| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Niezamortyzowanych nakładów nie można rozliczyć

Niezamortyzowanych nakładów nie można rozliczyć

Samo wypowiedzenie umowy najmu nie daje podstaw do rozliczenia jako kosztów niezamortyzowanej części nakładów na inwestycje w obcym budynku.


Przedsiębiorca podlegający ustawie o CIT wynajął lokale na prowadzenie działalności gospodarczej. Przeprowadził w nich prace modernizacyjne. W rezultacie doszło do ulepszenia środka trwałego, czyli wynajmowanych pomieszczeń. Zgodnie z ustawą o CIT, takie wydatki podlegają odpisom amortyzacyjnym jako inwestycja w obcym środku trwałym. Dla inwestycji w obcych lokalach okres amortyzacji nie może być krótszy niż dziesięć lat. Przedsiębiorca musiał jednak zrezygnować z dalszego najmu lokali przed pełną amortyzacją wydatków. Podatnik nie wie, czy niezamortyzowana część wydatków na modernizację lokali może stanowić koszt uzyskania przychodu w chwili wypowiedzenia umowy najmu.

- Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów straty poniesione w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność na skutek zmiany rodzaju działalności. Przepis ten nie dotyczy bezpośrednio inwestycji w obcym środku trwałym, ale znajdzie zastosowanie również w przedstawionej sytuacji, co potwierdzają interpretacje organów skarbowych - wyjaśnił Gazecie Prawnej Andrzej Dębiec, partner Kancelarii Lovells. Jak podkreślił, podatnik będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej części wydatków na adaptację lokalu, jeżeli spełnione będą następujące przesłanki: inwestycja w obcym środku trwałym zostanie zlikwidowana; podatnik w wyniku likwidacji poniesie stratę (tzn. wydatki na adaptację lokalu przekraczają sumę dokonanych z tego tytułu odpisów amortyzacyjnych oraz kwot uzyskanych w wyniku likwidacji); likwidacja nie jest podyktowana utraceniem przez środek trwały przydatności na skutek zmiany rodzaju działalności.

Andrzej Dębiec przyznaje, że najwięcej wątpliwości rodzi pierwsza z przesłanek, tzn. co należy rozumieć przez pojęcie likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym. Ze stanowiska organów podatkowych wynika, że dopiero faktyczna likwidacja, tzn. zużycie lub zniszczenie lokalu będącego przedmiotem wynajmu, pozwala na rozliczenie jako kosztów niezamortyzowanej części nakładów na inwestycje w obcym budynku. Zatem samo wypowiedzenie umowy najmu nie daje podstaw do takiego odliczenia. Można więc uznać, że warunki do potraktowania wydatków na adaptację jako kosztów będą spełnione w sytuacji przywrócenia budynku do stanu sprzed rozpoczęcia umowy najmu lub np. w przypadku rozwiązania umowy najmu w związku z planowanym wyburzeniem danego budynku pod kolejne inwestycje budowlane.

Ważne!

Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów straty poniesione w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność na skutek zmiany rodzaju działalności

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK