REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od kiedy obowiązuje nowy Wspólny Słownik Zamówień Publicznych

Katarzyna Barańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są zasady stosowania wspólnego słownika zamówień publicznych (CPV)? Czy trzeba obecnie sumować wartości zamówień według kodów CPV przy szacowaniu wartości zamówienia?

Wspólny Słownik Zamówień jest systemem klasyfikacji produktów, usług i robót budowlanych stworzonym na potrzeby zamówień publicznych. Wspólny Słownik Zamówień składa się ze słownika głównego, używanego do określenia przedmiotu zamówienia, oraz słownika uzupełniającego, umożliwiającego dodanie informacji o charakterze jakościowym.

Autopromocja

15 września 2008 r. wejdzie w życie rozporządzenie Komisji WE nr 213/2008 z 28 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) (Dz.U. UE L 74 z 15 marca 2008 r.). Rozporządzenie to zmienia dotychczas obowiązujące rozporządzenie (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) oraz Dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące procedur udzielania zamówień publicznych w zakresie zmiany CPV. Niniejsze rozporządzenie stosuje się od 15 września 2008 r.

Kwestie dotyczące stosowania Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) przez zamawiających w Unii Europejskiej reguluje obecnie rozporządzenie Komisji (WE) Nr 2151/2003 z 16 grudnia 2003 r. Zgodnie z postanowieniami tego rozporządzenia stosowanie kodów CPV do określania przedmiotu zamówienia przez zamawiających z obecnych państw członkowskich UE stało się obowiązkowe z 20 grudnia 2003 r. Polskie prawo zamówień publicznych przewiduje obowiązek stosowania klasyfikacji CPV począwszy od dnia akcesji Polski do UE, tzn. od 1 maja 2004 r. (art. 227 pkt 2 w związku z art. 30 ust. 4).

Do 12 września 2008 r. zewnętrzni podwykonawcy będą zobowiązani przekazać Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich wszystkie ogłoszenia, które zostały sporządzone z wykorzystaniem słownika CPV z 2003 roku. Ogłoszenia te zostaną następnie opublikowane 16 września 2008 r., który jest ostatnim dniem wykorzystania starych kodów CPV. Wszystkie ogłoszenia sporządzone zgodnie z nowym słownikiem CPV z 2008 roku będą wstrzymane przed ich publikacją, do czasu przygotowania oficjalnego Dziennika Unii Europejskiej 17 września, tj. pierwszego dnia, w którym będą publikowane ogłoszenia wykorzystujące kody nowego słownika CPV z 2008 roku.

Użytkownicy systemów eNotices i eSender będą mogli korzystać z nowej wersji Wspólnego Słownika Zamówień od chwili jego wejścia w życie, tj. 15 września 2008 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urząd Zamówień Publicznych poinformował, że ogłoszenia zawierające kody CPV z 2003 roku, które do niego dotrą po tym dniu za pośrednictwem poczty, faksu lub poczty elektronicznej, nie będą akceptowane. Należy wziąć bowiem pod uwagę fakt, że nie będzie możliwości równoległego wykorzystania dwóch wersji słownika CPV, do wykorzystania pozostaną tabele zgodności ułatwiające wprowadzanie zmian. Komisja Europejska jest w trakcie opracowania dokumentu, który będzie ułatwiał poruszanie się w CPV 2008. Jego angielska wersja powinna zostać udostępniona 15 września 2008 r.; wersje w oficjalnych językach krajów członkowskich będą udostępniane sukcesywnie.

Nie ma obecnie obowiązku sumowania wartości zamówień według kodów CPV przy szacowaniu wartości zamówienia. Obowiązek ten został zniesiony nowelizacją prawa zamówień publicznych z 2006 roku. Dotyczył on usług i dostaw powtarzających się okresowo, czyli takich, które nie mogą zostać zrealizowane poprzez jednorazowe świadczenie. Artykuł 34 prawa zamówień publicznych stanowi, że podstawą ustalenia wartości zamówień na usługi lub dostawy powtarzające się okresowo jest łączna wartość zamówień tego samego rodzaju.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla ułatwienia sobie pracy i zachowania kontroli nad udzielanymi zamówieniami korzystać z zakupionego programu pozwalającego rejestrować zakupy. Można również dokonywać czynności grupowania zamówień, posługując się Wspólnym Słownikiem Zamówień CPV, albo robić to według własnego uznania, zachowując przy tym staranność, rozsądek i logikę.

Czynności sumowania zamówień według kodów CPV dokonuje się tylko na potrzeby ogłoszenia informacyjnego o planowanych w terminie 12 miesięcy zamówieniach lub umowach ramowych, o których mowa w art. 13 ustawy prawa zamówień publicznych. Po nowelizacji z kwietnia 2007 r. nie jest to już jednak obowiązkiem. Należy to do wyłącznej decyzji zamawiającego.

Słownik CPV dostępny jest w postaci łatwego do przeglądania drzewa na stronach TED: http://ted.europa.eu/ oraz na stronie www. klasyfikacje.pl/CPV.

KATARZYNA BARAŃSKA

radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

PODSTAWA PRAWNA

• Rozporządzenie Komisji WE nr 213/2008 z 28 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) (Dz.U. UE L 74 z 15 marca 2008 r.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA