REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Produkty energetyczne o podwójnym zastosowaniu - definicja

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Produkty energetyczne o podwójnym zastosowaniu  - definicja
Produkty energetyczne o podwójnym zastosowaniu - definicja

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 2 października 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok (sygn. C 426/12) dotyczący interpretacji pojęcia produktów energetycznych o podwójnym zastosowaniu jakim posługuje się tzw. Dyrektywa Energetyczna (dyrektywa Rady 2003/96/WE, dalej: Dyrektywa).

TSUE interpretuje pojęcie produktów energetycznych podwójnego zastosowania

Sprawa dotyczyła producenta buraków cukrowych, który w procesie produkcyjnym w piecu wapiennym zużywa węgiel jako paliwo do ogrzewania, pozwalające na przeprowadzenie reakcji spalania, w wyniku której powstaje gaz wykorzystywany następnie do oczyszczania soku dyfuzyjnego wyekstrahowanego z buraków cukrowych. W wyniku procesu oczyszczania, na skutek wchłonięcia części gazu przez tzw. wapno defekacyjne, powstaje także nawóz dla rolnictwa.

REKLAMA

Autopromocja

Organy podatkowe nie zgodziły się z producentem cukru, że powyższe wykorzystanie węgla mieści się w definicji podwójnego zastosowania.

Warto zaznaczyć, że w świetle art. 2 ust. 4 lit. b) tiret drugie Dyrektywy z opodatkowania akcyzą wyłączone są produkty energetyczne o podwójnym zastosowaniu, za które uznaje się produkt energetyczny wykorzystywany zarówno jako paliwo do ogrzewania oraz w celach innych niż jako paliwo silnikowe i paliwo do ogrzewania. Regulacje holenderskie przewidywały natomiast zwolnienie m.in. dla węgla o podwójnym zastosowaniu, za które uznawano wykorzystywanie węgla zarówno jako paliwa do ogrzewania oraz w celach innych niż jako paliwo silnikowe i paliwo do ogrzewania.

W takim stanie faktycznym i prawnym sąd krajowy zdecydował się skierować do TSUE m.in. następujące pytania prejudycjalne:

Czy występuje podwójne zastosowanie w rozumieniu Dyrektywy, jeżeli węgiel kamienny wykorzystywany jest jako paliwo do ogrzewania w piecu wapiennym, podczas gdy dwutlenek węgla wytworzony w tym piecu wapiennym z węgla (i wapienia) służy wytwarzaniu gazu z pieca wapiennego, który następnie wykorzystywany jest jako niezbędny do oczyszczania soku dyfuzyjnego uzyskanego z buraków cukrowych oraz służy do produkcji nawozu dla rolnictwa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Równocześnie sąd holenderski zadał pytanie czy prawo unijne sprzeciwia się wykładni pojęcia podwójnego zastosowania według prawa krajowego, węższej niż wykładnia tego pojęcia na podstawie Dyrektywy?

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Co powiedział TSUE?

REKLAMA

TSUE uznał, że za podwójne zastosowanie należy uznać okoliczność wykorzystania z jednej strony węgla jako paliwa do ogrzewania w procesie produkcji cukru, a z drugiej strony dwutlenku węgla wytworzonego podczas spalania tego produktu do celów tego samego procesu produkcyjnego, jeśli bezsporne jest, iż proces produkcyjny nie może się zakończyć bez użycia dwutlenku węgla wytworzonego podczas spalania węgla. Równocześnie podwójnym zastosowaniem nie jest wykorzystanie węgla w omawianym procesie do produkcji nawozu dla rolnictwa.

Jednocześnie dokonując wykładni holenderskich przepisów sędziowie z Luksemburga stwierdzili również, że państwo członkowskie ma prawo utrzymać w swoim prawie wewnętrznym węższy zakres pojęcia podwójnego zastosowania niż ten określony w Dyrektywie w celu nałożenia podatku od produktów energetycznych wyłączonych z zakresu jej stosowania.


Jaki ma to znaczenie?

Wyrok ten może być pewnego rodzaju wskazówką pozwalającą zrozumieć w jaki sposób analizowane są procesy technologiczne dla celów podatku akcyzowego. Nie można też wykluczyć, że zaprezentowane w komentowanym wyroku stanowisko TSUE, dotyczące opodatkowania przez państwo członkowskie produktów energetycznych wyłączonych z zakresu obowiązywania Dyrektywy, może być swoistą zapowiedzią kierunku w jakim pójdzie rozstrzygnięcie w sprawie dotyczącej możliwości wprowadzenia przez polskiego ustawodawcę akcyzy na oleje smarowe jaka jest obecnie przedmiotem badania przez TSUE.

Wyrok dostępny jest na stronie TSUE.

Webcast: Aktualizacja opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste nieruchomości – jak bronić się przed podwyżką?

Anna Wibig, Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego, Warszawa
awibig@deloitteCE.com

Łukasz Janiga, Starszy Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego, Kraków
ljaniga@deloittece.com

Źródło: Deloitte

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA