reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Akcyza na samochód z zagranicy

Akcyza na samochód z zagranicy

Dla wyliczenia akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy wystarczy wiedzieć, czy według ustawy akcyzowej jest to samochód osobowy, znać pojemność jego silnika (do 2000 cm3 czy więcej) oraz wartość z faktury i dokonać prostego pomnożenia. W rzeczywistości jednak sprawa jest bardziej skomplikowana.

Co do zasady opodatkowanie akcyzą dotyczy samochodów osobowych. Tak jest w przypadku zarówno samochodów przywożonych do Polski (w ramach importu i nabycia wewnątrzwspólnotowego z innego kraju UE), jak i samochodów sprzedawanych w kraju. Inaczej niż w przypadku VAT dla ustalenia, czy należy zapłacić akcyzę, nie ma znaczenia status nabywcy, ale wyłącznie rodzaj samochodu.

Ustawa o podatku akcyzowym zawiera pewną bardzo dokuczliwą dla podatników „pułapkę” w zakresie klasyfikacji samochodów, tj. nie stosuje się tu klasyfikacji znanej z przepisów Prawa o ruchu drogowym. W związku z tym niejednokrotnie samochody zarejestrowane jako ciężarowe czy dostawcze są traktowane w zakresie podatku akcyzowego jako samochody osobowe i podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

O klasyfikacji samochodu jako podlegającego akcyzie (osobowego) decyduje tym samym nie zapis w dowodzie rejestracyjnym, ale tzw. klasyfikacja CN, czyli Nomenklatura Scalona (CN) wynikająca z rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej, tj. ta sama, która stosowana jest do klasyfikacji towarów importowanych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł Samochód z zagranicy – jak obliczyć akcyzę

W artykule znajdziesz szczegółową instrukcję krok po kroku jak wyliczyć akcyzę za samochód sprowadzony z zagranicy, a w szczególności:

  • Ustalenie, czy sprowadzony samochód podlega akcyzie
  • Ustalenie podstawy opodatkowania i wysokości akcyzy
  • Rozliczenie akcyzy z tytułu WNT samochodu osobowego

Polecamy:

Zasady odliczania VAT naliczonego od samochodów i paliwa obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r.

Jak po 1 kwietnia br. rozliczać leasing samochodu

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

LSJ HR Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama