| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Zwrot akcyzy od samochodu osobowego

Zwrot akcyzy od samochodu osobowego

Uprawnionym do żądania zwrotu akcyzy od samochodu osobowego przy dostawie wewnątrzwspółnotowej jest podmiot, który nabył prawo rozporządzania samochodem jak właściciel, dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej i wykazał, że akcyza od samochodu została zapłacona w kraju.

Polska spółka, która prowadzi działalność gospodarczą jako dealer samochodowy sprzedała 10 maja 2012 r. (data faktury) niemieckiemu nabywcy samochód osobowy, a następnie niemiecki nabywca tego samego dnia odebrał kupiony pojazd i własnym transportem (na lawecie) wywiózł go do Niemiec.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Sprzedawca w związku z zamówieniem złożonym przez kontrahenta niemieckiego dokonał importu przedmiotowego samochodu i odprowadził należny podatek akcyzowy. Samochód ten nigdy nie był zarejestrowany na terenie naszego kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.


Pytanie podatnika:

Komu przysługuje prawo uzyskania zwrotu zapłaconej na terytorium kraju kwoty podatku akcyzowego? Czy sprzedawcy samochodu osobowego, czy jego nabywcy?


Odpowiedź KIP:

Dostawa wewnątrzwspólnotowa, to zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. z 2011 r. Dz. U. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.) przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego. Zatem, jak wynika z powołanego przepisu, samo przemieszczenie samochodu osobowego stanowi dostawę wewnątrzwspólnotową (wywóz).

Natomiast zgodnie z art. 107 ust. 1 cytowanej ustawy podmiotowi, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel i który dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, przysługuje zwrot akcyzy na wniosek, złożony właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego.


Ważne!
Do wniosku o zwrot akcyzy podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy dołącza dowód zapłaty akcyzy lub fakturę z wykazaną kwotą akcyzy oraz dokumenty potwierdzające dostawę wewnątrzwspólnotową lub eksport w szczególności dokumenty przewozowe, celne, fakturę i specyfikację dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą wewnątrzwspólnotową albo eksportem - art. 107 ust. 3 i 4 ustawy.


Zatem uprawnionym do żądania zwrotu akcyzy od samochodu osobowego przy dostawie wewnątrzwspółnotowej jest podmiot, który:

1) nabył prawo rozporządzania samochodem jak właściciel,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »