Akcyza na samochód z zagranicy
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady opodatkowanie akcyzą dotyczy samochodów osobowych. Tak jest w przypadku zarówno samochodów przywożonych do Polski (w ramach importu i nabycia wewnątrzwspólnotowego z innego kraju UE), jak i samochodów sprzedawanych w kraju. Inaczej niż w przypadku VAT dla ustalenia, czy należy zapłacić akcyzę, nie ma znaczenia status nabywcy, ale wyłącznie rodzaj samochodu.
REKLAMA
Ustawa o podatku akcyzowym zawiera pewną bardzo dokuczliwą dla podatników „pułapkę” w zakresie klasyfikacji samochodów, tj. nie stosuje się tu klasyfikacji znanej z przepisów Prawa o ruchu drogowym. W związku z tym niejednokrotnie samochody zarejestrowane jako ciężarowe czy dostawcze są traktowane w zakresie podatku akcyzowego jako samochody osobowe i podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.
O klasyfikacji samochodu jako podlegającego akcyzie (osobowego) decyduje tym samym nie zapis w dowodzie rejestracyjnym, ale tzw. klasyfikacja CN, czyli Nomenklatura Scalona (CN) wynikająca z rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej, tj. ta sama, która stosowana jest do klasyfikacji towarów importowanych.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł Samochód z zagranicy – jak obliczyć akcyzę
W artykule znajdziesz szczegółową instrukcję krok po kroku jak wyliczyć akcyzę za samochód sprowadzony z zagranicy, a w szczególności:
- Ustalenie, czy sprowadzony samochód podlega akcyzie
- Ustalenie podstawy opodatkowania i wysokości akcyzy
- Rozliczenie akcyzy z tytułu WNT samochodu osobowego
Polecamy:
Zasady odliczania VAT naliczonego od samochodów i paliwa obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r.
Jak po 1 kwietnia br. rozliczać leasing samochodu
Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat