowizn 2025: likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

Sprzedałeś 30 rzeczy w sieci przez rok? Twoje dane ma już urząd skarbowy. Co z nimi zrobi? MF i KAS walczą z szarą strefą w handlu internetowym i unikaniem płacenia podatków

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wdrożyły unijną dyrektywę (DAC7), która nakłada na operatorów platform handlu internetowego obowiązki sprawozdawcze. Dyrektywa jest kolejnym elementem uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich UE. Dyrektywa nie wprowadza nowych podatków. Do 31 stycznia 2025 r. operatorzy platform mieli obowiązek składać raporty do Szefa KAS za lata 2023 i 2024. 82 operatorów platform przekazało za ten okres informacje o ponad 177 tys. unikalnych osobach fizycznych oraz ponad 115 tys. unikalnych podmiotach.

REKLAMA

2 miliony firm czeka na podpis prezydenta. Stawką jest niższa składka zdrowotna

To może być przełom dla mikroprzedsiębiorców: Rada Przedsiębiorców apeluje do Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy, która ulży milionom firm dotkniętym Polskim Ładem. "To test, czy naprawdę zależy nam na polskich firmach" – mówią organizatorzy pikiety zaplanowanej na 6 maja.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowych nie obejmuje skutków błędów w deklaracjach podatkowych. Ochrona dopiero po wykupieniu rozszerzonej polisy OC

Księgowi w biurach rachunkowych mają coraz mniej czasu na złożenie deklaracji podatkowych swoich klientów – termin składania m.in. PIT-36, PIT-37 i PIT-28 mija 30 kwietnia. Pod presją czasu księgowym zdarzają się pomyłki, np. błędne rozliczenie ulg, nieuwzględnienie wszystkich przychodów czy pomyłki w zaliczkach na podatek. W jednej z takich spraw nieprawidłowe wykazanie zaliczek w PIT-36L zakończyło się naliczonymi przez Urząd Skarbowy odsetkami w wysokości ponad 7000 zł. Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowych nie obejmuje błędów w deklaracjach podatkowych – ochronę zapewnia dopiero wykupienie rozszerzonej polisy.

Rewolucja płacowa w całej UE od 2026 r. Pracodawcy będą musieli ujawniać kwoty wynagrodzenia pracownikom i kandydatom do pracy

Wynagrodzenia przestaną być tematem tabu. Od czerwca 2026 roku pracodawcy będą mieli obowiązek ujawniania informacji o płacach, zarówno kandydatom do pracy, jak i zatrudnionym pracownikom. Czy to koniec nierówności i początek nowego rozdania na rynku pracy?

Kryzys zaufania do KSeF? Niewiele przedsiębiorstw gotowych na e-fakturowanie

Choć obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur wejdzie w życie za 9 miesięcy, zaledwie 5230 firm zdecydowało się na dobrowolne wdrożenie systemu. Eksperci biją na alarm – to ostatni moment na przygotowania. Firmy nie tylko ryzykują chaos, ale też muszą zmierzyć się z brakiem środowiska testowego, napiętym harmonogramem i rosnącą liczbą innych zmian w przepisach.

REKLAMA

Spółka komandytowa bez VAT od dywidendy – ważna interpretacja skarbówki

Dywidenda wypłacana komplementariuszowi nie podlega VAT – potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Oznacza to, że spółki komandytowe, w których wspólnicy prowadzą sprawy spółki bez wynagrodzenia, nie muszą obawiać się dodatkowego obciążenia podatkowego. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców poszukujących efektywnych i bezpiecznych rozwiązań podatkowych.

Fiskus wlepi kary za niezapłacony podatek od sprzedaży ubrań i zabawek w internecie? MF analizuje informacje o 300 tys. osób i podmiotów handlujących na platformach internetowych

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali MF dane ponad 177 tys. osób fizycznych i 115 tys. podmiotów – poinformowała PAP rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

REKLAMA