reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Spółka cywilna a wykonanie zamówienia publicznego

Spółka cywilna a wykonanie zamówienia publicznego

Czy dopuszczalne jest zawarcie umowy spółki cywilnej w celu uzyskania i wykonania zamówienia publicznego?

Tak. Wykonawcą zamówienia publicznego może być osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, a także podmioty te występujące wspólnie (art. 2 pkt 11 oraz art. 23 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych). Zamawiający ma obowiązek równego traktowania wszystkich wykonawców, bez względu na ich formę organizacyjno-prawną. Na zdobycie zamówienia publicznego nie będzie więc miała wpływu okoliczność, czy ubiegający się o nie wykonawca jest osobą fizyczną, spółką z o.o., czy też została utworzona spółka cywilna. Wśród jednoosobowych przedsiębiorców funkcjonuje jednak przekonanie, że celem podjęcia jakiejś większej inicjatywy warto jest zawiązać spółkę cywilną.

Spółka cywilna jest po prostu umową, poprzez którą wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony. Wymogiem jej zawiązania jest sporządzenie umowy na piśmie - wystarczy zwykła forma pisemna. Nie ma przy tym obowiązku wnoszenia przez wspólników wkładów pieniężnych, wkład może bowiem polegać również wyłącznie np. na świadczeniu usług na rzecz spółki.

Spółkę cywilną można zatem zawiązać także w celu ubiegania się o zamówienie publiczne i wykonania tego zamówienia. Wspólnicy spółki cywilnej są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania spółki. Oznacza to, że wierzyciel (w tym przypadku zamawiający) będzie mógł żądać wykonania całości lub części zamówienia od wszystkich wspólników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a wykonanie zamówienia przez któregokolwiek ze wspólników spółki cywilnej zwolni pozostałych z obowiązku jego wykonania. W przypadku zażądania przez zamawiającego wykonania zamówienia przez jednego ze wspólników nie będzie on mógł natomiast zwolnić się z tego obowiązku przez wykazanie istnienia spółki cywilnej i przerzucenia tego obowiązku na pozostałych wspólników.

Edyta Konarska

radca prawny w Tomczak i Partnerzy Spółka Adwokacka

Podstawa prawna:

l art. 2 pkt 11, art. 23 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 164, poz. 1163 z późn.zm.),

l art. 860 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama