Od remanentu 10 proc. podatku
REKLAMA
REKLAMA
Cztery lata temu podatnik wraz z dwoma innymi wspólnikami założył spółkę cywilną w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Wspólnicy zakupili na spółkę nieruchomość na potrzeby związane z prowadzoną działalnością. Inwestycja w całości została sfinansowana kredytem udzielonym przez bank. Podatnik chciałby przekazać swoje udziały córce. Wspólnicy wyrażają zgodę na odpowiedni zapis w formie aneksu do umowy spółki. Podatnik nie wie, jakie czynności powinien wykonać, aby zgodnie z przepisami przekazać udziały córce, i czy będzie musiał zapłacić podatek.
REKLAMA
Przekazanie poprzez darowiznę
Barbara Rusinowska, konsultant podatkowy w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy, oddział w Toruniu, wskazuje, że przekazanie udziałów w spółce cywilnej jest zagadnieniem budzącym spory.
- Wspólnik, który chce przekazać swoje udziały córce, może to zrobić w formie darowizny, pod warunkiem że wspólnicy wyrażą zgodę na zmianę wspólnika w uchwale, która może mieć postać aneksu do umowy - wskazuje nasza rozmówczyni.
Konieczny akt notarialny
Podkreśla jednocześnie, że jeśli w skład wspólnego majątku dotychczasowych wspólników spółki wchodziła nieruchomość, to przystąpienie nowego wspólnika do spółki wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Uchwała powinna zawierać także formę rozliczenia się dotychczasowych wspólników.
- Zmiana wspólników wiąże się zatem z koniecznością przeprowadzenia remanentu na dzień jej dokonywania. O zmianie wspólników spółki należy także zawiadomić właściwy urząd skarbowy (NIP-2 i NIP-D) - zwraca uwagę Barbara Rusinowska.
Dodaje, że wspólnik występujący powinien złożyć w urzędzie gminy pisemne zawiadomienie o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. Odpowiednio, nowy wspólnik powinien zostać wpisany do ewidencji działalności gospodarczej oraz zgłoszony do ZUS.
- Kontrowersje wywołuje także opodatkowanie tzw. dochodu z remanentu. W świetle pism organów podatkowych, jeżeli występujący wspólnik nie zamierza kontynuować dalej działalności gospodarczej, ma on obowiązek zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek dochodowy od tej części dochodu z remanentu na dzień wystąpienia ze spółki, jaka przypada na niego w związku z udziałem ustalonym w umowie spółki - mówi Barbara Rusinowska.
Nasza rozmówczyni wskazuje, że w przypadku spółki wieloosobowej wystąpienie wspólnika i przystąpienie kolejnej osoby do spółki nie jest równoznaczne z rozwiązaniem spółki dotychczasowej i zawiązaniem nowej.
- W konsekwencji nie rodzi obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych - podsumowuje Barbara Rusinowska.
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat