REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Produkty energetyczne o podwójnym zastosowaniu - definicja

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Produkty energetyczne o podwójnym zastosowaniu  - definicja
Produkty energetyczne o podwójnym zastosowaniu - definicja

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 2 października 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok (sygn. C 426/12) dotyczący interpretacji pojęcia produktów energetycznych o podwójnym zastosowaniu jakim posługuje się tzw. Dyrektywa Energetyczna (dyrektywa Rady 2003/96/WE, dalej: Dyrektywa).

TSUE interpretuje pojęcie produktów energetycznych podwójnego zastosowania

Sprawa dotyczyła producenta buraków cukrowych, który w procesie produkcyjnym w piecu wapiennym zużywa węgiel jako paliwo do ogrzewania, pozwalające na przeprowadzenie reakcji spalania, w wyniku której powstaje gaz wykorzystywany następnie do oczyszczania soku dyfuzyjnego wyekstrahowanego z buraków cukrowych. W wyniku procesu oczyszczania, na skutek wchłonięcia części gazu przez tzw. wapno defekacyjne, powstaje także nawóz dla rolnictwa.

Autopromocja

Organy podatkowe nie zgodziły się z producentem cukru, że powyższe wykorzystanie węgla mieści się w definicji podwójnego zastosowania.

Warto zaznaczyć, że w świetle art. 2 ust. 4 lit. b) tiret drugie Dyrektywy z opodatkowania akcyzą wyłączone są produkty energetyczne o podwójnym zastosowaniu, za które uznaje się produkt energetyczny wykorzystywany zarówno jako paliwo do ogrzewania oraz w celach innych niż jako paliwo silnikowe i paliwo do ogrzewania. Regulacje holenderskie przewidywały natomiast zwolnienie m.in. dla węgla o podwójnym zastosowaniu, za które uznawano wykorzystywanie węgla zarówno jako paliwa do ogrzewania oraz w celach innych niż jako paliwo silnikowe i paliwo do ogrzewania.

W takim stanie faktycznym i prawnym sąd krajowy zdecydował się skierować do TSUE m.in. następujące pytania prejudycjalne:

Czy występuje podwójne zastosowanie w rozumieniu Dyrektywy, jeżeli węgiel kamienny wykorzystywany jest jako paliwo do ogrzewania w piecu wapiennym, podczas gdy dwutlenek węgla wytworzony w tym piecu wapiennym z węgla (i wapienia) służy wytwarzaniu gazu z pieca wapiennego, który następnie wykorzystywany jest jako niezbędny do oczyszczania soku dyfuzyjnego uzyskanego z buraków cukrowych oraz służy do produkcji nawozu dla rolnictwa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Równocześnie sąd holenderski zadał pytanie czy prawo unijne sprzeciwia się wykładni pojęcia podwójnego zastosowania według prawa krajowego, węższej niż wykładnia tego pojęcia na podstawie Dyrektywy?

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Co powiedział TSUE?

TSUE uznał, że za podwójne zastosowanie należy uznać okoliczność wykorzystania z jednej strony węgla jako paliwa do ogrzewania w procesie produkcji cukru, a z drugiej strony dwutlenku węgla wytworzonego podczas spalania tego produktu do celów tego samego procesu produkcyjnego, jeśli bezsporne jest, iż proces produkcyjny nie może się zakończyć bez użycia dwutlenku węgla wytworzonego podczas spalania węgla. Równocześnie podwójnym zastosowaniem nie jest wykorzystanie węgla w omawianym procesie do produkcji nawozu dla rolnictwa.

Jednocześnie dokonując wykładni holenderskich przepisów sędziowie z Luksemburga stwierdzili również, że państwo członkowskie ma prawo utrzymać w swoim prawie wewnętrznym węższy zakres pojęcia podwójnego zastosowania niż ten określony w Dyrektywie w celu nałożenia podatku od produktów energetycznych wyłączonych z zakresu jej stosowania.


Jaki ma to znaczenie?

Wyrok ten może być pewnego rodzaju wskazówką pozwalającą zrozumieć w jaki sposób analizowane są procesy technologiczne dla celów podatku akcyzowego. Nie można też wykluczyć, że zaprezentowane w komentowanym wyroku stanowisko TSUE, dotyczące opodatkowania przez państwo członkowskie produktów energetycznych wyłączonych z zakresu obowiązywania Dyrektywy, może być swoistą zapowiedzią kierunku w jakim pójdzie rozstrzygnięcie w sprawie dotyczącej możliwości wprowadzenia przez polskiego ustawodawcę akcyzy na oleje smarowe jaka jest obecnie przedmiotem badania przez TSUE.

Wyrok dostępny jest na stronie TSUE.

Webcast: Aktualizacja opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste nieruchomości – jak bronić się przed podwyżką?

Anna Wibig, Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego, Warszawa
awibig@deloitteCE.com

Łukasz Janiga, Starszy Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego, Kraków
ljaniga@deloittece.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Deloitte

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA