| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czyim kosztem są wynagrodzenia w przypadku połączenia spółek

Czyim kosztem są wynagrodzenia w przypadku połączenia spółek

3 sierpnia 2009 r. zostały połączone Spółka A ze Spółką B. Rachunkowo połączenie spółek zostało rozliczone metodą łączenia udziałów. W Spółce A zostały sporządzone listy płac za lipiec. Wypłaciła je 10 sierpnia Spółka B. Wynagrodzenia są kosztem księgowym w Spółce A. Czyim kosztem podatkowym będą wynagrodzenia za lipiec?

RADA

Wynagrodzenie za lipiec naliczone w Spółce A, ale wypłacone w sierpniu przez Spółkę B, będzie kosztem uzyskania przychodu podmiotu wypłacającego wynagrodzenie, tj. Spółki B (spółki przejmującej).

UZASADNIENIE

Połączenie spółek nastąpiło 3 sierpnia w wyniku przejęcia majątku Spółki A przez Spółkę B. Obecnie, po połączeniu, pozostała Spółka B. To właśnie spółka B wypłaciła wynagrodzenia, które zostały naliczone w Spółce A za lipiec przed jej przejęciem przez Spółkę B.

Wynagrodzenia pracowników oraz zasiłki z ubezpieczenia społecznego są kosztem uzyskania przychodów w dacie ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownikom zgodnie z przepisami prawa pracy (art. 15 ust. 4g i art. 16 ust. 1 pkt 57 updop). Ponieważ wynagrodzenia zostały wypłacone dopiero 10 sierpnia, tj. po dniu, w którym nastąpiło przejęcie Spółki A przez Spółkę B, to wynagrodzenia te będą kosztem Spółki B.

W przypadku połączenia spółek przez przejęcie spółka przejmowana jest wykreślana z rejestru przedsiębiorców bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego po zarejestrowaniu połączenia spółek (art. 493 Kodeksu spółek handlowych). Spółka przejmująca przejmuje wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej z dniem połączenia (art. 494 k.s.h.). W konsekwencji należy przyjąć, że obowiązek wypłaty wynagrodzeń 10 sierpnia (a więc po połączeniu) ciążył już na spółce przejmującej (Spółce B) i wypłacone wynagrodzenie będzie kosztem uzyskania przychodu Spółki B w sierpniu (w dniu wypłaty).

W przypadku rozliczenia połączenia metodą łączenia udziałów możliwe jest niezamykanie ksiąg (gdy nie powstaje nowa jednostka). W takim przypadku spółka przejmująca, co do zasady, dodaje przychody i koszty powstałe w spółce przejmującej do swoich kosztów i przychodów w dalszej części roku obrachunkowego/podatkowego. W takiej sytuacji powstałe w Spółce A koszty i przychody po połączeniu są kosztami i przychodami Spółki B.

Na zakończenie należy przypomnieć, że przepisy podatkowe zabraniają odliczania strat spółek łączonych i przejmowanych w przypadku połączenia spółek kapitałowych (art. 7 ust. 4 updop).

• art. 7 ust. 4, art. 15 ust. 4g i art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 165, poz. 1316

• art. 493 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 104, poz. 860

Bartosz Iljin

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK