REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planowane zmiany w podatku u źródła (WHT) przez UE

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Remigiusz Fijak
Planowane zmiany w podatku u źródła przez UE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska rozpoczęła już prace nad tzw. Dyrektywą „Faster and Safer Relief of Excess Withholding Taxes”, która ma m.in. zapewnić przyspieszony zwrot podatku u źródła, czy wprowadzić cyfrowe certyfikaty rezydencji podatkowej na poziomie unijnym. Niewątpliwie głównym celem zaimplementowania nowej dyrektywy jest przede wszystkim uproszczenie i zwiększenie skuteczności procedur WHT. 

Obecnie procedury dotyczące podatku u źródła stosowane w każdym z państw członkowskich są różne i niejednokrotnie skomplikowane. Podatnicy mają do czynienia z ponad 450 różnymi formularzami w całej UE, z których większość jest dostępna wyłącznie w lokalnych językach urzędowych.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany w mechanizmie pay and refund – procedura „szybkiego zwrotu”

Komisja Europejska planuje skrócenie procesu zwrotu nadpłaconego podatku u źródła. Istniejący w obecnym kształcie mechanizm „pay and refund” nie spełnia wszystkich określonych założeń, dlatego zdaniem Komisji Europejskiej wymaga on wprowadzenia procedury tzw. „szybkiego zwrotu”, która miałaby znacząco usprawnić proces zwrotu podatku u źródła.

Procedura „szybkiego zwrotu” przewidziana przez Komisję Europejską, zakłada pobór podatku według wyższej stawki podatku WHT i zwrot nadpłaconej nadwyżki maksymalnie w ciągu 25 dni od dnia, w którym podatnik złożył wniosek o jego zwrot. 

Ulga w podatku u źródła

Mechanizm „ulg u źródła” ma polegać na tym, że stawka podatku u źródła pobierana w chwili wypłaty dywidendy lub odsetek ma wynikać bezpośrednio z obowiązującej z danym państwem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zatem obniżona stawka podatku lub zwolnienie z niego będzie stosowane bezpośrednio w chwili wypłaty.

Jednolity certyfikat rezydencji 

REKLAMA

Państwa członkowskie najprawdopodobniej od 1 stycznia 2027 r. będą miały obowiązek stosowania się do norm wynikających z Dyrektywy. Oprócz powyżej wymienionych już regulacji, oznacza to również dla podatników wprowadzenie wspólnego cyfrowego certyfikatu rezydencji podatkowej, który będzie zawierać wspólną treść niezależnie od tego, jakie państwo członkowskie wydaje certyfikat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Certyfikaty rezydencji będą zastosowane do wszystkich osób, które dla celów podatkowych są rezydentami w kraju ich jurysdykcji. Przedsiębiorcy wskazują, że właściwą zmianą byłoby też wprowadzenie cyfrowego certyfikatu rezydencji podatkowej jako wspólnego mechanizmu generalnego, służącego także w wypłacie tytułu należności licencyjnych czy należności, które są wypłacane poza obrotem publicznym. 

Dyrektywa przewiduje, że certyfikat taki powinien zostać wydany w ciągu jednego dnia roboczego od dnia złożenia wniosku. 

Rejestr pośredników finansowych w zakresie podatku u źródła

Ponadto projekt Dyrektywy zakłada utworzenie krajowego rejestru certyfikowanych pośredników finansowych. Oznacza to, że aby skorzystać z nowych ulg w zakresie podatku WHT, podatnicy będą musieli wybrać administratora dochodu spośród pośredników finansowych znajdujących się w krajowym rejestrze. Duże unijne instytucje pośrednictwa finansowego będą musiały dołączyć do krajowego rejestru certyfikowanych pośredników finansowych. Rejestr ten będzie również otwarty, na zasadzie dobrowolności, dla mniejszych unijnych pośredników finansowych oraz dla tych spoza UE rejestrze. 

Komisja Europejska planuje nałożenie na pośredników finansowych dodatkowych obowiązków sprawozdawczych, które będą musieli spełnić aby znaleźć się w rejestrze. Ma to za zadanie ułatwić określenie rzeczywistego właściciela dochodu i ustalić, czy jest on uprawniony do zastosowania zwolnienia lub niższej stawki podatkowej.

Kierunek zmian w podatku u źródła

Zmiany zaproponowane przez Komisję Europejską ukierunkowane są w głównej mierze na uproszczenie procedur w zakresie rozliczania podatku u źródła, które bywają aktualnie czasochłonne i komplikują rzeczywistość gospodarczą dla przedsiębiorców. Zmiany te mają na celu również zwiększenie inwestycji transgranicznych na terenie Unii Europejskiej oraz zaoferowanie bardziej atrakcyjnych warunków dla zagranicznych spółek. Ponadto w opinii Komisji Europejskiej nowe obowiązki sprawozdawcze będą oznaczać, że organy podatkowe będą miały pełną widoczność łańcucha finansowego, co umożliwi im sprawdzenie, czy inwestorzy kwalifikują się do obniżonych stawek oraz zapewnienie prawidłowego przyznania zwrotu podatku u źródła, a tym samym walkę z nadużyciami podatkowymi.

Bez wątpienia takie zmiany są także oczekiwane przez polskich podatników, którzy po wprowadzeniu mechanizmu „pay and refund” borykają się z wieloma problemami praktycznymi dotyczącymi wykazania prawa do zastosowania zwolnień czy obniżonych stawek podatku u źródła. Niechęć podatników do obecnych regulacji pogłębiają dodatkowo sześciomiesięczne terminy oczekiwania na wydanie opinii o stosowaniu preferencji i zwrot podatku i ich skrócenie byłoby przez podatników mile widziane. 

Autor: Remigiusz Fijak Partner Associate ID Advisory

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA

Odliczenie w PIT zakupu smartfona, smartwatcha i tabletu jest możliwe. Kto ma takie prawo? [Ulga rehabilitacyjna 2025]

Wydatki poniesione przez podatnika z orzeczoną niepełnosprawnością na zakup telefonu komórkowego (smartfona), smartwatcha i tabletu oraz oprogramowania i baterii do tych urządzeń (a także na naprawy tych urządzeń), można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym warunkiem tego odliczenia jest to, by te urządzenia ułatwiały wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Takie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane np. w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2024 r.

Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!

REKLAMA