REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od kiedy obowiązuje nowy Wspólny Słownik Zamówień Publicznych

Katarzyna Barańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są zasady stosowania wspólnego słownika zamówień publicznych (CPV)? Czy trzeba obecnie sumować wartości zamówień według kodów CPV przy szacowaniu wartości zamówienia?

Wspólny Słownik Zamówień jest systemem klasyfikacji produktów, usług i robót budowlanych stworzonym na potrzeby zamówień publicznych. Wspólny Słownik Zamówień składa się ze słownika głównego, używanego do określenia przedmiotu zamówienia, oraz słownika uzupełniającego, umożliwiającego dodanie informacji o charakterze jakościowym.

REKLAMA

Autopromocja

15 września 2008 r. wejdzie w życie rozporządzenie Komisji WE nr 213/2008 z 28 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) (Dz.U. UE L 74 z 15 marca 2008 r.). Rozporządzenie to zmienia dotychczas obowiązujące rozporządzenie (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) oraz Dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące procedur udzielania zamówień publicznych w zakresie zmiany CPV. Niniejsze rozporządzenie stosuje się od 15 września 2008 r.

Kwestie dotyczące stosowania Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) przez zamawiających w Unii Europejskiej reguluje obecnie rozporządzenie Komisji (WE) Nr 2151/2003 z 16 grudnia 2003 r. Zgodnie z postanowieniami tego rozporządzenia stosowanie kodów CPV do określania przedmiotu zamówienia przez zamawiających z obecnych państw członkowskich UE stało się obowiązkowe z 20 grudnia 2003 r. Polskie prawo zamówień publicznych przewiduje obowiązek stosowania klasyfikacji CPV począwszy od dnia akcesji Polski do UE, tzn. od 1 maja 2004 r. (art. 227 pkt 2 w związku z art. 30 ust. 4).

Do 12 września 2008 r. zewnętrzni podwykonawcy będą zobowiązani przekazać Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich wszystkie ogłoszenia, które zostały sporządzone z wykorzystaniem słownika CPV z 2003 roku. Ogłoszenia te zostaną następnie opublikowane 16 września 2008 r., który jest ostatnim dniem wykorzystania starych kodów CPV. Wszystkie ogłoszenia sporządzone zgodnie z nowym słownikiem CPV z 2008 roku będą wstrzymane przed ich publikacją, do czasu przygotowania oficjalnego Dziennika Unii Europejskiej 17 września, tj. pierwszego dnia, w którym będą publikowane ogłoszenia wykorzystujące kody nowego słownika CPV z 2008 roku.

Użytkownicy systemów eNotices i eSender będą mogli korzystać z nowej wersji Wspólnego Słownika Zamówień od chwili jego wejścia w życie, tj. 15 września 2008 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Urząd Zamówień Publicznych poinformował, że ogłoszenia zawierające kody CPV z 2003 roku, które do niego dotrą po tym dniu za pośrednictwem poczty, faksu lub poczty elektronicznej, nie będą akceptowane. Należy wziąć bowiem pod uwagę fakt, że nie będzie możliwości równoległego wykorzystania dwóch wersji słownika CPV, do wykorzystania pozostaną tabele zgodności ułatwiające wprowadzanie zmian. Komisja Europejska jest w trakcie opracowania dokumentu, który będzie ułatwiał poruszanie się w CPV 2008. Jego angielska wersja powinna zostać udostępniona 15 września 2008 r.; wersje w oficjalnych językach krajów członkowskich będą udostępniane sukcesywnie.

Nie ma obecnie obowiązku sumowania wartości zamówień według kodów CPV przy szacowaniu wartości zamówienia. Obowiązek ten został zniesiony nowelizacją prawa zamówień publicznych z 2006 roku. Dotyczył on usług i dostaw powtarzających się okresowo, czyli takich, które nie mogą zostać zrealizowane poprzez jednorazowe świadczenie. Artykuł 34 prawa zamówień publicznych stanowi, że podstawą ustalenia wartości zamówień na usługi lub dostawy powtarzające się okresowo jest łączna wartość zamówień tego samego rodzaju.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla ułatwienia sobie pracy i zachowania kontroli nad udzielanymi zamówieniami korzystać z zakupionego programu pozwalającego rejestrować zakupy. Można również dokonywać czynności grupowania zamówień, posługując się Wspólnym Słownikiem Zamówień CPV, albo robić to według własnego uznania, zachowując przy tym staranność, rozsądek i logikę.

Czynności sumowania zamówień według kodów CPV dokonuje się tylko na potrzeby ogłoszenia informacyjnego o planowanych w terminie 12 miesięcy zamówieniach lub umowach ramowych, o których mowa w art. 13 ustawy prawa zamówień publicznych. Po nowelizacji z kwietnia 2007 r. nie jest to już jednak obowiązkiem. Należy to do wyłącznej decyzji zamawiającego.

Słownik CPV dostępny jest w postaci łatwego do przeglądania drzewa na stronach TED: http://ted.europa.eu/ oraz na stronie www. klasyfikacje.pl/CPV.

KATARZYNA BARAŃSKA

radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

PODSTAWA PRAWNA

• Rozporządzenie Komisji WE nr 213/2008 z 28 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) (Dz.U. UE L 74 z 15 marca 2008 r.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA