REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Forum Akcyzowe - transmisje ze spotkań

Forum Akcyzowe - transmisje ze spotkań
Forum Akcyzowe - transmisje ze spotkań

REKLAMA

REKLAMA

Forum Akcyzowe. Ministerstwo Finansów uruchamia transmisje online z prac grup roboczych Forum Akcyzowego. To odpowiedź na ogromne zainteresowanie rynku pracami Forum. Pierwsza transmisja na kanale Youtube odbędzie się 14 lipca 2021 r. o godz. 9.00.

Forum Akcyzowe

Forum powołano w celu zachowania transparentności dialogu przedstawicielami rynku i administracji. Powołano je w duchu współpracy, której efektem będzie wypracowanie najlepszych rozwiązań, reprezentujących interesy polskiego rynku wyrobów nowatorskich, e-papierosów, oraz wyrobów tytoniowych. Rekomendacje Forum Akcyzowego będą stanowiły ważny głos doradczy dla Ministerstwa Finansów i będą uzupełnieniem konsultacji społecznych.

Autopromocja

- Nadrzędną wartością Forum Akcyzowego są jego uczestnicy, którzy są traktowani w jednakowy, sprawiedliwy, równoprawny i obiektywny sposób, a ich głos jest dla nas równie wartościowy. Również proces wyboru członków grup roboczych był w pełni transparentny i niezależny od jakiejkolwiek arbitralnej decyzji. To forum powołano dla lepszej współpracy przedstawicieli rynku. Rola administracji sprowadza się do wysłuchania głosu branży, przeanalizowania rekomendacji i pomocy w organizacji spotkań. Takie było od początku nasze założenie. W takim duchu będziemy wspierali prace wszystkich branż, którym poświęcone będą także kolejne odsłony Forum Akcyzowego - mówi minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Podczas pierwszego posiedzenia poświęconego rynkowi wyrobów tytoniowych, e-papierosów oraz wyrobów nowatorskich, które odbyło się 29 czerwca br. powołano 4 grupy robocze. Zakres tematyczny prac poszczególnych grup obejmuje:

  • Wyroby tradycyjne
  • Papierosy elektroniczne
  • Wyroby nowatorskie oraz produkty innowacyjne
  • Susz tytoniowy

Zgodnie z ogłoszonym z wyprzedzeniem regulaminem FORUM, o składzie grup decydowała kolejność zgłoszeń. Dzięki temu każdy uczestnik Forum Akcyzowego pierwszej edycji i każdej następnej, ma taką samą możliwość zgłoszenia chęci udziału w dyskusji prowadzonej w grupach roboczych, niezależnie od pozycji rynkowej czy wielkości prowadzonej działalności.

Polecamy nasze publikacje: Najważniejsze zmiany w VAT i akcyzie od 1 lipca 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Biorąc pod uwagę postulaty uczestników, którzy chcieliby śledzić przebieg prac Forum, zaproponowaliśmy, aby prace grup roboczych były transmitowane na żywo na kanale YouTube Ministerstwa Finansów. Takie rozwiązanie umożliwi wszystkim zainteresowanym podmiotom obserwowanie dialogu, który będzie również kontynuowany w trakcie kolejnego posiedzenia Forum Akcyzowego. Szczegółowe informacje na temat terminów transmisji będą publikowane na naszej stronie internetowej - wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Forum Akcyzowe - spotkania, posiedzenia, dyskusje

Spotkania grup roboczych nie są jedynym miejscem, gdzie uczestnicy Forum Akcyzowego będą mogli przedstawić swoje postulaty. Kluczową rolę odgrywają posiedzenia Forum, w trakcie, których odbywa się szeroka dyskusja na temat wstępnych propozycji grup roboczych.

- Głos uczestników ma ogromny wpływ na ostateczne brzmienie rekomendacji Forum Akcyzowego, dlatego zachęcamy do udziału w kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się w IV kwartale 2021 r. Drugie spotkanie Forum będzie okazją do merytorycznej dyskusji na temat propozycji grupy roboczych. Wierzę, że wypracowane przez Forum wnioski i rekomendacje będą wspólnym głosem przedstawicieli rynku w zakresie kierunków prowadzonej polityki podatkowej - dodaje Maria Rutka, dyrektor Departamentu Podatku Akcyzowego Ministerstwa Finansów.

Forum Akcyzowe - transmisje online

Przebieg spotkań grup roboczych można obserwować na żywo na kanale YouTube MF.

Terminy spotkań grup roboczych są dostępne i na bieżąco aktualizowane na stronie Forum Akcyzowego w zakładce Ogłoszenia i informacje bieżące.

Pierwsza transmisja spotkania grupy roboczej nr 1 ds. papierosów tradycyjnych odbędzie się 14.07.2021 w godz. 9-11.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA