| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Kiedy zaliczyć do kosztów opłatę za korzystanie ze środowiska

Kiedy zaliczyć do kosztów opłatę za korzystanie ze środowiska

W którym momencie opłata za korzystanie ze środowiska powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu? W czerwcu została zaksięgowana opłata za I półrocze 2007 r., a pod koniec lipca została zapłacona do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Czy ta opłata powinna być kosztem uzyskania przychodu w czerwcu, czy w lipcu?


RADA

Opłata za korzystanie ze środowiska stanowi koszt pośrednio związany z przychodami i jako taki rodzaj kosztu powinna zostać uwzględniona w dacie poniesienia. Jest to data, pod jaką ujęto koszt w księgach rachunkowych. W Państwa przypadku opłata ta powinna być zatem rozliczona jako koszt podatkowy w czerwcu.

UZASADNIENIE

Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe są zobowiązani do stosowania tzw. memoriałowej metody rozliczania kosztów w czasie. Wynika z niej, że koszty bezpośrednio wpływające na przychody należy rozliczać w okresach, w jakich te przychody powstają. Natomiast koszty pośrednio związane z przychodami należy uwzględniać w dacie ich poniesienia.

Datą poniesienia w przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe jest data, pod którą ujęto dany rodzaj kosztu w księgach na podstawie faktury, rachunku lub innego dowodu księgowego. Nie dotyczy to jedynie rezerw i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Jak widać, takie sformułowanie przepisów wyłącza konieczność wiązania pojęcia „koszt poniesiony” z faktem zapłaty.

Opłata za korzystanie ze środowiska jest kosztem związanym ogólnie z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Nie jest to koszt, który można by uznać za koszt bezpośrednio związany z przychodami. Wobec tego należy go rozliczyć w dacie, pod jaką został ujęty w księgach rachunkowych.

Wysokość opłaty za korzystanie ze środowiska ustala przedsiębiorca we własnym zakresie. W tym celu wypełnia formularz - odpowiedni rodzaj wykazu (OŚ-OP1). Następnie wykaz składa m.in. w urzędzie marszałkowskim.

Z przedstawionego opisu wynika, że Państwa firma najprawdopodobniej złożyła tego rodzaju wykaz w czerwcu, a następnie w lipcu dokonała zapłaty za korzystanie ze środowiska w wysokości ujętej w wykazie. Oznacza to, że koszt z tytułu poniesionej opłaty został ujęty w księgach rachunkowych w czerwcu, na podstawie złożonego wykazu. Stanowi on zatem „inny dokument księgowy”, o jakim mowa w przepisach podatkowych. Koszt stanowi więc nie tylko koszt „rachunkowy”, ale także „podatkowy” w czerwcu.

• art. 15 ust. 4d-4e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 165, poz. 1169

Joanna Krawczyk

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »