| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Akcyza od papierosów wytwarzanych przez konsumentów

Akcyza od papierosów wytwarzanych przez konsumentów

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 stycznia 2015 r. weszły w życie przepisy ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którymi za produkcję papierosów nie uznaje się jedynie wytwarzania papierosów przez konsumenta ręcznie domowym sposobem w gospodarstwach domowych. Od dnia 1 stycznia 2015 r. produkcją papierosów opodatkowaną akcyzą jest natomiast ich wytwarzanie, także przez konsumenta, przy użyciu maszyny do wytwarzania papierosów.

Produkcja papierosów przy użyciu maszyny do wytwarzania papierosów powinna odbywać się w składzie podatkowym albo z zastosowaniem przedpłaty akcyzy.

Skład podatkowy to miejsce prowadzone przez podmiot, który uzyskał zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Miejsce, w którym prowadzony jest skład podatkowy powinno zostać oznaczone poprzez umieszczenie tablicy zawierającej wyrazy „Skład podatkowy" oraz imię i nazwisko lub nazwę podmiotu prowadzącego skład podatkowy.

Papierosy wyprodukowane w składzie podatkowym lub z zastosowaniem przedpłaty akcyzy powinny zostać oznaczone znakami akcyzy.

Każdy podmiot, który wytwarza papierosy przy użyciu maszyny do wytwarzania papierosów poza składem podatkowym lub instytucją przedpłaty akcyzy, w tym konsument oraz każdy podmiot, który uczestniczy w tym wytwarzaniu (np. udostępnia/wydzierżawia maszynę do nabijania gilz papierosowych) jest podatnikiem akcyzy z tytułu nielegalnej produkcji. Jeżeli obowiązek podatkowy ciąży na kilku podatnikach z tytułu nielegalnej produkcji papierosów, podatnicy ci ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązanie podatkowe.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Nielegalna produkcja papierosów wiąże się z:

- sankcjami przewidzianymi w Kodeksie karnym skarbowym, w którym przewidziano możliwość nałożenia kary grzywny w wysokości od 175 zł do 35 tys. zł oraz

- koniecznością zapłaty akcyzy od wyprodukowanych nielegalnie papierosów według stawki w wysokości 812,47 zł za 1000 sztuk (akcyza od paczki zawierającej 20 sztuk papierosów wynosi około 16 zł).

Zobacz: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Podatki 2015 - komplet

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »