REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób zmienią się rozliczenia spółki po ślubie wspólników

MGM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy zmieni się coś w rozliczeniach podatkowych, w sytuacji gdy dwoje wspólników spółki jawnej weźmie ślub?

Krzysztof Biernacki

Autopromocja

doktor, Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu

Mimo iż w obrocie gospodarczym to spółka traktowana jest jako przedsiębiorca, w przepisach o podatku dochodowym wspólnicy rozliczają się samodzielnie z uzyskiwanych dochodów - proporcjonalnie do posiadanych w spółce wkładów. Zawarcie związku małżeńskiego prowadzi z mocy prawa do powstania tzw. ustawowej wspólności majątkowej, którą odpowiednią umową można znieść, rozszerzyć lub ograniczyć. Jeżeli jednak wspólność powstanie, dla celów podatkowych pociąga ona za sobą dwie istotne konsekwencje. Po pierwsze, małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć za okres roku podatkowego, w którym pozostawali w związku małżeńskim. Rozliczenie takie jest niemożliwe, jeżeli jedno z nich wybrało opodatkowanie według skali 19-proc. lub rozlicza się samodzielnie , opierając się na podatku zryczałtowanym. Podkreślić należy, iż wspólne rozliczenie jest przywilejem, a nie obowiązkiem i następuje na wspólny wniosek przy rocznym rozliczeniu podatkowym.

Po drugie, powstanie wspólności oznacza, że o ile dotychczas dochody ze stosunku spółki powiększały ich majątki odrębne, o tyle teraz będą zwiększać ich majątek wspólny, mimo że udziały w spółce pozostają nadal w ich majątkach odrębnych. Niesie to ze sobą odmienny zakres odpowiedzialności wspólników zarówno w stosunku do osób trzecich, jak i z tytułu obowiązków podatkowych. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej współmałżonek odpowiada za długi drugiego współmałżonka nawet po rozwodzie, jeżeli powstały one w czasie trwania wspólności ustawowej (tzw. odpowiedzialność osób trzecich). W przypadku spółki oznacza to, że współmałżonek będzie w przyszłości odpowiadał za długi drugiego współmałżonka (w tym również pośrednio za długi spółki), nawet jeżeli z tej spółki wystąpi, a zadłużenie powstało w okresie trwania wspólności ustawowej. W tym wypadku dojdzie do kumulacji odpowiedzialności: z jednej strony, będzie to odpowiedzialność wspólnika z tytułu członkostwa w spółce, z drugiej, odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte w trakcie trwania wspólności małżeńskiej. W praktyce oznacza to, że małżeństwo rozszerzy dotychczasową odpowiedzialność małżonków.

Ponadto zawarcie związku małżeńskiego prowadzić może do zmian w nazwie firmy. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych firma spółki powinna zawierać nazwiska wszystkich wspólników, jednego lub kilkorga z nich. Jeżeli zatem dotychczasowe (panieńskie) nazwisko żony figurowało w firmie spółki, a po ślubie przyjmie ona nazwisko męża, konieczna będzie zmiana firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Mając na uwadze, że nazwa ta (firma) spółki objęta jest również obowiązkiem zgłoszenia do urzędu skarbowego, powstanie tym samym obowiązek złożenia aktualizacyjnego formularza NIP-2 (zmiana firmy spółki) wraz z załącznikiem NIP/D (zmiana danych osobowych wspólnika). Na tym drugim formularzu można od razu uaktualnić inne dane współmałżonka, które mogłyby się zmienić po zawarciu małżeństwa (np. adres zamieszkania).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług, niezbędna będzie aktualizacja danych do tego podatku na deklaracji VAT-R, w sytuacji gdy doszło do ich zmiany (np. wspomniana powyżej nazwa spółki). Zgodnie z ustawą o podatku VAT dokonuje się tego w terminie siedmiu dni od dnia, w którym zmiana nastąpiła.

(MGM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA