REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatni moment na uniknięcie konieczności zapłaty akcyzy na gaz

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Ostatni moment na uniknięcie konieczności zapłaty akcyzy na gaz
Ostatni moment na uniknięcie konieczności zapłaty akcyzy na gaz
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do końca czerwca umowy, których przedmiotem jest dostawa wyrobów gazowych, w celu objęcia dostarczanych wyrobów zwolnieniem od akcyzy powinny zostać uzupełnione o odpowiednie postanowienia wskazujące, że wyroby te zostaną użyte do celów objętych zwolnieniem od akcyzy.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Autopromocja

Obowiązujące przepisy nie wyjaśniają, jakie elementy powinny zawierać nowe postanowienia. Szczególne trudności nabywcom wyrobów gazowych może sprawiać proces wyboru i weryfikacji możliwości stosowania danego zwolnienia od akcyzy, a także określenie skutków ewentualnych nieprawidłowości w tym zakresie.

Kogo to dotyczy?

Obowiązek dotyczy wszystkich umów, na podstawie, których odbywa się dostawa wyrobów gazowych na rzecz finalnych nabywców gazowych zużywających te wyroby na cele uprawniające do zastosowania zwolnienia od akcyzy, które były zawarte przed 1 listopada 2013 r. Mając na uwadze szeroki katalog zwolnień oraz ich charakter wymóg ten może wpłynąć na liczną grupę odbiorców przemysłowych wyrobów gazowych. Omawianym obowiązkiem nie zostali objęci natomiast m.in. dostawcy wyrobów gazowych przeznaczonych do użycia do celów opałowych przez gospodarstwa domowe.

Skutki niespełnienia obowiązku formalnego

Zawarcie stosownych postanowień w umowie łączącej sprzedawcę z nabywcą wyrobów gazowych jest jednym z warunków, od spełnienia, którego zależy możliwość objęcia tych wyrobów zwolnieniem od akcyzy. Tym samym, jeżeli do dnia 30 czerwca w danej umowie nie zostaną umieszczone odpowiednie postanowienia, wyroby gazowe dostarczane w oparciu o daną umowę nie będą mogły być objęte zwolnieniem od akcyzy.

Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnych zwolniony z akcyzy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co należy zrobić?

Sprzedawcy i nabywcy wyrobów gazowych, którzy jeszcze nie dokonali modyfikacji zawartych umów, powinni dołożyć wszelkich starań, aby do 30 czerwca 2014 r. zostały one właściwie uzupełnione. Wprowadzenie odpowiednich zmian w umowach powinno być poprzedzone szczegółową analizą zarówno pod kątem możliwości zastosowania w danym przypadku zwolnienia, jak również dodatkowych wymagań wynikających z ustawy o podatku akcyzowym.

Istotne znaczenie ma także sposób określenia zasad postępowania i odpowiedzialności stron takich umów w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, zmian lub odstępstw od przyjętego sposobu nabywania wyrobów gazowych.

Były wątpliwości w zakresie stosowania zwolnienia?

W ostatnich kilku miesiącach pojawiły się pierwsze indywidualne interpretacje wydane dla podatników, które dają pewne światło na to, w jaki sposób Ministerstwo Finansów intepretuje pewne pojęcia w zakresie stosowania zwolnień od akcyzy wyrobów gazowych. W rezultacie, jeśli spółki rozważały możliwość stosowania takiego zwolnienia, lecz z powodu wątpliwości wstrzymały działania to może to być dobry moment na podjęcie ponownie tego tematu

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zobacz także: Zmiany w prawie podatkowym


Agnieszka Radzikowska

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+48 (22) 511 07 69

aradzikowska@deloitteCE.com


Anna Wibig

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+ 48 (22) 511 07 20

awibig@deloitteCE.com


Łukasz Janiga

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+48 (12) 394 43 23

ljaniga@deloittece.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Deloitte

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA