Spółka cywilna a wykonanie zamówienia publicznego
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Wykonawcą zamówienia publicznego może być osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, a także podmioty te występujące wspólnie (art. 2 pkt 11 oraz art. 23 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych). Zamawiający ma obowiązek równego traktowania wszystkich wykonawców, bez względu na ich formę organizacyjno-prawną. Na zdobycie zamówienia publicznego nie będzie więc miała wpływu okoliczność, czy ubiegający się o nie wykonawca jest osobą fizyczną, spółką z o.o., czy też została utworzona spółka cywilna. Wśród jednoosobowych przedsiębiorców funkcjonuje jednak przekonanie, że celem podjęcia jakiejś większej inicjatywy warto jest zawiązać spółkę cywilną.
Spółka cywilna jest po prostu umową, poprzez którą wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony. Wymogiem jej zawiązania jest sporządzenie umowy na piśmie - wystarczy zwykła forma pisemna. Nie ma przy tym obowiązku wnoszenia przez wspólników wkładów pieniężnych, wkład może bowiem polegać również wyłącznie np. na świadczeniu usług na rzecz spółki.
Spółkę cywilną można zatem zawiązać także w celu ubiegania się o zamówienie publiczne i wykonania tego zamówienia. Wspólnicy spółki cywilnej są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania spółki. Oznacza to, że wierzyciel (w tym przypadku zamawiający) będzie mógł żądać wykonania całości lub części zamówienia od wszystkich wspólników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a wykonanie zamówienia przez któregokolwiek ze wspólników spółki cywilnej zwolni pozostałych z obowiązku jego wykonania. W przypadku zażądania przez zamawiającego wykonania zamówienia przez jednego ze wspólników nie będzie on mógł natomiast zwolnić się z tego obowiązku przez wykazanie istnienia spółki cywilnej i przerzucenia tego obowiązku na pozostałych wspólników.
Edyta Konarska
radca prawny w Tomczak i Partnerzy Spółka Adwokacka
Podstawa prawna:
l art. 2 pkt 11, art. 23 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 164, poz. 1163 z późn.zm.),
l art. 860 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.).
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA