REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób zmienią się rozliczenia spółki po ślubie wspólników

MGM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy zmieni się coś w rozliczeniach podatkowych, w sytuacji gdy dwoje wspólników spółki jawnej weźmie ślub?

Krzysztof Biernacki

REKLAMA

Autopromocja

doktor, Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu

Mimo iż w obrocie gospodarczym to spółka traktowana jest jako przedsiębiorca, w przepisach o podatku dochodowym wspólnicy rozliczają się samodzielnie z uzyskiwanych dochodów - proporcjonalnie do posiadanych w spółce wkładów. Zawarcie związku małżeńskiego prowadzi z mocy prawa do powstania tzw. ustawowej wspólności majątkowej, którą odpowiednią umową można znieść, rozszerzyć lub ograniczyć. Jeżeli jednak wspólność powstanie, dla celów podatkowych pociąga ona za sobą dwie istotne konsekwencje. Po pierwsze, małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć za okres roku podatkowego, w którym pozostawali w związku małżeńskim. Rozliczenie takie jest niemożliwe, jeżeli jedno z nich wybrało opodatkowanie według skali 19-proc. lub rozlicza się samodzielnie , opierając się na podatku zryczałtowanym. Podkreślić należy, iż wspólne rozliczenie jest przywilejem, a nie obowiązkiem i następuje na wspólny wniosek przy rocznym rozliczeniu podatkowym.

Po drugie, powstanie wspólności oznacza, że o ile dotychczas dochody ze stosunku spółki powiększały ich majątki odrębne, o tyle teraz będą zwiększać ich majątek wspólny, mimo że udziały w spółce pozostają nadal w ich majątkach odrębnych. Niesie to ze sobą odmienny zakres odpowiedzialności wspólników zarówno w stosunku do osób trzecich, jak i z tytułu obowiązków podatkowych. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej współmałżonek odpowiada za długi drugiego współmałżonka nawet po rozwodzie, jeżeli powstały one w czasie trwania wspólności ustawowej (tzw. odpowiedzialność osób trzecich). W przypadku spółki oznacza to, że współmałżonek będzie w przyszłości odpowiadał za długi drugiego współmałżonka (w tym również pośrednio za długi spółki), nawet jeżeli z tej spółki wystąpi, a zadłużenie powstało w okresie trwania wspólności ustawowej. W tym wypadku dojdzie do kumulacji odpowiedzialności: z jednej strony, będzie to odpowiedzialność wspólnika z tytułu członkostwa w spółce, z drugiej, odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte w trakcie trwania wspólności małżeńskiej. W praktyce oznacza to, że małżeństwo rozszerzy dotychczasową odpowiedzialność małżonków.

REKLAMA

Ponadto zawarcie związku małżeńskiego prowadzić może do zmian w nazwie firmy. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych firma spółki powinna zawierać nazwiska wszystkich wspólników, jednego lub kilkorga z nich. Jeżeli zatem dotychczasowe (panieńskie) nazwisko żony figurowało w firmie spółki, a po ślubie przyjmie ona nazwisko męża, konieczna będzie zmiana firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Mając na uwadze, że nazwa ta (firma) spółki objęta jest również obowiązkiem zgłoszenia do urzędu skarbowego, powstanie tym samym obowiązek złożenia aktualizacyjnego formularza NIP-2 (zmiana firmy spółki) wraz z załącznikiem NIP/D (zmiana danych osobowych wspólnika). Na tym drugim formularzu można od razu uaktualnić inne dane współmałżonka, które mogłyby się zmienić po zawarciu małżeństwa (np. adres zamieszkania).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług, niezbędna będzie aktualizacja danych do tego podatku na deklaracji VAT-R, w sytuacji gdy doszło do ich zmiany (np. wspomniana powyżej nazwa spółki). Zgodnie z ustawą o podatku VAT dokonuje się tego w terminie siedmiu dni od dnia, w którym zmiana nastąpiła.

(MGM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

REKLAMA

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA