REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza od wyrobów nowatorskich w Polsce a istotne podwyższenie podatku akcyzowego na podgrzewany tytoń w Niemczech

Akcyza od wyrobów nowatorskich w Polsce a istotne podwyższenie podatku akcyzowego na podgrzewany tytoń w Niemczech
Akcyza od wyrobów nowatorskich w Polsce a istotne podwyższenie podatku akcyzowego na podgrzewany tytoń w Niemczech

REKLAMA

REKLAMA

Akcyza od wyrobów nowatorskich. Utrzymywanie preferencji podatkowej w polskim podatku akcyzowym dla wyrobów nowatorskich jest bezzasadne i dyskryminuje dostawców papierosów – piszą eksperci z Instytutu Studiów Podatkowych. Jest to ich zdaniem szczególnie widoczne na tle przyjętych niedawno w Niemczech zmian przepisów w zakresie stawki na podgrzewany tytoń, które likwidują przywileje podatkowe dla tych wyrobów.

Podatek akcyzowy od wyrobów nowatorskich w Polsce

Polskie regulacje dotyczące opodatkowania wyrobów nowatorskich (zwanymi również podgrzewaczami tytoniu), zostały zawarte w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym[1]. Podstawą opodatkowania wyrobów nowatorskich jest ich ilość wyrażona w kilogramach. Stawka akcyzy na wyroby nowatorskie ma charakter mieszany i wynosi 155,79 zł za każdy kilogram i 32,05% średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.
Do ustalenia stawki podatku na wyroby nowatorskie stosuje się średnią ważoną detaliczną cenę sprzedaży tytoniu do palenia, obliczaną na podstawie danych za pierwszych 10 miesięcy roku poprzedzającego rok kalendarzowy, na który średnia ważona detaliczna cena sprzedaży tytoniu do palenia jest obliczana[2]. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów oraz średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia na rok 2021[3], średnia ważona detaliczna cena sprzedaży papierosów oraz średnia ważona detaliczna cena sprzedaży tytoniu do palenia na potrzeby ustalenia minimalnej stawki akcyzy na papierosy oraz stawki akcyzy dla wyrobów nowatorskich na rok 2021, wynosi w przypadku papierosów - 747,67 zł w przeliczeniu na 1000 szt., zaś w przypadku tytoniu do palenia – 502,29 zł w przeliczeniu na kilogram.

Autopromocja

Zgodnie z przytoczonymi powyżej danymi, opodatkowanie akcyzą kilograma wyrobów nowatorskich wynosi obecnie 316,77 zł. Prowadzi to do następującego wniosku: kwota podatku akcyzowego przypadająca na paczkę wyrobu nowatorskiego (20 stuk) jest około pięciokrotnie niższa w porównaniu do kwoty podatku przypadającej na paczkę papierosów (20 sztuk).

Ministerstwo Finansów nie planuje zmian

Czynniki oficjalne nie widzą jednak powodów do wprowadzenia w najbliższym czasie zmian w zakresie podstawy opodatkowania oraz stawek akcyzy na wyroby nowatorskie: „W chwili obecnej Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac legislacyjnych zmierzających do zmiany ustawy o podatku akcyzowym, w zakresie stawki akcyzy na wyroby nowatorskie. W toku prac nad ustawą z 12 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym – która wprowadziła opodatkowanie wyrobów nowatorskich i płynu do papierosów elektronicznych – interesariusze mieli możliwość aktywnego wyrażenia opinii, co do projektowanych przepisów”[4]. Nadmienić w tym miejscu należy, iż efektywne opodatkowanie wyrobów nowatorskich nastąpiło dopiero z dniem 1 października 2020 r. (niemal 3 lata od uchwalenia wspomnianej nowelizacji).

Przyczyną zaniechania tych zmian mają być również – zdaniem resortu – prowadzone obecnie prace nad nowelizacją dyrektywy tytoniowej: „Należy także zwrócić uwagę na trwające obecnie prace nad rewizją dyrektywy tytoniowej, które uwzględniają harmonizację podatku akcyzowego także od wyrobów nowatorskich. Państwa członkowskie oczekują na kierunkowe wytyczne KE w zakresie m.in. konstrukcji opodatkowania, czy też stawki minimalnej, które mogą zrewidować krajowe rozwiązania[5].

Niemcy zmieniają akcyzę i likwidują przywileje

Z tym ostatnim stwierdzeniem nie sposób się jednak zgodzić, zwłaszcza mając na względzie niedawne działania legislacyjne podjęte w Niemczech. Tamtejsze władze uchwaliły w czerwcu tego roku ustawę o modernizacji prawa w zakresie podatku od wyrobów tytoniowych[6]. Nowelizacja ta wprowadza m.in. gruntowne zmiany w zakresie podatku akcyzowego na podgrzewany tytoń (wyroby nowatorskie), który obecnie jest opodatkowany tak jak tytoń fajkowy. Zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. Dla podgrzewanego tytoniu ustalono dwuczłonowy mechanizm wyliczenia podatku: podatek należny będzie w dalszym ciągu wyliczany na podstawie stawki określonej dla tytoniu fajkowego, jednakże nie wyniesie on mniej niż 80% podatku przypadającego na papierosy[7].

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawodawca niemiecki zdecydował się na wprowadzenie powyższych zmian, mimo planowanej rewizji Dyrektywy Rady 2011/64/UE z dnia 21 czerwca 2011 r. w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych, której projekt Komisja Europejska ma przedstawić dopiero w czwartym kwartale 2021 r. Jak wynika z uzasadnienia do uchwalonej przez niemiecki parlament nowelizacji, podniesienie akcyzy na wyroby zawierające nikotynę ma być uzasadnione potrzebą ograniczenia spożywania tych produktów przez konsumentów. Opodatkowanie tych wyrobów ma również na celu zwiększenie wpływów budżetowych oraz m.in. zapewnienie przestrzegania równości podatkowej dla wszystkich kategorii produktów. Uznano, że wyroby zawierające podgrzewany tytoń pełnią analogiczną funkcję co papierosy (są ich substytutami), a zatem koniecznym wobec nich jest podwyższenie akcyzy. W uzasadnieniu do ustawy wskazano również, że od 2016 r. sprzedaż w Niemczech wyrobów nowatorskich rosła corocznie o 70%. Dla celów obliczenia skutków fiskalnych nowelizacji przyjęto również, że w latach 2022-2026 sprzedaż tych wyrobów będzie rosła o około 10% rocznie[8].  Ponadto, Federalne Ministerstwo Finansów przyjęło założenie, że rewizja Dyrektywy Rady 2011/64/UE będzie trwać długo, zatem niezbędne było wprowadzenie ustawy modernizującej podatek od wyrobów tytoniowych[9].

Podsumowując, należy zatem stwierdzić, iż przyjęte w Niemczech przepisy w zakresie stawki na podgrzewany tytoń (wyroby nowatorskie), likwidują przywileje podatkowe dla tych wyrobów, które występują w polskiej akcyzie. Wobec spadku dochodów budżetowych, będącego następstwem pandemii oraz planowanej na 2022 rok gruntownej reformy podatku dochodowego w Polsce, a także odległej w czasie rewizji stawek na wyroby tytoniowe na szczeblu wspólnotowym, utrzymywanie preferencji podatkowej w podatku akcyzowym dla wyrobów nowatorskich jest bezzasadne i dyskryminuje dostawców papierosów.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski
Barbara Głowacka
Rafał Linka
Instytut Studiów Podatkowych

 

[1] Dz. U. z 2020 r., poz. 722., zw. dalej „Ustawą”.

[2] Art. 99c ust. 4 i 6 Ustawy.

[3] M.P. z 2020 r., poz. 1183.

[4] Odpowiedź na interpelację poselską Pana Posła Grzegorza Wojciechowskiego nr 16361 w sprawie potrzeby zapewnienia szczególnej ochrony antykorupcyjnej przebiegowi procesu legislacyjnego w zakresie podatku akcyzowego od tzw. wyrobów nowatorskich oraz w sprawie zwiększenia finansowania dla rodzin dzieci niepełnosprawnych (PA5.054.11.2020).

[5] Odpowiedź na interpelację poselską Pani Poseł Małgorzaty Janowskiej nr 24128 w sprawie Forum Opodatkowania Wyrobów Akcyzowych (PA1.054.6.2021).

[6] Gesetz zur Modernisierung des Tabaksteuerrechts (Tabaksteuermodernisierungsgesetz - TabStMoG).

[7] „(1) Die Steuer beträgt:
(…)
5. für erhitzten Tabak die Steuer nach Nummer 4 zuzüglich einer Zusatzsteuer, die sich bemisst aus 80 Prozent des Steuerbetrags nach Nummer 1 abzüglich des Steuerbetrags nach Nummer 4. Für die Berechnung nach Nummer 1 entspricht hierbei der jeweils stückweise und einzeln portionierte Rauchtabak einer Zigarette”.

[8] https://dserver.bundestag.de/btd/19/286/1928655.pdf, dostęp z dnia 29 lipca 2021 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

REKLAMA