REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa spółki z członkiem zarządu jako przedsiębiorcą a podatek. Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania przyczyną niepewnej sytuacji członków zarządu z umowami B2B

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Umowa spółki z członkiem zarządu jako przedsiębiorcą a podatek. Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania przyczyną niepewnej sytuacji członków zarządu z umowami B2B
Umowa spółki z członkiem zarządu jako przedsiębiorcą a podatek. Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania przyczyną niepewnej sytuacji członków zarządu z umowami B2B
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Coraz trudniej otrzymać od organów podatkowych jakiekolwiek stanowisko w sytuacji, gdy członek zarządu spółki chciałby świadczyć spółce odrębne usługi na podstawie oddzielnej umowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności takie jak: doradztwo strategiczne, usługi wyszukiwania klientów czy pośrednictwa handlowego. Wydane ostatnio stanowiska organów podatkowych kształtują nowy kierunek w orzecznictwie.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od przychodów członka zarządu. Dotychczasowa praktyka

Wydawane w ostatnim czasie interpretacje podatkowe najczęściej dotyczyły możliwości stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do przychodów uzyskiwanych przez członków zarządu w ramach prowadzonych JDG. Organ akceptował stawkę ryczałtową, jeżeli zakres usług świadczonych przez członka zarządu w ramach JDG nie pokrywał się z obowiązkami korporacyjnymi członka zarządu.

Taki pogląd podzielił np. Dyrektor KIS w interpretacji z 2 września 2022 roku o sygn. 0115-KDIPT3.4011.424.2022.2.JG, gdzie organ zgodził się na zastosowanie stawki 8,5% ryczałtu dla przychodów z działalności usługowej, która ma być świadczona na rzecz podmiotów, w którym wnioskodawca jest wspólnikiem, członkiem zarządu lub prokurentem. Ww. usługi miały mieć formę usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych i polegały na:
- szczegółowym projektowaniu funkcjonalności gier komputerowych (mobilnych), w tym na tworzeniu projektów ogólnych, funkcjonalnych, ekonomicznych i matematycznych,
- tworzeniu dokumentacji gier komputerowych (mobilnych) i ich poszczególnych funkcjonalności,
- analiza odbioru gier komputerowych (mobilnych) przez ich użytkowników oraz projektowaniu i modyfikowaniu projektów funkcjonalnych na podstawie takich analiz.

REKLAMA

Autopromocja

W interpretacji indywidualnej o sygn. 0112-KDIL2-2.4011.22.2022.2.IM z 28 kwietnia 2022 roku organ zgodził się także z wnioskodawcą na zastosowanie 8,5% stawki ryczałtu dla szeregu usług świadczonych przez prezesa zarządu dla spółki, takich jak:
- negocjowanie warunków współpracy z dostawcami w imieniu firmy,
- analiza sprzedaży i możliwości substytucji produktów w kategorii,
- monitorowanie realizacji zamówień przez dostawców,
- budowanie długotrwałych wzajemnie korzystnych relacji z kontrahentami,
- wdrażanie skutecznych procesów i procedur związanych z procesem zakupu,
- działania mające na celu optymalizację kosztów projektów zakupowych i logistycznych,
- realizacja strategii zakupowej przedsiębiorstwa we współpracy z innymi działami,
- doradztwo techniczne w zakresie użycia materiałów dla instalacji fotowoltaicznych realizowanych przez zleceniodawcę pod względem ich optymalnego zastosowania itp.,
- ustalanie parametrów technicznych i wytycznych dla działu zakupów, które wnioskodawca zakwalifikował jako „pozostałe usługi doradztwa naukowego i technicznego, gdzie indziej nie sklasyfikowane” oznaczone kodem PKWiU 74.90.19.0.

W bazie wydawanych interpretacji podatkowych znajduje się także sporo negatywnych stanowisk organów podatkowych. Np. w interpretacji z 5 kwietnia 2022 roku (sygn. 0114-KDIP2-1.4011.75.2022.1.JS) przed Dyrektorem KIS zostało postawione pytanie o możliwość zastosowania stawki zryczałtowanej stawki podatku od przychodów ewidencjonowanych dla usług doradczych obejmujących m.in.:
- podejmowanie i realizowanie czynności i działań zmierzających do rozwoju działalności Spółki oraz osiągnięcia celów postawionych Spółce, w tym ustalonych w jej planach działalności gospodarczej,
- podejmowanie i realizowanie czynności i działań zmierzających do osiągania przez Spółkę odpowiednich wyników gospodarczych, w tym finansowych, m.in. poprzez zarządzanie aktywami i zasobami Spółki,
- podejmowanie i realizowanie czynności i działań - w tym poprzez współpracę z organami administracji państwowej i samorządowej oraz innymi - zmierzających do realizacji przez Spółkę zadań wynikających z przedmiotu jej działalności czy wyznaczonych przez przepisy prawa,
- opracowywanie i aktualizacja planów strategicznych Spółki w oparciu o plany i oczekiwania jedynego udziałowca Spółki i nadzór nad realizacją.

Organ nie wyraził zgody na zastosowanie zryczałtowanej stawki od przychodów ewidencjonowanych oraz ustalił, że członek zarządu uzyskuje dochody z działalności wykonywanej osobiście, a nie działalności gospodarczej: „Mając powyższe na uwadze, przychody członka zarządu (Prezesa) spółki w przypadku zawarcia umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktu menedżerskiego lub umowy o podobnym charakterze (w tym również umowy o świadczenie usług zarządzania zawartej na czas pełnienia funkcji członka zarządu), stanowią przychody zaliczone do źródła określonego w art. 13 pkt 7 ustawy PIT (stanowi o tym "wyłączenie" określone w art. 13 pkt 9 ustawy PIT).

REKLAMA

Dyrektor KIS w interpretacji z 8 kwietnia 2022 roku o sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.946.2021.4.ISL także nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, w którym próbowano przekonać organ, iż działalność świadczona na rzeczy spółki nie były przychodami klasyfikowanymi jako „usługi doradztwa związane z zarządzaniem”. Organ zaznaczył iż: „(…) przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie, nawet jeżeli umowy te będą zawierane w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, zawsze będą zakwalifikowane do źródła przychodów - działalność wykonywana osobiście, zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor KIS nie odmawiał zatem wydawania interpretacji i wypowiadał się nawet w sprawach świadczenia przez menedżerów na rzecz swojej spółki usług doradztwa związanego z zarządzaniem, mimo że w tym zakresie interpretacje zawsze były niekorzystne dla podatników.

Nowe podejście? Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania przyczyną niepewnej sytuacji członków zarządu z umowami B2B  

W ostatnim czasie daje się zauważyć zmianę podejścia przez Dyrektora KIS, czyli uchylanie się od zajęcia stanowiska. Coraz częściej pojawiają się informacje o odmowie wydania interpretacji podatkowej dla członków zarządu współpracujących ze spółką na zasadach B2B. Organ powołuje się przy tym na klauzulę przeciw unikania opodatkowania. Jego zdaniem, optymalizacją jest oszczędność podatkowa w postaci stosunkowo niskiego ryczałtu zamiast używania standardowych stawek podatku dochodowego (obecnie jest to 12%, 32% dla nadwyżki dochody ponad 120 tys. zł rocznie oraz 4% daniny solidarnościowej dla kwot dochodu powyżej 1 miliona złotych rocznie).

Wydaje się zatem, że w nadchodzącym czasie będą maleć szanse na uzyskanie w takiej sytuacji stanowiska odnośnie możliwości opodatkowania usług świadczonych przez członka zarządu na rzecz spółki na zasadach dotyczących przychodów z działalności gospodarczej.

Umowy z członkiem zarządu a podatek. Na co uważać?

To że organy podatkowe nie rozpatrują merytorycznie wniosków o wydanie interpretacji prawa podatkowego nie sprzyja pewności rozliczeń podatkowych.

Teoretycznie, w celu zabezpieczenia swojej sytuacji prawnopodatkowej, podatnik ma możliwość wystąpienia do Ministra Finansów w takiej sytuacji o wydanie opinii zabezpieczającej (art. 119w – 119zf Ordynacji podatkowej). Trzeba mieć jednak na uwadze, że taka opinia w porównaniu do interpretacji indywidualnej jest dużo bardziej kosztowna i wiąże się z wydatkiem 20 tys. zł. Czas na oczekiwanie na stanowisko organu jest także dwa razy dłuższy niż standardowo przy interpretacji indywidualnej. Wnioskodawca może czekać na opinię nawet sześć miesięcy. Dlatego nie jest to obecnie opcja zbyt atrakcyjna dla podatników.

Zauważyć należy, że nie każda umowa członka zarządu ze spółką będzie jedynie próbą uzyskania korzyści podatkowej. Często zdarza się, że członek zarządu świadczy na rzecz spółki czynności, które dalece wykraczają poza jego obowiązki korporacyjne i możliwe jest wydzielenie czynności zarządczych od pozostałych. Taki podział nie ma charakteru sztucznego i jest jak najbardziej uzasadniony. Niestety, trend w stanowiskach wydawanych przez organy jest niekorzystny, co się przekłada na coraz większą niepewność wśród podatników i biznesu co do możliwości stosowania tej formy współpracy.

Należy zatem przeanalizować umowy zawarte z członkami zarządu, a także bacznie przyglądać się linii orzeczniczej organów podatkowych.

Monika Spotowska, Adwokat, doradca podatkowy
Hubert Ostrowski, Młodszy konsultant podatkowy

Rödl & Partner

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA