| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Ostatni moment na uniknięcie konieczności zapłaty akcyzy na gaz

Ostatni moment na uniknięcie konieczności zapłaty akcyzy na gaz

Do końca czerwca umowy, których przedmiotem jest dostawa wyrobów gazowych, w celu objęcia dostarczanych wyrobów zwolnieniem od akcyzy powinny zostać uzupełnione o odpowiednie postanowienia wskazujące, że wyroby te zostaną użyte do celów objętych zwolnieniem od akcyzy.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Obowiązujące przepisy nie wyjaśniają, jakie elementy powinny zawierać nowe postanowienia. Szczególne trudności nabywcom wyrobów gazowych może sprawiać proces wyboru i weryfikacji możliwości stosowania danego zwolnienia od akcyzy, a także określenie skutków ewentualnych nieprawidłowości w tym zakresie.

Kogo to dotyczy?

Obowiązek dotyczy wszystkich umów, na podstawie, których odbywa się dostawa wyrobów gazowych na rzecz finalnych nabywców gazowych zużywających te wyroby na cele uprawniające do zastosowania zwolnienia od akcyzy, które były zawarte przed 1 listopada 2013 r. Mając na uwadze szeroki katalog zwolnień oraz ich charakter wymóg ten może wpłynąć na liczną grupę odbiorców przemysłowych wyrobów gazowych. Omawianym obowiązkiem nie zostali objęci natomiast m.in. dostawcy wyrobów gazowych przeznaczonych do użycia do celów opałowych przez gospodarstwa domowe.

Skutki niespełnienia obowiązku formalnego

Zawarcie stosownych postanowień w umowie łączącej sprzedawcę z nabywcą wyrobów gazowych jest jednym z warunków, od spełnienia, którego zależy możliwość objęcia tych wyrobów zwolnieniem od akcyzy. Tym samym, jeżeli do dnia 30 czerwca w danej umowie nie zostaną umieszczone odpowiednie postanowienia, wyroby gazowe dostarczane w oparciu o daną umowę nie będą mogły być objęte zwolnieniem od akcyzy.

Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnych zwolniony z akcyzy

Co należy zrobić?

Sprzedawcy i nabywcy wyrobów gazowych, którzy jeszcze nie dokonali modyfikacji zawartych umów, powinni dołożyć wszelkich starań, aby do 30 czerwca 2014 r. zostały one właściwie uzupełnione. Wprowadzenie odpowiednich zmian w umowach powinno być poprzedzone szczegółową analizą zarówno pod kątem możliwości zastosowania w danym przypadku zwolnienia, jak również dodatkowych wymagań wynikających z ustawy o podatku akcyzowym.

Istotne znaczenie ma także sposób określenia zasad postępowania i odpowiedzialności stron takich umów w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, zmian lub odstępstw od przyjętego sposobu nabywania wyrobów gazowych.

Były wątpliwości w zakresie stosowania zwolnienia?

W ostatnich kilku miesiącach pojawiły się pierwsze indywidualne interpretacje wydane dla podatników, które dają pewne światło na to, w jaki sposób Ministerstwo Finansów intepretuje pewne pojęcia w zakresie stosowania zwolnień od akcyzy wyrobów gazowych. W rezultacie, jeśli spółki rozważały możliwość stosowania takiego zwolnienia, lecz z powodu wątpliwości wstrzymały działania to może to być dobry moment na podjęcie ponownie tego tematu

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zobacz także: Zmiany w prawie podatkowym


Agnieszka Radzikowska

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+48 (22) 511 07 69

aradzikowska@deloitteCE.com


Anna Wibig

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+ 48 (22) 511 07 20

awibig@deloitteCE.com


Łukasz Janiga

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+48 (12) 394 43 23

ljaniga@deloittece.com

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »