| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > W jakim momencie odsetki z zagranicy należy zaliczyć do podstawy opodatkowania

W jakim momencie odsetki z zagranicy należy zaliczyć do podstawy opodatkowania

Spółka z o.o. posiada udziały w spółce kapitałowej mającej siedzibę na Ukrainie. Udzieliła tej spółce pożyczki. Co miesiąc otrzymuje od tej spółki odsetki. Od odsetek na Ukrainie pobierany jest podatek według stawki 10%. Czy spółka z o.o. powinna uwzględniać te odsetki przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy? Czy może pomniejszać zaliczkę o podatek pobrany na Ukrainie?


RADA

Odsetek otrzymanych z zagranicy ani podatku od nich pobranego nie należy uwzględniać przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. Przychody z odsetek z zagranicy są zaliczane do podstawy opodatkowania dopiero w zeznaniu rocznym. W zeznaniu tym należy również dokonać odliczenia podatku pobranego za granicą od tych odsetek.

UZASADNIENIE

Kwestię opodatkowania przekazania odsetek z Ukrainy do Polski reguluje konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Na podstawie art. 11 ust. 1 i 2 tej konwencji odsetki, które powstają w umawiającym się państwie (Ukrainie) i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (w Polsce), mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (Polsce), jeżeli osoba ta jest uprawniona do ich otrzymania. Jednakże odsetki takie mogą być także opodatkowane w umawiającym się państwie (Ukrainie), w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego państwa (Ukrainy), ale jeżeli odbiorca odsetek jest osobą uprawnioną do ich otrzymania, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10 procent kwoty brutto tych odsetek.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Polsko-ukraińska konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje opodatkowanie odsetek wypłacanych osobie uprawnionej do ich odbioru według 10-proc. stawki.

Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 2 updop nie zalicza się do przychodów kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). A zatem a contrario otrzymane odsetki zaliczane są do przychodów.

Zgodnie jednak z art. 20 ust. 1 updop, jeżeli podatnicy osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu (a nie są to przychody zwolnione na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania), w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Odsetki otrzymane od spółki mającej siedzibę na Ukrainie są przychodami osiąganymi poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym należy je zaliczyć do podstawy opodatkowania dopiero w zeznaniu rocznym, chociaż otrzymywane są w trakcie roku podatkowego. W zeznaniu tym należy również odliczyć podatek pobrany za granicą od tych odsetek.

• art. 11 ust. 1 i 2 konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku - Dz.U. z 1994 r. Nr 63, poz. 269

• art. 12 ust. 4 pkt 2, art. 20 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 165, poz. 1169

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK