REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyższenie kapitału zakładowego a nieobjęcie udziałów. Co może zrobić zarząd spółki?

Podwyższenie kapitału zakładowego a nieobjęcie udziałów. Co może zrobić zarząd spółki?
Podwyższenie kapitału zakładowego a nieobjęcie udziałów. Co może zrobić zarząd spółki?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych nie wskazuje jak należy postąpić w sytuacji, gdy adresat nowoutworzonych udziałów w spółce z o.o. nie obejmie ich. Czy i komu zarząd spółki może zaoferować udziały nieobjęte w podwyższeniu kapitału zakładowego?

Podwyższenie kapitału zakładowego i nieobjęcie udziałów w spółce z o.o.

W praktyce spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przyjęło się, że uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego, podjęta z częściowym lub całkowitym wyłączeniem prawa pierwszeństwa objęcia udziałów przez dotychczasowych wspólników, wskazuje przyszłych udziałowców spółki. Kodeks spółek handlowych nie wskazuje jednak, jak należy postąpić w sytuacji, gdy adresat nowoutworzonych udziałów nie obejmie ich, niezależnie od przyczyn.
Opisane zagadnienie pojawia się na tle podwyższeń kapitału zakładowego dokonanych w inny sposób, niż w oparciu o dotychczasowe postanowienia umowy spółki oraz podwyższeń kapitału zakładowego ze środków spółki. W przypadku takich podwyższeń nieobjęcie udziałów zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 260 § 2 KSH powoduje niedojście podwyższenia do skutku. Ten wniosek, wynikający z powołanych przepisów, został potwierdzony m. in. uchwałą SN z dnia 15 grudnia 2006 r., III CZP 132/06 (OSNC 2007/10/148) i z uwagi na bezwzględny i szczególny charakter normy z art. 260 § 2 KSH, nie powinien budzić wątpliwości.

Powyższe uwagi prowadzą do ukierunkowania zagadnień zawartych w tym artykule do dopuszczalności zaoferowania przez zarząd udziałów nieobjętych w ramach podwyższeń kapitału zakładowego dokonywanych w drodze zmiany umowy spółki.

REKLAMA

Autopromocja

Pierwsza koncepcja

Na tym tle zarysowały się dwa stanowiska. Pierwsze z nich, że zarząd spółki związany jest uchwałami zgromadzenia wspólników w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego. Jeżeli w tych uchwałach nie zawarto procedury przydzielania nieobjętych udziałów przysługujących w oparciu o prawo pierwszeństwa lub osobom wskazanym w uchwale o podwyższeniu, albo też nie wskazano osób, którym można zaoferować takie udziały konsekutywnie, zarząd nie jest uprawniony do dysponowania takimi udziałami i podwyższenie nie dochodzi do skutku. To stanowisko ocenić należy jako błędne prawnie i nieodpowiadające potrzebom obrotu – zaznacza radca prawny Mateusz Chmura z kancelarii Chmura i Partnerzy.

Przykład
W uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki XYZ sp. z o.o. wyłączono prawo pierwszeństwa objęcia udziałów przez dotychczasowych wspólników, a nowe udziały zaoferowano wskazanym w uchwale: osobie fizycznej AK i ABCD sp. z o.o. Niewyrażenie przez zgromadzenie wspólników ABCD sp. z o.o. (wymaganej umową spółki) zgody na objęcie udziałów w XYZ sp. z o.o. doprowadziło do odmowy objęcia nowoutworzonych udziałów przez ABCD sp. z o.o., a podwyższenie nie doszło do skutku.

Druga koncepcja

W sytuacji, w której ani umowa spółki, ani uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego nie zawierają zasad dysponowania udziałami w podwyższonym kapitale zakładowym nieobjętymi przez osoby uprawnione (wspólników, osoby trzecie) ani ograniczeń w tym zakresie, zarząd spółki może (działając bez dodatkowego upoważnienia) zaoferować nieobjęte udziały pozostałym wspólnikom lub podmiotom spoza spółki. Dzieje się tak z następujących przyczyn.

REKLAMA

Po pierwsze, w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego spółki w oparciu o zmianę umowy spółki nie obowiązuje ograniczenie wynikające z art. 260 § 2 KSH oraz z art. 257 § 3 KSH, zawężające do dotychczasowych wspólników krąg osób uprawnionych do objęcia udziałów. W świetle tego, że takiego ograniczenia brak w kodeksowej procedurze podwyższenia kapitału zakładowego w drodze zmiany umowy spółki, naturalnym jest prowadzenie tej procedury bez zawężania do grona obecnych wspólników spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie, pierwszeństwo objęcia udziałów powstałych wskutek podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. jest co do zasady prawem przysługującym wspólnikom lub osobom wskazanym w uchwale i dlatego w sytuacji, gdy uprawnieni nie skorzystają z niego, prawo to wygasa i zarząd spółki może zaoferować objęcie udziałów osobom dowolnie wybranym, zarówno spoza spółki, jak też tym wspólnikom spółki, którzy z pierwszeństwa już skorzystali. Decyzja zarządu o zaoferowaniu udziałów innym osobom oraz co do tych osób, powinna przybrać formę uchwały (od 13 października 2022 r. wymagającej zaprotokołowania – art. 2081 KSH), ponieważ oferowanie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki należy uznać za czynność przekraczającą zakres zwykłych czynności spółki.

Za powyższym rozwiązaniem o dopuszczalności swobodnego rozporządzania nieobjętymi udziałami opowiedział się SN w wyroku z dnia 02 czerwca 2004 r., IV CK 449/03 ("Monitor Prawniczy" 2005, nr 12, s. 603). Prezentuje je także większość przedstawicieli doktryny prawniczej. Ta liberalna koncepcja nie znajduje wyraźnych ograniczeń normatywnych oraz odpowiada potrzebie usprawnienia obrotu.

Przykład
W uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki XYZ sp. z o.o. wyłączono prawo pierwszeństwa objęcia udziałów przez dotychczasowych wspólników, a nowe udziały zaoferowano wskazanym w uchwale: osobie fizycznej AK i ABCD sp. z o.o. Niewyrażenie przez zgromadzenie wspólników ABCD sp. z o.o. (wymaganej umową spółki) zgody na objęcie udziałów w XYZ sp. z o.o. doprowadziło do odmowy objęcia nowoutworzonych udziałów przez ABCD sp. z o.o. Wobec nieobjęcia udziałów przez ABCD sp. z o.o., w terminie wyznaczonym przez zarząd spółki XYZ sp. z o.o., podjęto uchwałę o zaoferowaniu nieobjętych udziałów proporcjonalnie wspólnikom spółki, a na wypadek ich nieobjęcia przez wspólników, osobom trzecim. Dotychczasowi wspólnicy XYZ sp. z o.o. objęli udziały zaoferowane im przez zarząd, a podwyższenie doszło do skutku.

Podsumowanie

Przedstawione nierestrykcyjne podejście do omawianego zagadnienia wywołuje szereg dalszych pytań, m. in. o termin, w jakim osoba wyznaczona w uchwale zarządu powinna złożyć oświadczenie o objęciu udziałów, o zasady objęcia udziałów przez oblata (przykładowo, jeżeli pierwotnie uprawniony miał objąć udziały po cenie wyższej od wartości nominalnej, to czy adresat oferty zarządu może objąć te udziały według wartości nominalnej), czy dopuszczalny jest podział nieobjętych udziałów, gdy oferowane były one jednej osobie. Odpowiedzi na te i inne pytania daje sam KSH, a w braku stosownych uregulowań, Kodeks cywilny, znajdujący zastosowanie do materii prawa spółek handlowych w oparciu o art. 2 KSH.

Ostateczna decyzja w sprawie wyboru drogi postępowania oraz o zaoferowaniu nieobjętych udziałów spoczywa na zarządzie spółki. Ten może bowiem albo zwołać zgromadzenie wspólników proponując ustalenie procedury oferowania nieobjętych udziałów, albo zaoferować udziały w oparciu o uchwałę zarządu.

radca prawny Mateusz Chmura, Chmura i Partnerzy Radcowie Prawni Sp. p.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA