REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatni moment na uniknięcie konieczności zapłaty akcyzy na gaz

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Ostatni moment na uniknięcie konieczności zapłaty akcyzy na gaz
Ostatni moment na uniknięcie konieczności zapłaty akcyzy na gaz
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do końca czerwca umowy, których przedmiotem jest dostawa wyrobów gazowych, w celu objęcia dostarczanych wyrobów zwolnieniem od akcyzy powinny zostać uzupełnione o odpowiednie postanowienia wskazujące, że wyroby te zostaną użyte do celów objętych zwolnieniem od akcyzy.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Autopromocja

Obowiązujące przepisy nie wyjaśniają, jakie elementy powinny zawierać nowe postanowienia. Szczególne trudności nabywcom wyrobów gazowych może sprawiać proces wyboru i weryfikacji możliwości stosowania danego zwolnienia od akcyzy, a także określenie skutków ewentualnych nieprawidłowości w tym zakresie.

Kogo to dotyczy?

Obowiązek dotyczy wszystkich umów, na podstawie, których odbywa się dostawa wyrobów gazowych na rzecz finalnych nabywców gazowych zużywających te wyroby na cele uprawniające do zastosowania zwolnienia od akcyzy, które były zawarte przed 1 listopada 2013 r. Mając na uwadze szeroki katalog zwolnień oraz ich charakter wymóg ten może wpłynąć na liczną grupę odbiorców przemysłowych wyrobów gazowych. Omawianym obowiązkiem nie zostali objęci natomiast m.in. dostawcy wyrobów gazowych przeznaczonych do użycia do celów opałowych przez gospodarstwa domowe.

Skutki niespełnienia obowiązku formalnego

Zawarcie stosownych postanowień w umowie łączącej sprzedawcę z nabywcą wyrobów gazowych jest jednym z warunków, od spełnienia, którego zależy możliwość objęcia tych wyrobów zwolnieniem od akcyzy. Tym samym, jeżeli do dnia 30 czerwca w danej umowie nie zostaną umieszczone odpowiednie postanowienia, wyroby gazowe dostarczane w oparciu o daną umowę nie będą mogły być objęte zwolnieniem od akcyzy.

Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnych zwolniony z akcyzy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co należy zrobić?

Sprzedawcy i nabywcy wyrobów gazowych, którzy jeszcze nie dokonali modyfikacji zawartych umów, powinni dołożyć wszelkich starań, aby do 30 czerwca 2014 r. zostały one właściwie uzupełnione. Wprowadzenie odpowiednich zmian w umowach powinno być poprzedzone szczegółową analizą zarówno pod kątem możliwości zastosowania w danym przypadku zwolnienia, jak również dodatkowych wymagań wynikających z ustawy o podatku akcyzowym.

Istotne znaczenie ma także sposób określenia zasad postępowania i odpowiedzialności stron takich umów w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, zmian lub odstępstw od przyjętego sposobu nabywania wyrobów gazowych.

Były wątpliwości w zakresie stosowania zwolnienia?

W ostatnich kilku miesiącach pojawiły się pierwsze indywidualne interpretacje wydane dla podatników, które dają pewne światło na to, w jaki sposób Ministerstwo Finansów intepretuje pewne pojęcia w zakresie stosowania zwolnień od akcyzy wyrobów gazowych. W rezultacie, jeśli spółki rozważały możliwość stosowania takiego zwolnienia, lecz z powodu wątpliwości wstrzymały działania to może to być dobry moment na podjęcie ponownie tego tematu

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zobacz także: Zmiany w prawie podatkowym


Agnieszka Radzikowska

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

Autopromocja

+48 (22) 511 07 69

aradzikowska@deloitteCE.com


Anna Wibig

Autopromocja

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+ 48 (22) 511 07 20

awibig@deloitteCE.com


Łukasz Janiga

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+48 (12) 394 43 23

ljaniga@deloittece.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Deloitte
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA